İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Hinduizm’de Karma ve Samsara

Hinduizm’de Karma ve Samsara

hinduizmde karma

Hinduizm’in temellerini oluşturan Karma ve Samsara, milattan önce 6. yüzyıldan beri metinlerde geçen kavramlardır. Samsara, insanların ölüm ve yeniden bedene ulaşma döngüsü olarak bilinir. Bu kapsamda insanlar sosyal ve evrensel yasalar olan dürüstlük, ahlak, bilgelik ve erdem gibi öğretiler olan Dharma’ya uyum sağlamak zorundadır. İnanışa göre bu kurallar iyi ve kötü işlerin sonucu olarak bilinen Karma’yı etkilemektedir. Farklı toplumsal tabakaların içinde yer alan grupları bağlayan görevlerin olduğunu belirten bu kurallara göre örneğin, Kshatriya kastına mensup olan bir savaşçı, savaş sebebiyle farklı bir kişiyi öldürebilir. Dharma yasası görevleri arasında olan bu durum Karma’yı etkilememektedir. Fakat bir insan, egosu nedeniyle başka bir kişiyi öldürürse, kişinin Karma’sı olumuz olarak etkilenebilmektedir.

İnanca göre dünyevi durumlara bağlı kalmanın bazı nedenleri vardır. Bunun ilk sebebi arzulara yenik düşmek ve cehalettir. Duyu organlarında kararsızlığı tetikleyen ve huzursuzluğa neden olan cehaletin, Hinduizm’de yer yoktur. Yine inanca göre ruhlar, ölümden sonra bedenden ayrılmaktadır ve Karma’ları doğrultusunda tekrar doğar. İyi bir karması olanlar cennete gider. Kötü karması olanlar ise cehennemde yaşamaya devam eder. Ancak her zaman bu durum geçerli olmayabilir. İnsanların bazen hayvan olarak tekrardan dünyaya döndüğüne inanılmaktadır. Önemli olan şey, kötü bir iş yapıldığında niyetin temiz tutulmasıdır. Yaşamı boyunca hiçbir şey yapmayanlara ise Nivritti adı verilir.

İlgili Yazı

Hinduizm Nedir?

İlgili Yazı

Hinduizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Temel İnançlar Nelerdir?

İlgili Yazı

Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri

İlgili Yazı

Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

İlgili Yazı

Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler

İlgili Yazı

Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Kavram ve Terimler

İlgili Yazı

Hinduizm’de İslam’ın Etkileri

Bir önceki yazımız olan Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler başlıklı makalemizde hinduizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap