İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal
 3. Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri

Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri

hinduizmde kast sistemi
1

Kast sistemi 1975 yılında kaldırılsa da ülkenin kırsal kesimlerinde uygulanmaya devam edilmektedir. Öncelikle bu sistem Varna ve Jati olarak iki farklı gruba ayrılmıştır. Varna, kast sisteminin en üst tabakasını ifade eder. Jati ise Varnaların kendi arasındaki alt tabakalara ayrılmasıdır. Oldukça büyük bir sınıflandırma olan kast sistemi de kendi arasında Jatilere ayrılmıştır. Hinduizm’deki kast sisteminde meslek grupları ve saflık ölçütü söz konusudur. Yani zenginliğe göre herhangi bir sınıflandırma yoktur. Doğan çocuk hangi kastta ise ölene kadar aynı kast sisteminde yaşamaya devam eder.

Hinduizm’deki Varna öğretisine göre insanlar doğuştan Brahmanlar, Ksatriyalar, Vaisyalar ve Sudralar olarak sınıflandırılmaktadır. Brahmanlar bilgin ve rahiplerden oluşurken Ksatriyalar savaşan asker ve prenslerden, Vaisyalar çalışan çiftçi ve esnaflardan, Sudralar ise köle ve işçilerden oluşmaktadır. En alt tabakada yer alan Paryalar ise sınıflandırma dışında kalmıştır ve diğer insanlar tarafından hor görülmüştür.

Brahmanlar: Hindu inancına göre 20 yıl eğitim gören Brahmanlar, kutsal kitap olarak inandıkları Veda’ları, yorumlamak, incelemek ve eğitim olarak sunan kişilerdir. Ayrıca Kshatriya sınıfında yer alan gençlere de Hinduizm’in esaslarını öğretmekle görevlidirler. Genelde 35 yılın ardından eğitimi bırakıp inzivaya çekilen bu kişiler kendini dini düşüncelere ve felsefeye adamaktadır.

Ksatriyalar: Yönetici ve asker sınıflarından oluşan Ksatriyalar, Brahmana göre hareket eder. Yani Brahman sınıfının himayesi olmadan mutluluk ve refah içinde yaşayamazlar.

Vayşiya: Ticaret ve ziraatla uğraşan kişiler bu grupta yer almaktadır. Sisteme göre üretim işleri Vayşiyaların elindedir. Yani ekonomik süreci bu sınıf yönetmektedir. Görevleri ise hayvan yetiştirmek, tanrılara kurban sunmak, kutsal kitapları okumak ve ticaretle uğraşmaktır.

Sudralar: Ülkedeki en ağır işleri yapmakla görevlendirilen kişiler bu sınıfta yer alır. Tüm yaşamı boyunca üst sınıflardaki kişiler için çalışmak zorundadırlar. Herhangi bir hakkı bulunmayan Sudralar, din adı altında zulme uğramaktadır. Genelde lağım gibi pis işlerde çalıştırılan kişiler bu sınıftadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Eleştirel Paradigma ve Özellikleri Nelerdir

Paryalar: Kast dışı olarak tanımlanan Paryalar, insanlığın en alt tabakası olarak tanınır. Kast sistemine bu nedenle dahil edilmeyen Paryalar’a dokunulmazlar adı da verilir. Çünkü Hindulara göre fiziki olarak Paryalar’a dokunulmaması gerekmektedir. Toplumsal ve hukuki anlamda en mağdur sınıf olan Paryalar, hukuk dışında kalmaktadır. Hindulara göre Paryalar;

 • Ölülerden kalan elbiseler dışında elbise giyemez.
 • Kasaba ve köy dışında oturamaz.
 • Köpek ve eşekten başka bir hayvana sahip olamaz.
 • Gece saatlerinde köy ve şehirlerde dolaşamaz.
 • Kast sistemindeki diğer kişilere dokunamaz.
 • Gündüz saatlerinde iş için şehirlere geldikleri zaman Parya olduklarını gösteren bir simge takmalıdır.

Kast sınıfıyla ilgili genel kural ve yasaklar ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Brahmanlar dört kadınla evlenebilir. Kşatriyalar ve Vayşiyalar üç, Sudralar ise sadece bir kadınlar evlenebilir.
 • Her kastın kendine özgü hukuk kuralları vardır. Bir insan kendi ya da bir üst kasttaki kişiyi öldürürse idam cezası alır. Ancak alt tabakadaki bir insanı öldürmek, idamla cezalandırılmaz.
 • Hindular kendinden alt tabakada olanlarla yemek yemez. Kastlar arasında birbirlerinin pişirdiği yemeği tüketmek de yasaktır.
 • Aynı kasttan olanların zina yapması yasak değildir. Ancak bir erkeğin üst sınıftan bir kadınla zina yapması durumunda yakılma cezası verilir. Kadınlar ise köpeklere parçalatılır.
 • Eşi ölen kadının yeniden evlenmesi yasaktır. Bu kural tüm kastlar için geçerlidir.
 • Kast sisteminde yer alan meslekler, babadan oğula geçmektedir.
 • Farklı bir kasta geçiş durumu yoktur. Sadece kasttan atılma vardır.
İlgili Yazı

Hinduizm Nedir?

İlgili Yazı

Hinduizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Temel İnançlar Nelerdir?

İlgili Yazı

Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

İlgili Yazı

Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler

İlgili Yazı

Hinduizm’de Karma ve Samsara

İlgili Yazı

Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Kavram ve Terimler

İlgili Yazı

Hinduizm’de İslam’ın Etkileri

Bir önceki yazımız olan Hinduizm’deki Temel İnançlar Nelerdir? başlıklı makalemizde hinduizm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap