İlginizi Çekebilir
ütopya nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

hinduizmde tanrı dokirini

Hinduizm’in temel doktrinleri incelendiği zaman homojen bir yapıda olmadığı anlaşılmaktadır. Hindu inancının merkezinde Tanrı vardır. Bu inancın en eski külliyatı olarak bilinen Vedalar’da ise çok tanrılı bir inanç sistemi savunulmuştur. Vedalar aynı zamanda göçebe topluluklara özel olan natüralizmden meydana gelmiştir. Zamanla gelişmeye devam eden Hinduizm’de tek tanrılı inanç sistemi gelişse de Şiva, Vişnu ve Brahma üçlüsünden vazgeçilememiştir.

Kurtuluş doktrinine bakıldığında ise dinin tamamını belirleyen ana unsur olduğu savunulmaktadır. Temel kavram, inanıştaki illüzyondur. Bu doktrine göre yaratılış, tanrılar arasında bir oyundur ve her Tanrı kendi arzusunu gerçekleştirmek için kendi aralarında mücadele etmektedir. İllüzyon, Hindularda ‘maya’ olarak da adlandırılır. Maya aynı zamanda tanrılar arasındaki oyunun sergilendiği sahnedir. Hindulara göre mayanın tehdit edici tuzakları da bulunmaktadır. Varlığı sonsuza kadar yeryüzüne gelmeye zorlayan ruh göçü, maya doktrininin en önemli özelliğidir. Tamda bu noktada kurtuluş doktrini devreye girer. Mukti ve Mokşa olarak adlandırılan Hindu kurtuluş kavramı, varlığı bir üst alem olan Nirvana’ya ulaştırmakla yakından ilişkilidir. Mokşa, varlıkların ruh göçünden kurtulmasını ifade eder.

Tanrı Brahma, Hinduizm’de evrenin mutlak sahibidir. Ancak evrendeki varlıkların ötesinde bir kişiliği bulunmamaktadır. Tanrı Brahma, varlıkların ve oluşturduğu yasaların içerisindedir. Ayrıca evrensel yasaların ontolojik bir sonucu olarak yorumlanmaktadır. Hindu doktrinlerini Brahma belirler.

Klasik Hinduizm’e bakıldığında, panteist bir yapıda olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle de kozmolojik kavramların Tanrı tarafından yaratılmadığı inancı söz konusu olduğu için inanca göre evrenin işleyiş yasaları bağımsız bir şekilde ortaya çıkmıştır. Ek olarak insanların ve diğer varlıkların geçmiş dönemleri ya da gelecekleri, Tanrı tarafından belirlenmemektedir. Tamamen mekanik bir yasaya göre işleyen bu sürecin sonunda ölümden sonraki hayat ortaya çıkar. Yaşayan varlıklar, yaşadıkları süre boyunca evrendeki eylemlerine göre yargılanır ve ödül ya da cezalar ile mükafatlandırılır. Sürekli kötülük yapmış olan bir varlık tekrar dünyaya gelir. Yani ruh göçü yaşar.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yöneticiler Oryantasyon Sürecine Nasıl Hazırlanmalı?

Kurtuluş doktrini aynı zamanda Hinduların yaşam amaçlarını da belirlemiştir. İnsanın en önemli amacı Mokşa yani hayat ve ölüm döngüsünden kurtulmayı başarmaktır. Varlıkları belirlediğine inanılan kozmik yasanın ilahi bir müdahale olmadan devam ettiği ve nesilden nesile aktarılacağı savunulmaktadır.

İlgili Yazı

Hinduizm Nedir?

İlgili Yazı

Hinduizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Temel İnançlar Nelerdir?

İlgili Yazı

Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri

İlgili Yazı

Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler

İlgili Yazı

Hinduizm’de Karma ve Samsara

İlgili Yazı

Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Kavram ve Terimler

İlgili Yazı

Hinduizm’de İslam’ın Etkileri

Bir önceki yazımız olan Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri başlıklı makalemizde hinduizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap