İlginizi Çekebilir
Isırgan otu
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hiperinsülinemi Nedir?

Hiperinsülinemi Nedir?

Günümüzde birçok insan insülin direnci ile başa çıkmaya çalışmaktadır. İnsülin hemen hemen birçok hastalığın tetiklediği bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle diyabet hastalarında insülin seviyesi oldukça önemlidir. Günümüzde yanlış beslenme, kilo kontrolsüzlüğü gibi durumlarda insülin direnci açığa çıkabilmektedir. Yazımızda hiperinsülinemi nedir? sorusunun cevabını çok anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalıştık.

Hiperinsülinemi Detaylı Bilgi

Hiperinsülinemi kandaki insülin oranının olması gerekenden daha fazla olmasıdır. İnsülin kandaki şeker seviyesinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan bir hormondur. Pankreas tarafından üretilmektedir. İnsüin sayesinde vücudumuz kandaki şekeri ya da glikozu emer ya da kullanır. Vücudun tüm hücreleri normal görevlerini tamamlayabilmek için enerji kullanmaktadır. Bu da kandaki glikoz sayesinde alınır. Vücudun kan şekeri düzeyini olması gereken aralıkta tutabilmek için insüline ihtiyaç duyulmaktadır. Düzenli çalışırsa ve sağlıklı bir insanda pankreas kandaki şeker seviyesini düzenleyebilmek için yeterli miktarda insülin üretir. Hiperinsülinemi aslında insülin direnci ile oluşmaktadır. Bu durumda vücut hücreleri insülini etkin bir şekilde kullanamıyordur. Bu direnç ise yüksek kan şekeri seviyesine sebep olur. Bu durumda pankreas yüksek kan şekerine ayak uydurabilmek için daha fazla insülin üretir. Bu da aslında hiperinsülinemi nedir? sorusunun cevabını oluşturmaktadır. Aslında temel sebep tamamen dengesiz ve sağlıksız beslenmekten ibarettir. Vücudumuzu dengede tutabilmek için yeterli seviyede gıdaları almamız gerekmektedir. Bunların aşırısı vücudumuzun dengesini bu şekilde bozabilmektedir.

Hiperinsülinemi Nedenleri

Hiperinsülineminin en büyük nedeni insülin direncidir. Vücuttaki kan şekeri seviyesinin yüksek olduğu durumlarda yani insülin direncinin fazla olduğu durumlarda pankreas bunu dengelemek için daha fazla insülin üretmektedir. Bu da hiperinsülinemi demektir. İnsülin direnci tip 2 diyabete neden olmaktadır ve uzun süreli insülin dirençlerinde pankreas bu duruma ayak uyduramaz. Bu yüzden de tip 2 diyabet ortaya çıkar. Kişilerin ailesel faktörleri, genetik yatkınlık gibi durumlar bu hastalıkların temel nedenleri arasındadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Astigmat Nedenleri Nelerdir?

Hiperinsülinemi Tedavi Yöntemi

Bu tarz hastalıkların temel sebebi dengesiz beslenme ve sağlıklı bir yaşamdan uzak olmaktır. Bu yüzden hastaların kapsamlı bir sağlık kuruluşu ile tedavi süreci izlemesi tavsiye edilmektedir. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenme ile vücuttaki tüm dengesizlikler kalıcı bir şekilde giderilmeye çalışılmaktadır. Öncelikli olarak hastanın kilo kontrolünün sağlanması amaçlanır ve hayatına düzenli bir şekilde spor ve egzersizi sokması talep edilir. Bütün bunlar insülin direncini dengelemeye yardımcı etkenlerdir. Hasta kilo verdikçe ve zamanla sağlıklı beslenme tarzını benimsedikçe zaten buna bağlı olarak tüm değerleri de düzelmiş olacaktır. Sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Düzenli ve dengeli beslenme
  • Zararlı karbonhidrat ve paketlenmiş gıdaları beslenmenizden çıkartın
  • Her gün hareket miktarınızı biraz daha arttırın. Spor yapma imkanınız yok ise en az yarım saat yürüyün
  • Asitli, şekerli, paketlenmiş içecekleri listenizden çıkartın. Bunun yerine evde kendiniz yapabileceğiniz kompostolar tüketmeye çalışın.
  • Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tercih edin.
  • Tuvalet alışkanlığının mutlaka en az iki günde bir gidermeniz gerekmektedir. 3 günde uzun süren tuvalete gidememe gibi durumlar kronik kabızlığa sebep olacağından önerilmemektedir.

Bütün bu saydıklarımızı uygulamanız ve bunları yaşam biçimi haline getirdiğiniz takdirde insülin direnci diye bir şey hayatınızda olmayacak ve kilonuz da normal seviyesine dönecektir. Sağlıklı bireyler olabilmek tamamen bizim elimizde. Öncelikli olarak alışkanlıklarımızda köklü bir değişiklik yapmak çok etkili olacaktır. Hiperinsülinemi nedir? sorusunun cevabını bu şekilde açıklamaya çalıştık. Asında bu tarz hastalıkları ilaçsız yenebilmek ve bunu kalıcı hale getirebilmek tamamen bizim elimizde olan bir şeydir.

Bir önceki yazımız olan Syringomyelia Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap