İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hipnik Jerk Nedir?

Hipnik Jerk Nedir?

hipnik

Uyku, hayatımızda çok önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı bir insan olabilmek için günce uyumamız gereken saat miktarı belirlenmiştir. Bu saatin altında sürelerde uyuduğumuz zamanlarda dikkat dağınıklığı, yaptığımız işe konsantre olamama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir uyku uyumak gündelik hayatımızın yolunda gidebilmesi için çok gereklidir. Çoğu zaman yattığımızda uykuya tam geçiş anımızda bir irkilme yaşanır. Bu irkilmeler bazen çok hafif bazen ise çok fazla şiddetlidir. Her irkilmenin sebebi farklı olsa da en büyük sebeplerinden birisi hipnik jerk’tir. Peki hipnik jerk nedir?, tedavisi var mıdır, nasıl başa çıkabiliriz. Bu gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hipnik jerk Nedir?

Hipnik jerk nedir? Sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz; kişi uykuda iken ya da tam uykuya dalacağı zamanda vücudunun belli başlı yerlerinde bazen tüm vücudunda ani bir şekilde meydana gelen irkilme ya da kasılmalardır. Bazen o kadar şiddetli olur ki uykuya dalmış bir insan adeta sıçrayarak uykusundan uyanır ve sanki bir yerden düşüyormuş hissi yaşar. Bu düşme hissi çoğu zaman çok hafif bir şekilde oluşsa da zaman zaman düşme hissi ile birlikte hızlı bir kalp çarpması, aşırı terleme ve rahatsız edici bir iç sıkıntısı da yaşanır.

Hipnik Jerk Sebepleri

Hipnik jerk’ in tek bir sebebi olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak günümüzde yapılan birçok araştırmaya göre hipnik jerk’in belirlenmiş en büyük sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Stres
  • Aşırı yorgunluk
  • Sürekli uykusuz kalmak
  • Aşırı kafein tüketimi
  • Gün içerisinde yorucu aktiviteler yapmak

Bu gibi sebepleri hipnik jerk’in başlıca sebepleri arasında sıralayabiliriz. Bazı araştırmalar da hipnik jerk’i tamamen raslantısal olarak değerlendirmektedir. Örneğin gün içerisinde sürekli hareket halinde iseniz, sürekli bir yerlerden atlıyor iseniz bu durum, uykuda da etkili oluyor ve atlama durumlarını aynen size uykuda da yaşatıyor. Bu konu ile ilgili çok fazla araştırma yapılmış, bir diğer araştırmaya göre hipnik jerk’in en önemli sebebi beynin öldüğünü sanmasıdır. Yani insan uykuda iken vücudunda birçok değişiklik olur, örneğin vücut ısısı düşer. Bu gibi durumlarda beyin öldüğünü sanarak vücudu bir şekilde uyarma ihtiyacı hisseder. Bundan sonra da irkilme ve kasılmalar başlar. Beslenme uzmanları yediğimiz gıdalar ile uyku kalitesinin orantılı olduğunu belirtmektedirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi aşırı kafein miktarı uyku kalitesini doğrudan ve olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Uykuya geçiş süreleri artacaktır. Bu gibi durumlarda uykuya dalma anınız da uzayacağı için uyku kaliteniz de otomatik olarak düşecektir. Bu yüzden gün içerisinde aldığınız kafein miktarının ölçüsüne çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca yatmaya hazırlandığınız son bir saat içerisinde aşırı yağlı ve asitli gıdalardan uzak durmalısınız. Bu gibi gıdalar midenizde aşırı rahatsızlığa sebep olacağından yine uykuya geçiş süreniz daha uzun olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hipnik Jerk İçin Önlemler

Öncelikle kaliteli bir uyku yaşam felsefeniz olmalıdır. Ne kadar işiniz olursa olsun en az altı saatinizi kaliteli bir uykuya ayırmaya çalışın. Gün içerisinde çok yoğun ve yorucu aktiviteler ve sporlar yapmamaya özen gösterin. Aşırı yorucu aktiviteler hem beyninizi hem de kalbinizi yoracaktır. Zaten vücut yorgun olduğu için uykularınız düzensiz hale gelecektir. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde aşırı yağlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Aslında her alanda olduğu gibi burada da sağlıklı yaşam felsefesi önümüze çıkıyor. Sağlığımız için hem beslenme, hem gündelik hayat hem de özel hayatımıza çok dikkat etmeliyiz. Hipnik jerk nedir? sorusunun cevabını bu şekilde vermeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Fisetin Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap