İlginizi Çekebilir
Laiklik
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Hipnoz Nedir?

Hipnoz Nedir?

hipnoz

Hipnoz Nedir: Yunanca bir kelime olan hipnoz, “uyumak şeklinde” anlamına gelmektedir. Aslında bu anlamından farklı olarak tam bir uyku hali olmamakla beraber uyanıklık ile uyku arasındaki bir ruh hali olarak bilinir. Tamamen bilinçli bir şekilde gerçekleştirilen hipnoz işleminde insanlar çevresinde olup biteni duyarken aynı zamanda düşüncelerinin de farkında olmaktadır. Bu süreçte hipnoz durumundan çıkıldığında da her şey hatırlanabilmektedir. Genel olarak zihnin doğal bir durumu olan hipnoz aslında fiziksel ve zihinsel olarak rahatlama için kullanılır. Hipnoza maruz kalan kişi kendini rüya görüyormuş gibi hisseder.

Hipnoz Kelime Anlamı

Bakışlar, sözle ya da telkinle sağlanan bir tür uyku durumu, hipnotizma. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Hipnoz’un Genel Tarihi

Çok eski zamanlarda bu ve buna benzer yöntemler aslında bilgi sahibi olunmadan kullanılmıştır. İlk olarak Yunan belgelerinde Hipnoz kelimesine rastlanılmış ve milattan önce 1400 ile 1300’lü yıllarda bu tür uygulamalara yer verilmiştir. Yunanlılar daha çok sinirlilik halinin ortadan kaldırılması için hipnoz yöntemine başvurmuştur. Bununla beraber eski Galyalılar bu kelimeye sihirli uyku ismini vermiş ve bir takım tedavilerde kullanmışlardır. Ayrıca Uzakdoğu inanış sistemlerinde de hipnoza sık sık rastlanılmaktadır.

1760 yılı itibariyle Avrupa’da Anton Mesmer tarafından halka açık gösteri olarak yapılan ve tanıtımına başlanan hipnozun, hastalıklardan dolayı ortaya çıktığı şeklinde bir görüş ortaya atılmıştır. Mesmer adı verilen Avrupalının pek çok hastalıkta hipnozu kullanması ve ciddi sonuçlar almasından sonra 19. yüzyılda da hipnoza verilen önem artmıştır. İngiliz bir doktor olan James Braid bu konuyu ele alırken ilk defa ‘hipnoz’ sözcüğünü kullanmış ve pek çok ameliyatında tercih etmeye başlamıştır.

Hipnozun günümüze kadar olan gelişimine baktığımızda, 1955’te İngiliz Tıp Birliği ve 1958’de Amerikan Tıp Birliği tarafından tıpta kullanılabilecek bir seçenek olduğu açıklanmıştır. Bu süreçten sonra alternatif tıp araştırmalarında hipnoz yöntemi çok daha önemli bir faktör haline gelmiştir. Herhangi bir fobisi olanlar, zayıflamayı amaçlayanlar, cinsel sorun yaşayanlar, sürekli sinirlilik ve uykusuzluk problemi olanlar için kullanılmaya başlanan hipnoz ayrıca astım, doğum ağrıları ve özgüven eksiliği sorunu yaşayanlar için de önerilmiştir.

Hipnoz İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu süreç, hipnoz yapılacak kişinin bir sandalyeye veya sabit bir koltuğa oturtulmasıyla başlar. Hipnoz uygulamasını gerçekleştirecek olan kişi, telkin vererek, obje ya da ışık kullanarak bu kişiyi etkilemeye çalışır. Hipnotize sürecine giren kişi, üzerine bir ağırlık çöktüğünü hisseder ve daha sonra sersemlik haline bürünür. Gözlerini kapattığında ise gözlerde titremeler başlar. Ardından zihinsel anlamda kol ve bacaklarda zayıflama meydana gelir. Aynı zamanda ağırlaşmalar da başlar. Tamamen kişinin iradesini kıran bu durumların ardından ciddi bir uyuşukluk hali belirir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Sosyal Nedir?

Kişi hipnoz halindeyken dış dünya ile iletişimini keser ve çevresinde olan bitenden haberdar olmaz. Bu durumlarla beraber uygulamayı gerçekleştiren kişi, hipnotize ettiği kişiye yön vermeye başlar. Aslında bu süreçteki en önemli durum, hipnoza inanmaktır.

Hipnoz Çeşitleri Nelerdir?

Temelde 5 farklı çeşidi olan hipnozun grup, oto, ilaçlı, sosyal ve kolektif hipnoz olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Grup hipnozunda uygun şartlar sağlanarak birden fazla kişi hipnotize edilmektedir. Bu süreç en zor süreç olmakla beraber kişilerin her birinde farklı etkiler ortaya çıkabilir.

Oto hipnoz yönteminde insan kendi kendini hipnoza sokar. Aynı zamanda ciddi bir gevşeklik durumu ortaya çıkarken kendi kendini telkin etme süreci de yaşanır. İstenilen yer ve zamanda uygulanan oto hipnoz ile ilgili olarak elbette birtakım yardımlar almak gerekir.

İlaçla yapılan hipnoz yönteminde ise kişiye birtakım ilaçlar verilir. Bu süreçte normal yollarla hipnotize edilen insanlarla ilaçlı hipnozun özellikleri aynıdır. Daha çok hipnoz sürecine uygun olmayan insanlarda uygulanabilmektedir.

Sosyal hipnoza baktığımızda ise daha çok toplum baskısından dolayı ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Kişilerin toplu bir şekilde uygun davranışlarda bulunması aslında bu hipnozun sonuçlarından biridir.

Son olarak ele alınan kolektif hipnoz yönteminde, hipnoz yapacak kişi birden fazla insanı bir araya getirir ve uyku haline geçirir. Grup hipnozuyla benzerdir ancak bu uygulamada denek sayısı biraz fazladır.

Hipnozu Kimler Yapabilir?

Alternatif tıp olarak pek çok ülkede kabul gören hipnozu sadece bu işin eğitimini almış kişilerle beraber psikologlar gerçekleştirebilir. Aynı zamanda diş hekimlerinin de bu kategoride olduğunu söyleyebiliriz. Kolay bir uygulama olarak bilinse de mesleki tecrübesi olmayan insanların bu uygulamayı gerçekleştirmemesi gerekir. Yine de bu uygulamaya başvururken çok dikkatli olunması gerektiği de bilinmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ilımlı İslam Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap