İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Hipoksi Nedir?

Hipoksi Nedir?

hipoksi

Hipoksi kavramı oksijen yetmezliği için kullanılan bir kavramdır. Vücutta oksijen tüketerek devamlılık sağlayan dokular yeterli oranda oksijen alamadığı durumlarda oksijen yetmezliği yani hipoksi sorunu ortaya çıkar. Hipoksi genelde belirli bazı hastalıklarda, uçak yolculuğunda, düşük seviyeli olan yüzme dalışlarında ortaya çıkmaktadır. Uçakta giderken bazı kişilerde hipoksi oluşabilir ve bu önemsenmesi gereken ciddi bir durumdur. Oksijen yetersizliği yaşandığı zaman kişinin vücudunda yer alan oksijen basıncını oranı aşağılara düşer. Bu durumda ani olarak müdahale yapılması ve kişinin oksijen ihtiyacının karşılanması gerekir. Aksi durumda ölüm gibi çok kötü sonuçlar hipoksi sonrası oluşma ihtimali olabilir. Zamanında tedavi ile bu kötü sonuç önlenebilir.

Hipoksi Belirtileri

Hipoksi belirtileri olarak şunları söyleyebiliriz;

 • Ciddi anlamda halsizlik durumu yaşama. Kişinin hiçbir şey yapmaya hali kalmaz.
 • Baş ağrısı çekme durumu. Oksijen yetersizliği yaşandığı durumda ciddi bir şekilde baş ağrısı çekilir.
 • Nefes darlığı problemi yaşanır. Kişinin nefes alış verişi yavaşlar ve zor nefes alıp verir.
 • Çarpıntı hissi oksijen yetersizliği sonucu yaşanır.
 • Dikkat eksikliği yaşanarak dikkatini kişi toplayamayacak seviyeye gelir.
 • Bakışlarda ifadesiz bir görünüm sergileme
 • Hafızada belli başlı sorunlar yaşanması
 • Görmede de birtakım problemlerin yaşanması
 • Son olarak artık bilincini de kaybetme derecesine gelmesi oksijen yetersizliği yani hipoksi’nin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu gibi belirtiler olduğu takdirde vakit kaybetmeden müdahale girişiminde bulunulması gerekir.

Hipoksi Durumunda Yapılacaklar

Hipoksi durumunda yapılacaklar olarak şunları söyleyebiliriz;

Kişi hipoksi yani oksijen yetersiliği yaşadığında mutlaka bu konuda uzman bir doktorun müdahalede bulunması en doğrusudur. Hipoksi’den kurtulmak için bu konuda anlayan bir uzman olması şarttır. Hipoksi etkilerini yok etmek içim hava yolu açılması veya kan dolaşımını tetikleyen işlemlerin yapılması gerekir. Bunu da ancak alanında uzman yapabilir. Bu konuda uzman olmayan kişiler kesinlikle sorunu çözmeye çalışmamalıdır. Çünkü hipoksi sonucu çok ağır sonuçlar ortaya çıkabilir. Özellikle kalp, damar ve akciğer hastalığı olan kişilerde hipoksi sonucu kalıcı hasarlar oluşması muhtemeldir. Bu bakımdan bu tür hastalığı olan kişilerin uçuş öncesinde mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Obezite Nedir?

Bir önceki yazımız olan Satürasyon Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap