İlginizi Çekebilir
Hipotalamus
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Histamin Nedir?

Histamin Nedir?

Histamin Nedir

Histamin vücudun lokal olarak bağışıklığa bir tepki vermesini, bağırsaklardaki fizyolojik fonksiyonların düzgün bir şekilde çalışmasını, nörotransmitter şeklinde salgılanan azot bileşiğine denilmektedir. Histamin karboksilin giderilmesi ile açığa çıkmaktadır. Histaminin oluşabilmesi için histaminerjik alıcılara bağlanması gerekir. Bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Histamin kılcal damarlarda genişleme meydana getirir. Geçirgenliğin artmasını sağlar, bronşlar ve bağırsakların dar olması, mide tükürük ve böbrek üstü bezlerinin yapmış olduğu salgıların artmasına olanak tanımaktadır. Tansiyonum oluşma nedenleri ne ortadan kaldırarak tansiyon hastalarına da büyük bir yarar göstermektedir.

Histamin İntoleransı Belirtileri

  • Baş ağrıları nedeninizi tam olarak bilinmiyor ise
  • Kadınlardaki adetlerim düzensizleşmesi
  • Kırmızı şarap içildiği zaman yüzde bir kızarma meydana gelmesi
  • Muz avokado ve patlıcan gibi besinler tüketildiğinde vücutta kaşıntı meydana geliyorsa histamin intoleransı olma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Vücudum bağışıklık sistemi sindirim ve merkezi sinir sistemi tam faaliyette çalışabilmesi için histamin kimyasalına ihtiyaç duymaktadır. Beyine sinirsele yoldan iletilerin gitmesi için nörotransmitter mesaj göndere bilmekdedir. Histamin bu konuda işlev göstermektedir. Histaminin işlev gösterdiği konulardan bir tanesi de midedeki sindirimin gerçekleşmesine yardımcı olmaktır. Histaminin bağışıklık sistemi üzerindeki büyük yetkileri azımsanmayacak derecede önemlidir. Mevsimsel olarak ortaya çıkan solunum yolu rahatsızlıkları ya da ciltte kaşıntı ya buna bağlı olarak oluşan cilt dökülmeler antihistamin ilaçları ile rahatlıkla giderilebilmektedir. Antihistaminikler vücudun sisteminden kaynaklı olarak oluşturmuş olan iltihapları giderme özelliğine sahiptirler. Histamin vücudun dışarıdan herhangi bir saldırıya karşı bağışıklık sistemini aktif hale getirebilmek gibi bir işlevi bulunmaktadır.

Histaminin bir özelliği ise kan damarlarında şişme meydana getirerek beyaz kan hücrelerini, vücuda girmiş olan enfeksiyonlara karşı hızlı bir şekilde karşılık verebilmesini sağlamaktadır. Histaminin vermiş olduğu bu tepki vücudum sahip olduğu bağışıklık sisteminin bir parçası olmaktadır. Histamin etkisini gösterdikten sonra vücuttaki enzimler tarafından parçalanarak etkisiz hale getirilmektedir. Eğer histamin vücuttaki enzimler tarafından parçalanıp etkisiz hale getirilemez ise histamin intoleransı rahatsızlığı ortaya çıkacaktır. Histamin intoleransı rahatsızlığı kadınlarda erkeklere oranda daha çok görülebilmektedir. Histamin işlemini tamamladıktan sonra kan yoluyla vücudun diğer organlarına dağılması vücutta histaminin olup olmadığını anlaşılmasını da daha zor bir hale getirmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Varikosel Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap