İlginizi Çekebilir
jüpon
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik Asit Nedir

Hyalüronik asit cildin yağ ihtiyacını karşılayan ve cildin nemli kalmasını sağlayan bir maddedir. Cilt bakım bileşenlerinin bir arada bulunması ile hyalüronik asit oluşur. Bu asitin en çok bulunduğu alanlar göz, eklem yerleri ve cilttir. Temel görevi ise cilde ihtiyacı olan nemliliği kazandırmak ve cilde kayganlık vermektir. Genç yaşlarda hyalüronik asit seviyesi daha yüksektir. Yaşlandıkça bu seviye düşer. Hyalüronik asit seviyesinin düşmesiyle birlikte cilt üzerinde kırışıklıklar oluşmaya başlar. Eklem yerlerinde ise aşınma ve yıpranma gibi problemler gözükmeye başlar. Hyalüronik asit bu açıdan cilt sağlığı ve yeniliği için oldukça önemli bir maddedir. İlerleyen yaşlarda Hyalüronik asit ihtiyacını karşılamak için hyalüronik asit takviyeleri gerekebilir.

Hyalüronik Asidin Cilde Ne Gibi Yararları Bulunmaktadır?

Hyolüronik asidin cilde yararları şunlardır;

 • Eklem rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Cilt kırışıkların önlenmesinde ve buna bağlı olarak yaşlılık belirtilerinin geciktirilmesinde etkilidir.
 • Göz kuruluğuna karşı etkilidir.
 • Eklemlerde aşınma ve yıpranma sonucu oluşan osteoartrit hastalığının tedavisinde etkilidir.
 • Reflüye karşı koruma amaçlı yararlanılır.
 • Yaraların çabuk bir şekilde iyileşmesinde etkilidir.
 • Cilt sağlığı ve güzelliği için hyalüronik asit çok faydalıdır.
 • Sistik ve kronik yorgunluk belirtilerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Cildin daha parlak ve esnek bir şekilde görünmesinde etkilidir.
 • Ciltteki nemlilik oranını arttırmada faydalıdır.

Hyolüronik Asit Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hyolüronik asit kullanımında dikkat edilmesi gerekli olanlar içinde bazı noktalar önemlidir. Örneğin piyasaya baktığımızda bu ürünü satan pek çok üretici firma görebiliriz. Piyasada para amaçlı satılan bu üründe genelde horoz ibiği hyalüronik asit kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu konuda tavuk ve yumurta alerjisi olan kişiler dikkatli olmak durumundadır. Günlük doz olarak kullanım miktarı 60 ile 240 miligram arasındadır. Hangi nedenle kullanılacaksa ona göre tercih yapılması önemlidir. Örneğin eklem sorunlarını gidermek için hyolüronik asit kullanılacaksa bunun için ilave olarak glukozamin veya kondroitin sülfat içeren preparatlar kullanılmalıdır. Cilt için kullanacak olanlar C vitamini, B vitamini gibi ilave ürünler içeren preparatlar kullanmaları çok daha uygun olacaktır. Hyolüronik asidin yararını 1 ya da 1.5 ay içinde anlaşılmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Saç Kremi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir önceki yazımız olan Bindallı Kıyafeti Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap