İlginizi Çekebilir
3d güvenli ödeme
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. İban Nedir?

İban Nedir?

iban

İban Nedir: Uluslararası geçerliliği olan banka hesap numarasına IBAN denmektedir. Genellikle her ülkenin IBAN uzunluğu farklıdır. IBAN uzunluğu en fazla 34 hane içermektedir. Türkiye’de ise iban numarası 26 karakterden oluşmaktadır.

IBAN’ın temel amacı, para transferlerinde hata oranını düşürüp, çok hızlı bir şekilde para akışının sağlanmasıdır. IBAN numarası kullanılarak yurt içi EFT işlemleri gerçekleştirilebilir, bunun dışında havale işlemleri için de IBAN numarası kullanılabilir. IBAN, yurt içi ve yurt dışı para transferlerinde büyük kolaylıklar sağlayan kişiye özel bir hesap numarasıdır.

Merkez Bankası, 2010 yılından itibaren IBAN kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Avrupa Birliği standartları gereği, ülkeler arasında gerçekleştirilen para transferlerinin hızını arttırmak, para transferlerinin kalitesini artırmak ve bankacılık maliyetlerini düşürmek amacıyla IBAN geliştirilmiştir.

İban Numarasının Yararları Nelerdir?

 • Zamandan tasarruf sağlar. Bankacılık işlemleri kısa sürede çözümlenir.
 • Hatalı bankacılık işlemlerinin iban numarası sayesinde önüne geçilir.
 • Maliyetten tasarruf sağlamış, gereksiz yazışma ve görüşmeleri ortadan kaldırır.

Dünyadaki pek çok ülkede kullanılan iban numarası, o ülkenin şartlarına uygun olarak geliştirilmiş ve bu şekilde de o ülkenin bankacılık sorunlarının önüne geçilmiştir. Bu yüzden de bankalarda yapılacak her işlemde iban numarası kullanılmaktadır.

İban Nerede, Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

 • Tüm para transferlerinde, yurtiçi ve yurtdışı gönderimlerde kullanılmaktadır.
 • Havale ve EFT işlemlerinde kullanılmaktadır. Özellikle EFT işlemlerinde para transferi, yapılan banka farklı bir banka olacağı için iban numarası kullanmak çok daha kolay olacaktır.
 • Banka adı, şube kodu, hesap numarası ve alıcı ismi gibi bilgilere gerek kalmadan tek bir numara ile para gönderimi yapılmasını sağlamaktadır.
 • İban numarası banka şubelerinde işlem yaptırırken kullanabileceği gibi ATM’lerde ve internet bankacılığı üzerinden işlem yaparken de kullanılabilmektedir. Böylelikle tüm hatalı ve yanlış gönderilerin önüne geçilmiş olunur.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Distribütör Perakende ve Satıcı İlişkisi

Yapılması gereken tek şey, para gönderilerinde; ATM veya internet bankacılığında iban numarası girildiğinde, karşınıza o iban numarası kime ait ise o kişinin ismi ve soy ismi çıkacaktır. Eğer para gönderimi yapacağınız kişi ile aynı ismi görüyorsanız gönderiyi onaylamanız yeterlidir. Şayet işlemi banka şubesinden yapıyor iseniz, banka görevlisi kendisine iban numarası söylediğinizde gönderi yapacağınız kişinin ismini söyleyerek sizden onay ister. Böylece kullanılmakta olan iban numarasının doğru kişiye ait olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İban Numarası Nasıl Okunur?

İban numarası bir çeşit T.C. kimlik numarası gibi bir sistemdir. Her ülkenin iban numarası farklıdır ve standartları da farklıdır. İban numarası kullanmak için, numaranın en fazla 34 rakamdan oluşması gerekir ve numaranın en başındaki harfler o ülkenin kodudur. Türkiye’deki iban numaralarının başında TR yazar ve 24 rakamdan oluşur. Ayrıca iban numarasının her bölümü farklı bir bilgi verme amaçlıdır.

İban Numarasının Rakamlarının Anlamı Nedir?

 • İlk iki hane ülke kodudur.
 • Ülke kodundan sonraki iki hane kontrol basamağıdır.
 • Kontrol basamağından sonraki hane banka kodudur. (Her bankanın bir kod numarası vardır ve bu numara iban içerisine yerleştirilmiştir)
 • Banka kodundan sonraki bir hane rezerv alanını ifade eder.
 • Daha sonraki rakamlar ise, bankalarda bulunan hesap numaraları için ayrılmış hanelerdir.

İban numarası ilk baştan itibaren 4’er haneli olarak yazılır ve bu şekilde de okunur.

Örnek; TR12 0123 4567 8910 1112 1314 15

Bankaların müşterilerine verdikleri banka kartları ile kredi kartlarının üzerlerindeki 16 haneden oluşan kart numaralarının iban numarası ile hiçbir alakası yoktur. Üstelik iban numaraları hesap kartları ya da kredi kartlarının üzerinde bulunmaz. Bu numara ile giriş yapıldığında banka müşterisi hakkındaki bütün hesap bilgilerine ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cari Açık Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap