İlginizi Çekebilir
Anakart
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İHA Nedir?

İHA Nedir?

İha

İha nedir: Uzaktan kumanda edilebilen, saldırı ve keşif görevlerinde kullanılabilen insansız uçaklara İHA denir. Açılımı insansız hava aracıdır. Ön tanımlı uçuş planıyla beraber otomatik olarak da uçuş gerçekleştirmektedirler.

İHA’nın Tarihçesi

İHA teknolojisinin gelişim süreci II. Dünya Savaşı sonrasında başlamıştır. Askeri uygulamaların yanı sıra sağlık, tarım ve lojistik amaçlı kullanılan bu uçaklar 1960’lı yıllara gelindiğinde ABD tarafından uçurulmaya başlanmıştır.

1970’lü yıllarda ise İsrail, ABD’den 12 adet İHA satın almış ve farklı isimlerle kullanmaya başlamıştır. 1980 yılında İsrail’in bu konudaki çalışmaları devam etmiştir. İHA’nın o yıllardaki en gelişmiş sürümünü üreten Scout ile beraber TV kamerasıyla deneme uçuşları gerçekleştirilmiştir.

İnsansız hava araçlarının operasyonel statüye ulaşımı 1993 yılında tamamlanmıştır. Teknolojik imkânlar kullanılarak geliştirilen bu uçaklar daha sonra Sırbistan, Irak ve Bosna-Hersek’teki askeri harekatlarda kullanılmıştır.

İHA’nın Özellikleri Nelerdir?

İnsansız hava araçları iki farklı işleyiş üzerine tercih edilir. Bu uçaklar, uçuş planı hazırlanarak kullanılan İHA’lar ve otomatik uçuş özelliği bulunan İHA’lar olarak kullanılmaktadır. Genelde gözlem ve keşif için üretilen bu uçaklar ayrıca yangın söndürme gibi faaliyetlerde de aktif rol alır. Ek olarak saldırı görevleri için de tercih edilmektedir. Standart savaş uçakları için uygun olmayan tehlikeli ve zor görevlerde İHA devreye girer.

Farklı ebat, karakter ve şekillerde üretilen İHA’lar aslında drone olarak bilinir. Ancak bu uçakları drone’dan ayıran en önemli özelliği, kumanda sistemlerinin çok gelişmiş olmasıdır. Ayrıca bu uçaklar tekrar kullanılabilmekle beraber herhangi bir mürettebata ihtiyaç duymamaktadır. İki zamanlı ya da jet motoruyla uçabilmektedir.

Türkiye’deki İHA’lar ve Özellikleri

Türkiye’de farklı isimlerle üretilen İHA’lar ilk olarak 2004 yılında gündeme gelmiştir. TSK’nın kullanımına sunulmak için tasarlanan ilk İHA, 2010 Temmuz ayında tanıtılmıştır. İlk denemesini 30 Aralık 2010 tarihinde yapan ve ‘Anka’ adı verilen insansız hava aracı, havada 14 dakika kalabilmiştir. 2011’de uçuşlarını gerçekleştirmeye devam eden ‘Anka’ bu yeni denemesinde 2 saat 15 dakika havada kalmayı başarmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Bilgisayar Nedir?

Son test uçuşu 2014 yılında yapılan Anka’nın yaklaşık 6 saat havada kaldığı tespit edilmiştir. Bu durumun ardından seri üretime geçiş süreci başlamıştır. Anka’dan sonra milli İHA olarak bilinen Anka’nın silahlı modeli üretilmiştir. Anka-S olarak adlandırılan bu uçak, 24 saat havada kalabilmiş ve 9 km yüksekliğe çıkabilmiştir.

Türkiye’nin ilk mini robot hava araç sistemi ise 2007 yılında TSK’nın hizmetine sunulmuştur. Yerli Mini İHA, TSK’nın envanterine giren ilk Milli Hava Aracı Sistemi olarak bilinmektedir. Bu uçak ihraç edilen ilk hava aracı olmakla beraber tasarımı tamamen milli özellik taşımaktadır.

Bu sürecin ardından yerli imkânlarla üretimine devam edilen İHA’lar, Karayel-Su, Vestel İHA ve Roketsan Mam-L gibi isimler almıştır. Hem istihbaratta hem de keşif uygulamalarında kullanımları halen devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uber Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Kısacası İHA nın açılımı insansız hava aracıdır, yeni nesil saldırı ve savunma silahlarıdır desek de yanılmayız. Bu hava araçları ile içerisinde sürücü (pilot) bulunmadan uçabilir, saldırı ve savunmalarda kullanabilirsiniz. Drone lar da bunlara birer örnek olabilir.