İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. IMF Nedir?

IMF Nedir?

İmf uluslararası para fonu

IMF Nedir: Uluslararası mali sistemin düzenli bir şekilde devam etmesini sağlayan kuruluşa IMF denir. Açılımı İnternational Monetary Fund olan İMF, mevcuttaki kredilerini zor durumda olan ülkelere sunmaktadır. İşleyişi bakımından da birçok özelliğe sahiptir. Merkezi Washington’dadır ve parasal olan tüm konularda küresel iş birliğini esas alır.

IMF’nin Kuruluşu

1945 yılında ABD’de kurulan İMF, çalışmalarına 1947 yılında başlamıştır. Uluslararası Para Fonu’nun kuruluş amacı, uluslararası piyasadaki para işleyişini belirli bir sisteme sokarak yine belirli bir düzen içinde ilerlemesini sağlamaktır. Bu anlamda ülkelere borç verirken birçok şartı ön planda tutar.

1944 yılında ABD’nin New Hampshire Eyaleti’nde yapılan Birleşmiş Milletler toplantısında kurulan IMF, toplantıya yön veren asıl konu olmuştur. Ülkelerin ticari anlamdaki ilişkilerinin artmasıyla beraber para birimlerinin dönüştürülebilmesi konusunda ortaya çıkan sorunların çözülmesi için yapılan bu toplantı aynı zamanda ekonomik iş birliğini inşa etmek için gerçekleştirilmiştir.

Uluslararası Para Fonu’nun resmi olarak ortaya çıkması ise 1945 yılının Aralık ayında gerçekleşmiştir. Sunulan anlaşma maddelerinin 29 üye tarafından imzalanmasıyla beraber oluşturulan IMF, 1 Mart 1947 yılında çalışmalarına başlamıştır. Kurulmasının hemen akabinde bu fondan para alan ilk ülke Fransa olmuştur.

Kurumun evrensel olarak tanınması, 1989 yılında yaşanan Berlin Duvarı’nın yıkılması sürecinde gerçekleşmiştir. Ayrıca 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasıyla beraber IMF evrensel bir kurum haline gelmiştir. Şu an 200’e yakın ülke IMF’ye üyedir.

IMF’nin İşleyişi Nasıldır?

Uluslararası Para Fonu’na üye olan ülkeler için öncelikle bir kota belirlenmektedir. Kota belirlenirken ülkelerin ekonomik yapıları göz önünde bulundurulur. Dış ticaret hacmi ve yurt içi hasılasına bakılarak ülkelere borç verilmektedir. Günümüzdeki pek çok ülke bu kurumdan borç almak istemekte ve kredi alabilen ülkeler güvenilir ülkeler statüsünde kabul edilmektedir. Kurum borç verirken aynı zamanda geri ödenebilecek bir kapasitenin olup olmadığını inceler.

IMF’nin Amaçları Nelerdir?

IMF’nin kuruluş aşamasında belirlenen temel amaçları şu şekildedir;

 • Uluslararası ticaretin yeteri kadar genişletilmesi
 • Uluslararası parasal iş birliğinin teşvikine yönelik çalışmalar yapılması
 • IMF’ye üye olan ülkelerin ödemeler bilançosunda bulunan cari işlemler kalemlerine uygulanan döviz kontrol durumlarının kaldırılması
 • Kuruma üye olan ülkeler arasında çok taraflı bir ödeme sisteminin kullanılması
 • Döviz kurlarındaki istikrarın teşvik edilmesi
 • IMF’ye üye olan ülkelerin, ödemeler bilançosundaki açıkların azaltılmasına yardımcı olunması
 • Dış ticarette yaşanan dengesizliklerin ortadan kaldırılması
 • Dış ödemede ciddi anlamda güçlük yaşayan üye ülkelere gerekli olan kaynakların sunulması

IMF’nin Görevleri Nelerdir?

IMF’nin görevleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Ülkelerin kur politikalarını takip etmek
 • Ülkeleri dış politika uygularken farklı yöntemlere özendirmek
 • Dış ticaretin artmasına yardımcı olmak
 • Ülkelerin ihtiyacı olan teknik yardımları sunmak
 • Uluslararası mali düzenleri sağlayabilmek amacıyla ödeme bilançosunda ciddi açığı olan ülkelere kısa veya uzun vadeli krediler sunmak
 • Ülkelerin çeşitli resmî kurumlarla beraber ticari amaçlı hizmet veren bankalara borçlarını ödeyemediği hallerde, taraflar arasında arabuluculuk hizmeti vermek
 • Bireysel, bölgesel ve küresel ekonomilerle beraber piyasalar hakkında araştırma yapmak ve analiz sunmak
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Varant Nedir?

IMF’den Borç Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Uluslararası Para Fonu’ndan kredi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. IMF’nin kredi şartları şu şekildedir;

 • Borç alacak olan ülkenin öncelikle kamu giderlerini kısıtlayacak tedbirler alması gerekmektedir.
 • Kredi talep eden ülke, gelen vergilerin artması amacıyla farklı uygulamalardan yararlanmalıdır.
 • Borç alacak ülkeye ait para biriminin değer olarak düşürülmesi gerekmektedir.
 • Paraya olan talebin azalması sağlanmalıdır.

IMF’den kredi almak için gerekli şartlar bu şekildedir. Bununla beraber kurumun borç verme araçları şu şekilde sıralanabilir;

 • Genişletilmiş fon kolaylığı
 • Stand-by düzenlemelerinin yapılması
 • İhtiyati ve esnek kredi
 • Düşük gelirli ülkelere borç verme prensibi

Genişletilmiş Fon Kolaylığı: Ekonomik anlamda güçlük yaşayan ülkelerin düzeltilmesi daha uzun vadedeki yapısal problemlerden kaynaklanabilir. Bu anlamda fon alternatifleri IMF tarafından genişletilmiştir.

Stand-by Düzenlemeleri: Kurumun ödemeler dengesinde sorun yaşayan ülkelere yönelik olarak kullandığı borçlanma aracıdır.

İhtiyati ve Esnek Kredi Hattı: Daha çok sağlam politikalara sahip olan ve güçlü temelleri olan ülkelere baskı kurmadan sunulan araçlardır.

Düşük Gelirli Ülkelere Borç Sunma: Her ülkeye farklı kredi türünün sunulduğu araçtır. Bu aracın faiz oranı yüzde sıfır olarak belirlenmiştir.

Uluslararası Para Fonu’nun Kaynakları

IMF’nin kaynakları daha çok kuruma üye olan ülkelerin ödediği sermayelerden gelmektedir. Bu sermayelere kota adı verilir. Mevcut kotalar ülke ekonomileri hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Bununla beraber IMF’nin bir diğer kaynağı, çok taraflı borçlanma düzenlemesidir. Toplam borçlanmanın artmasıyla beraber IMF’nin kaynakları da artış göstermektedir. Yapılan son açıklamalarda bu kapasitenin 580 milyar dolar olduğu belirtilmiştir.

Kurumun ayrıca altın kaynakları da bulunmaktadır. Yaklaşık 90,5 milyon troy ons altın kaynağına sahip olan Uluslararası Para Fonu, 145 milyar dolar değerindeki altın miktarı ile dünyanın en büyük 3. resmi altın rezervine sahiptir.

Türkiye IMF İlişkileri

Türkiye IMF’ye 1947 yılında üye olmuştur. Ayrıca 19 stand-by anlaşması yapmıştır. İlk anlaşma 1961 yılında Cemal Gürsel hükümeti tarafından gerçekleştirilmiştir. 1970 yılına kadar farklı anlaşmalar da yapılmıştır. Bu süreçten 1980’e kadar herhangi bir kredi başvurusunda bulunmayan Türkiye’nin IMF’ye olan borcu 61. hükümet döneminde kapatılmıştır. Bu süreçte IMF’ye olan son borç 2013 yılında 422,1 milyon dolar tutarında ödenmiştir. Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’na ödediği toplam borç ise 23,5 milyar dolardır.

Bir önceki yazımız olan Gayri Safi Milli Hasıla GSMH Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Allah hiçbir milleti sömürgeci devletlerin silahı olan İMF’ye muhtaç etmesin. Cephe savaşları artık tarihte kalmıştır. Günümüz savaşları ise ekonomi ile oluyor. İşte İMF günümüz sömürgeci devletlerin en büyük silahı konumundadır.

 2. Adı IMF ama aslında tam bi tefeci. Bir verir, On alır. Yororum yapan diğer arkadaşında dediği gibi Allah kimseyi IMF ye muhtaç etmesin.. Dünyayı yöneten adamlar aslında bunlar işte parayla istediklerini yaptırıyorlar..