İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İnsanlar için Propolisin Önemi Nedir?

İnsanlar için Propolisin Önemi Nedir?

Propolisin insanlara önemi

Propolis maddesi birçok biyolojik aktiviteye sahiptir. Bu aktiviteler antiülser, karaciğer koruyucu, antifungal, antiviral, antibakteriyel, lokal anestezik ve antitümör olarak sıralanabilir. Bu yüzden halk arasında doğal bir besin kaynağı olarak da adlandırılmaktadır. Biyolojik aktivitelerden sorumlu olan temel bileşikler arasında ise aromatik asitler, fenolik bileşikler ve diterpenik asitler de vücut için oldukça yararlıdır. Çeşitli kimyasal ve hücresel zehirlere karşı da koruma etkisi olduğu, gerçekleştirilen çalışmalara dayandırılmaktadır.

Hücre büyümesinin durmasına neden olan kafeik asit ile beraber diğer bileşenler kanserli dokuların artmasını engelleyebilmektedir. Bununla beraber hayvanlar üzerindeki çalışmalarda da deri, göğüs ve kolon kanseri gibi öldürücü etkisi olan kanser türlerini engelleyebildiği saptanmıştır. İçeriğinde bulunan bazı bileşenlerin C ve E vitamini gibi antioksidanlardan daha etkili olabileceği bilinen propolisin serbest radikal atıkları toplayarak insanlarda antioksidan etki ortaya çıkardığı bilinmektedir. Ayrıca dolaşımdaki kan tarafından emildiği için vücutta C vitamini etkisi yaratabilmektedir.

İnsanlar için bu maddenin bir başka önemi, virüslere karşı etkili olmasıdır. Uzun yıllardan beri bilinen bu durumla beraber kafeik asitin virüsleri engellediği anlaşılmıştır. Ayrıca HIV virüsüne karşı etkilerinin gözlemlendiği de bilinmektedir. Yaraların iyileşme sürecindeki olumlu etkisi nedeniyle de propolis, insan sağlığı için çok önemlidir.

İlgili Yazı

Propolis Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Tarihçesi

İlgili Yazı

Propolis Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Genel Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Propolisin Kimyasal Bileşenleri ve Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolis Arılar İçin Neden Önemli?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Üretilir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Propolisin Faydaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir? başlıklı makalemizde propolis hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Propolisin Genel Yapısı Nasıldır?

Yorum Yap