İlginizi Çekebilir
miracast-iphone
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. İnternet Virüsü Nedir?

İnternet Virüsü Nedir?

İnternet Virüsü

İnternet Virüsü Nedir: Bilgisayarlara, kullanıcı bilgisi ya da onayı olmadan aktarılan, kullanıcı dosyalarını veya bilgisayardaki işletim sisteminin bütünlüğünü, gizliliğini ve erişilebilirliğini tehdit eden küçük yazılımlara internet virüsü denir. Bu virüsler belleğe yerleşebildikleri gibi yerleştiği programların yapısını da değiştirebilmektedir.

Tarihteki İlk İnternet Virüsü

Virüs kelimesi ilk kez 1944 yılında teorik anlamda dile getirilmiştir. Dönemin ünlü matematikçilerinden biri olan John Von Neumann, bilgisayar virüslerinden bahsetmiş ve yazdığı “Tehory of self-reproducing automata” adlı eserinde bilgisayarla insan aklı arasındaki farklılıkları kaleme almıştır. Neumann ayrıca virüslerin kendi kendine çoğalmaya devam eden bir bilgisayar kodu olduğunu aktarmıştır.

1960’lı yıllara gelindiğinde Creeper adlı bir virüs ABD menşeili ARPANET firması aracılığıyla ortaya çıkmıştır. Bu firma ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı dünyanın ilk paket dağıtım ağı firmasıdır.

1974 yılında ise Wabit isimli bir internet virüsü ortaya çıkmıştır. Bu virüs kendini sürekli çoğaltabilmesi nedeniyle sistem kaynaklarının tamamının tükenmesine neden olmuştur. Ayrıca bilgisayar sistemlerinin çökmesine de sebep olmuştur. İlk tehlikeli virüs olarak adlandırılan Wabit virüsünden sonra 1982 yılında Elk Cloner adı verilen bir program geliştirilmiştir. Bu program Creeper virüsüyle benzer özellikteki virüsleri barındırmıştır.

1995 yılından itibaren ise Windows işletim sistemlerinin gelişmesiyle beraber daha çok e-posta yoluyla yayılan virüsler, anlık mesajlaşma yazılımları ve daha pek çok farklı versiyonda internet üzerinden paylaşılmaya devam edilmektedir.

İnternet Virüslerinin Özellikleri

İnternet virüsleri daha çok e-posta mesajlarında yer alan ekler ya da anlık mesajlaşmalar ile yayılmaktadır. Bilgisayar virüsleri bununla beraber internet üzerinden yapılan karşıdan yüklemeler sonucunda da bulaşabilmektedir. Herhangi bir kaynaktan bulaşabilen internet virüsleri ücretsiz olarak sunulan programlar ya da oyunlar üzerinden de bilgisayar sistemine yerleşebilmektedir.

Virüslerin bulaşma yöntemlerine bakıldığında, ilk olarak çoğalma yöntemiyle hareket ettiği görülmektedir. Bilgisayarda yer alan herhangi bir programın çoğalmaya başlaması ya da programın farklı bir yerde kopyalanmasıyla beraber ortaya çıkan virüsler, kısa sürede bilgisayar sisteminin çökmesine neden olabilmektedir. Kopyalanma süreci DOS sisteminin copy komutuyla birlikte gerçekleşir. İnternet virüsleri, bulaştıkları programdan önce çalışmaya başladıkları için bilgisayar kullanıcıları tarafından engellenememektedir.

İnternet Virüsü Çeşitleri

İnternet virüsü çeşitleri, komut işlemcisine bulaşan, genel amaçlı bulaşan, çok amaçlı bulaşan ve belleğe yerleşik olarak bulaşan virüsler olarak farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.

1.Komut İşlemcisine Bulaşan Virüsler

Bilgisayardaki silme veya kopyalama gibi temel kullanıcı programları “command.com” adlı klasörde yer almaktadır. Komut bildirimi geldiği zaman bilgisayar kullanıma hazır hale gelir. Ancak command.com dosyasına bir virüsün bulaşması durumunda bellek zarar görür. Virüsü fark ettikten sonra sistemin kapatılıp açılması da virüsün yayılmasını engelleyememektedir.

2.Çok Amaçlı Bulaşan Virüsler

Bilgisayardaki her türlü dosyaya ve komut listelerine bulaşan virüslerdir. Aynı zamanda çoğalıcı özelliktedir ve kısa sürede işletim sistemine zarar vermektedir.

3.Genel Amaçlı Bulaşan Virüsler

Günümüzdeki en popüler virüslerdir. Daha çok .com ve .exe dosyalarına bulaşmaktadır. Bilgisayar sisteminin tamamını kısa sürede ele geçirebilirler. Anti virüs programıyla tespit edilip silindikleri zaman bile içinde yer aldıkları dosyaya zarar verebilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Otomobil Nedir?

4.Belleğe Yerleşik Bulaşan Virüsler

Bu virüsler yerleştikleri bellekte yüklü kalmaktadır. Bellek dışındaki pek çok komuta müdahale edebilme özelliğine sahiptirler. Ayrıca bilgisayarda yapılan işlemlerin kesintiye uğraması veya bilgilerin kaybolması gibi durumlara neden olmaktadırlar.

Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir bilgisayarda virüs olup olmadığı artık rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Bu anlamda aşağıdaki durumları kontrol ederek bulaşmış bir virüsün varlığından haberdar olunabilmektedir.

 • Dosyaların kaybolması
 • Dosyaya ait uzantı ya da isim bilgilerinin değişmesi
 • Bilgisayarda hata mesajlarının çoğalması
 • RAM’in azalması
 • Disk alanlarının hızlı bir şekilde azalmaya başlaması
 • Var olan programların standart olarak çalışmaması
 • Sabit disk alanının kendiliğinden dolmaya başlaması
 • Bilgisayar ekranında farklı karakter ya da şekillerin oluşması
 • Nasıl kurulduğu bilinmeyen dizin ya da dosyaların görüntülenmesi gibi durumlar, bir bilgisayarda virüs olduğunun göstergesidir.

İnternet Virüslerinden Korunma Yolları

Virüslerden korunmak için öncelikle Antivirüs programlarının kullanılması gerekmektedir. Sadece kullanmak değil, programı güncel tutmak da önemlidir. Bunun yanı sıra internet virüslerinden korunma yolları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Web üzerinden indireceğiniz dosyaların tamamını virüs programından geçirmeli
 • Yazma korumalı disketlerin paylaşımını yapmamalı
 • Flash disk kullanırken virüs programıyla taratılmalı ve daha sonra kullanılmalı
 • Bilgisayarların güvenlik duvarı açık olmalı
 • İşletim sistemi sürekli güncel tutulmalı
 • Bilinmeyen adresler üzerinden gelen mailler açılmamalıdır.

Dünyanın En Tehlikeli İnternet Virüsleri

Dünyanın en tehlikeli internet virüsü, 2000 yılında ortaya çıkan ‘I love you’ adındaki e-posta virüsüdür. Bu virüs e-postada yer alan dosyanın açılmasıyla bilgisayara bulaşmış ve internet şifrelerinin çalınmasını amaçlamıştır. Kullanıcıların Windows adres defterindeki ilk 50 kişiye aynı e-maili göndererek yayılmaya başlamış ve 500 bine yakın bilgisayarı etkilemiştir. Ortaya çıkan maddi hasar ise yaklaşık 15 milyar dolar olmuştur.

2001 yılındaki Code Red adlı internet solucanı ise Windows 2000 ile Windows NT işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda güvenlik açığından yararlanarak ortaya çıkmıştır. Bazı devlet kurumlarının web sitelerini kapatmaya zorlayan Code Red virüsü ayrıca tek seferde 100 adet IP adresine girebilmiştir. 1 milyondan fazla bilgisayarı etkileyen bu virüsün oluşturduğu maddi zarar ise yaklaşık olarak 2 milyar 600 milyon dolardır.

2003 yılında ortaya çıkan SOBİG.F virüsü ise tipik bir e-posta virüsüdür. Kendi kendini kopyalayabilen bu virüs, e-postaların açılmasıyla hareket geçmiş ve bulaştığı bilgisayarın adres defterindeki kişilere yayılmaya başlamıştır. 2 milyondan fazla bilgisayarı etkileyen SOBİG.F, 37 milyar 100 milyon dolarlık bir maddi zarara neden olmuştur.

Aynı yıl içinde Slammer adlı bir internet solucanı da internet sunucularına erişmeyi başarmıştır. İnternet verilerini farklı sunuculara göndererek interneti durduran Slammer virüsü, rastgele seçtiği IP adresleri üzerinden yayılmaya başlamıştır. Virüsün en çok etkilediği bölge ABD olmuştur. ABD’de bulunan tüm bankaların ATM sistemlerini etkileyen Slammer ayrıca Washington acil servis sistemini de çökertmiştir. 200 binden fazla bilgisayar bu virüsten etkilenmiş ve 1 milyar 200 milyon dolarlık maddi zarar ortaya çıkmıştır.

Dünyanın en tehlikeli internet virüsleri arasında sonuncusu olan Mydomm virüsü, 2004 yılında ortaya çıkmıştır. Bir çeşit e-posta solucanı olan Mydoom, açılan e-postalar aracılığıyla kendini bilgisayara indirerek Outlook adres defterindeki bilgileri çalmıştır. 38 milyar dolarlık maddi hasara neden olan bu virüs 2 milyondan fazla bilgisayarı etkilemiştir.

Bir önceki yazımız olan Fatih Projesi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. geçen bi taratayım bilgisayarımı dedim 5.700 küsür virüs çıktı. virüs koruma programları ne kadar koruyucu düşünmüyor değilim.