İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İP Adresi Nedir?

İP Adresi Nedir?

IP ADRESİ NEDİR?

İP adresi nedir: Herhangi bir bilgisayara veya internete bağlı olan cihazların, ağ üzerinden veri alışverişi yapmasını sağlayan adrese İP adresi denir. İP adresi, internete bağlanan her bilgisayara tanınmaktadır. Diğer bilgisayarlar da kullanılan bilgisayar İP adresi sayesinde ulaşabilir. Genelde blok olarak bölgelere atanan bu adres üzerinden kullanıcıların genel bilgilerine ulaşım da söz konusudur. Ayrıca İP adresleri günümüzde noktalarla ayrılan 4 adet 8 binlik sayılarla gösterilmektedir.

İP Adresi Nasıl Bulunur?

Bilgisayarın İP adresini bulmak için farklı seçeneklerden yararlanılabilir. Yönlendirici ayarları, komut istemi, ağ bağlantıları veya bir arama motoru kullanılarak İP adresi bulunabilir.

Arama Motorundan İP Adresi Bulmak

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru olan Google üzerinden hızlı bir şekilde İP sorgulama yapılabilir. Arama alanına ‘İP adresi’ yazıp ‘Enter’ tuşuna basılarak bilgisayarınızın İP adresini bulabilirsiniz. Bu adres en çok 3 rakam bulunan 4 gruptan oluşacaktır.

Komut İstemiyle İP Adresi Bulmak

Komut istemini açtıktan sonra ‘ipconfig’ yazıp ‘Enter’ yaptıktan sonra ağ bağlantısı bilgilerinin listesi görünmektedir. Ayrıca bu ekranda bilgisayardaki tüm ağ bağlantıları görünür olacaktır.

Yönlendirici Ayarlarında İP Adresi Bulmak

İnternet tarayıcısına girdikten sonra yönlendirici adresleri yazarak İP bulunabilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan yönlendirici adresleri;
192.168.0.1
192.168.1.1
192.168.2.1 şeklindedir.

Ağ Bağlantılarını Kullanarak İP Adresi Bulmak

Ağ bağlantılarını açtıktan sonra mouse ile sağ tıklayarak ilgili menüden ‘durum’ seçeneğine tıklanır. Windows XP kullanıcıları ise ‘destek’ sekmesine tıklayarak karşılarına çıkacak olan yönlendirmeleri takip edebilir. Ağ bağlantısı ayrıntıları penceresine ulaşmak için ‘ayrıntılar’ butonuna tıklanır. Bu sayfada, Ipv4 ya da İP adresi şeklinde görüntüleme yapılabilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Otomobil Nedir?

İP Adresi Değiştirme

Windows XP, Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 işletim sistemini kullananlar ilk olarak ağ bağlantıları penceresine ulaşmak durumundadır. Kısa yoldan ulaşmak için çalıştır kutusuna ‘ncpa.cpl’ yazılarak Enter tuşuna basılır. Daha sonra ağ bağlantıları penceresi üzerinden ‘kablosuz ağ bağlantısı’ seçeneğine sağ tıklayarak ‘özellikler’ butonuna ulaşılır.

Açılan sayfada ‘kablosuz ağ bağlantısı özellikleri’ adında yeni bir pencere çıkacaktır. Buradan ‘internet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)’ seçeneğine tıklanır. Ardından ‘otomatik olarak bir IP adresi al’ ve ‘aşağıdaki IP adresini kullan’ butonları açılacaktır. Kullanıcılar bu aşamada ‘aşağıdaki IP adresini kullan’ seçeneğini tıkladıktan sonra DNS sunucusu için kullanmak istediği rakamları girerek ‘tamam’ butonuna tıklamalıdır. Bu şekilde bilgisayara yeni bir İP adresi tanımlanmış olunur.

Bir önceki yazımız olan Robotik Kodlama Dersi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap