İlginizi Çekebilir
b12 vitamini
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Isırgan Otu Nedir?

Isırgan Otu Nedir?

Isırgan otu

Isırgan Otu Nedir: Isırgangiller familyasında bulunan ve sağlık açısından pek çok yarar sağlayan bitki türüne ısırgan otu denir. Bu bitki Mayıs ve Ağustos aylarında çiçeklenmektedir. Yaprakları ovaldir ve koyu yeşil renge sahiptir. Ayrıca yapraklarının üst kısmı yakıcı tüylerle kaplanmıştır. Fındığa benzer olan meyvesi esmer renklidir ve tohumu birçok yağ üretiminde kullanılır.

Isırgan Otu Kullanımı

Isırgan otu günümüzde çok farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Şifalı bitkiler kategorisinde bulunan bu ot çay olarak tüketilebilir. Çay tüketiminin yanı sıra krem şeklinde de kullanılabilen bu otun cilde de bir çok yararı vardır.

Banyoda Isırgan Otu Kullanımı: Demlenerek hazırlanan ısırgan otu banyoda saç diplerine sürülerek kullanılabilmektedir. Saçlardaki dökülme ve kepeklenme sorunlarına iyi gelen bu bitki ayrıca saçların hızlı uzamasını sağlar.

Çay Olarak Isırgan Otu Kullanımı: Yine demleyerek hazırlayabileceğiniz ısırgan otu çayını günlük 2 veya 3 fincana kadar tüketebilirsiniz.

Isırgan Otunun Yararları Nelerdir?

Isırgan otu başlı başına vücuda ciddi yararlar sağlar. Ayrıca hem ot olarak hem de tohum olarak tüketilmesinin yanı sıra çay şeklinde de kullanıldığı zaman pek çok rahatsızlığa karşı fayda sağlayabilmektedir. Vücutta detoks etkisi yaratabilen bu bitki eklem ağrıları, böbrek, prostat ve daha birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır.

Eklem Ağrıları

Eklem ağrılarının doğal yoldan tedavisi için tercih edilen ısırgan otu ayrıca romatizmal ağrılara da iyi gelmektedir. Kas ve eklem ağrılarını giderebilen bu bitkinin yaprakları 15 dakika kadar demlenir ve daha sonra ağrılı bölgelere masaj yöntemiyle sürülebilir. Bu uygulama yapılırken aynı zamanda ısırgan otu çayı da tüketilebilir.

Prostat Tedavisindeki Kullanımı

İdrar söktürücü bir bitki olan ısırgan otu, idrar yollarında bulunan iltihabı kolayca vücuttan atabilmektedir. Bitkinin içeriğinde bulunan mineraller ile beraber prostat dokusunun küçülmesine yardımcı olabilmektedir. Elbette prostat tedavisinde kullanmak için doktor onayının alınması şarttır.

Böbrek Temizleyici Özelliği

Böbrekleri temizleyebilen ısırgan otu ayrıca böbreklerdeki taş veya kristallerin yok edilmesinde etkili olabilmektedir. Böbreklerdeki iltihap oluşumunu da engelleyebilen bu bitki enfeksiyonlara karşı iyi gelmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Nöroblastom Nedir?

Nezle ve Grip için Kullanımı

Nezle ve grip ile beraber çeşitli üst solunum yolu hastalıkları için ısırgan otu tüketilebilir. Boğaz tıkanmalarına yardımcı olduğu bilinen bu bitki ayrıca solunum yolları iltihabına da iyi gelmektedir.

Isırgan otu ayrıca vücutta detoks etkisi yaratmaktadır. Vücutta zamanla biriken toksinlerin dışarı atılmasında ısırgan otu tüketilebilir. İçeriğinde bulunan C vitamini ve magnezyum sayesinde sindirim sistemindeki toksinleri de kolayca vücuttan atabilmektedir.

Bu otun kemikleri güçlendirdiği de bilinmektedir. Daha çok yaşlı ve çocukların kemik sağlığı için tüketilmesi gereken ısırgan otu, yemeklere katılarak kullanılabilir. Kemiklerle beraber kansızlığa iyi geldiği bilinen bu otun B ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu unutulmamalıdır. Bununla beraber astım hastalığı olanların bronş ve burun kanallarını açmak için ısırgan otu kullanması gerekmektedir.

Isırgan Otunun Cilde Faydaları

Isırgan otu yukarıda sıraladığımız yararlarla beraber cilt üzerinde de etkisini göstermektedir. Kaşıntı, kızarıklık, ciltte kuruluk ve egzama gibi cilt problemlerinde kullanılabilen ısırgan otu, cilt dokularındaki iltihaplanmaları önleyebilmektedir. Bu sayede ağrı ve kaşıntı hissini de ortadan kaldırabilir. Masaj şeklinde kullanmanız gereken ısırgan otu, ağrılı veya problemli bölgeye sürülerek kullanılabilmektedir.

Isırgan Otunu Kimler Kullanmamalı?

Isırgan otunun bazı durumlarda kullanılması tavsiye edilmemez. Öncelikle kan şekerini düşürebildiği için diyabet ilacı kullananların ısırgan otu tüketmesi önerilmemektedir. Bununla beraber otun kan inceltici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu yüzden aspirin gibi ilaçlar kullandıktan sonra ısırgan otu çayı içmek son derece tehlikeli durumlara davetiye çıkarabilmektedir.

Bu bilgilerle beraber ısırgan otunu kullanmaması gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • Isırgan otu tansiyonu düşürücü bir etkiye sahiptir. Bu yüzden tansiyon ilaçları kullananların bu otu herhangi bir şekilde tüketmemeleri gerekmektedir.
  • Gebelik sürecinde ısırgan otunun rahimde kasılmalara neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden hamile bayanların kullanmaması önemlidir.
  • Böbrek problemi olanlar, doktora danışmadan bu otu tüketmemelidir. Çünkü ısırgan otu, idrar çıkışını ve üretimini artırabilen bir bitkidir.

Isırgan Otunun Yan Etkileri Var mı?

Isırgan otunun aşırı tüketimi uyuşukluk ve sürekli uyku haline neden olabilir. Bununla beraber mide ağrısı, boğaz ağrısı, kusma ve bulantı gibi problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Bu yüzden gereken miktardan fazla tüketilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Şizofreni Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. çocukken ısırgan otunun gerçekten ısırdığını düşünürdüm adından dolayı.. Vay be gerçekten eski günleri, çocukluğumu hatırladım bu paylaşım sayesınde 🙂