İlginizi Çekebilir
patent-nedir-
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İslamofobi Nedir?

İslamofobi Nedir?

islamofobi nedir ne demektir

İslam dinini öğrenmek ve tanımlamaktan kaynaklanan korku haliyle beraber Müslümanlara karşı düşmanlık ve ayrımcılık yapılmasının meşru görülmesine İslamofobi denir. Farklı bir tanımla, İslam uygarlığını ötekileştirmek için Avrupa’da yükselen İslam karşıtlığına İslamofobi adı verilmektedir. Müslüman toplumlara karşı olan düşmanlık, kin besleme, nefret ve ayrımcılığı ifade eden İslamofobi ilk defa 1991 yılında kullanılmıştır. Bu süreçten sonra Avrupa ülkelerine kısa sürede yayılmış ve dünyanın pek çok ülkesinde Müslümanlara karşı kin ve nefret beslenmeye başlanmıştır.

Tarihin çok daha eski dönemlerinde de İslamofobi ile ilgili çok sayıda örnek vardır. Müslümanlara karşı olan bu nefretin kökeni İspanya’da Endülüs’ün İslam Devleti tarafından sonlandırılmasına kadar gitmektedir. Genel olarak bu nefret düşüncesinin birtakım nedenleri bulunmaktadır. İslamiyet’in köklü temellere sahip olmasının yanı sıra İslam dininin her zaman hoşgörülü bir din olması ve dünyanın kültür ve bilimi İslam devletlerinden öğrenmesi gibi durumlar İslamofobi’nin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

İlgili Yazı

İslamofobi Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da İslamofobi

İlgili Yazı

İslamofobide Medyanın Etkisi

İlgili Yazı

Politikacıların İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları

İlgili Yazı

Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir önceki yazımız olan Yatay Geçiş Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (6)