İlginizi Çekebilir
dünya nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür?

İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür?

islamofibi tarihçesi nedir

İslamofobinin tam anlamıyla çözüme ulaştırılması için öncelikle Batılı ülke liderlerinin İslam dini ve Müslümanlara karşı yürütülen ayrımcılığı ortadan kaldırması gerekmektedir. Müslümanların temel haklarına ulaşabilmesi adına yapılacak yasal değişiklikler de bu konuda önemlidir. Avrupalılar tarihsel süreçte en çok Yahudi düşmanlığı ile anılmış ve yasalarına göre insanlık suçu sayılmayan bu tür olayları savunmaya devam etmiştir. Zamanla değişen yasalarla beraber Yahudi düşmanlığı artık insanlık suçu kabul edilmiş ve yargılamalar başlamıştır. Aynı şekilde İslamofobinin de insanlık suçu olarak kabul edilmesi, bu kavramın zamanla ortadan kalmasını sağlayacaktır.

Batılı ülkelerin medya organları da bu konuda çeşitli faaliyetler yürütmelidir. İslamofobiye neden olan haberlerin sık sık gündeme getirilmemesi bu konuda atılacak adımlar arasındadır. Fakat günümüzdeki Batılı medya organları hala İslamofobiyi yayma konusunda yayınlar yapmaya devam etmektedir.

İslamofobi konusunda Müslüman gençlerle birlikte yapılan araştırmalarda bazı tavsiyeler sunulmuştur. Bu anlamda İslamofobi sorunuyla ilgili olarak İslam dininin gerçek değerlerinin tanıtılması gerektiğini söyleyen Müslümanlar aynı zamanda Müslümanların sadece Batılı ülkelerde değil, diğer tüm ülkelerde de kötü gösterilmeye çalışıldığına dikkat çekmiştir. Aynı şekilde İslam ülkelerinde medyanın güçlendirilmesi sayesinde İslamofobinin tüm dünyadaki etkisinin azaltılması gerektiği savunulmaktadır. Çünkü İslam ülkelerindeki medya kurumlarının etkinliğinin artmaya başlaması ve tüm dünya ülkelerine erişebilmesi aynı zamanda İslam’ın tüm yönleriyle doğru bir şekilde aktarılmasını sağlayacaktır. Son olarak Müslüman dünyasının yeteri kadar tanınması, İslam’ın aslında ne demek olduğunun da anlaşılmasını beraberinde getirecektir.

İlgili Yazı

İslamofobi Nedir?

İlgili Yazı

İslamofobi Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da İslamofobi

İlgili Yazı

İslamofobide Medyanın Etkisi

İlgili Yazı

Politikacıların İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları

İlgili Yazı

Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

Bir önceki yazımız olan Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi başlıklı makalemizde islamofobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Alfa Lipoik Asit Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap