İlginizi Çekebilir
Çemen
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İslamofobi Tarihçesi

İslamofobi Tarihçesi

islamofibi tarihçesi nedir

İslam dinine ve Müslümanlara olan ayrımcılıktan kaynaklanan İslamofobi’nin tarihçesi Haçlı Seferleri’ne kadar dayandırılabilir. 1980’li yıllardan sonra dikkat çeken bu kavram, 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasının ardından Avrupa’daki düşman fikirler kapsamında yer alan Komünizm ile beraber genişlemeye başlamıştır. Avrupa’da yaşayan toplumlar için yeni bir düşmana ihtiyaç duyulmuş ve medya ile siyasetçilerin etkisiyle İslam ülkeleri potansiyel bir düşman olarak nitelendirilmiştir.

1993 yılında Harvard Üniversitesi’nde görevli bir profesör olan Samuel Huntington’un ‘Medeniyetler Çatışması’ adlı makalesi genişletilerek bir süre sonra kitap haline getirilmiştir. Bu kitap İslamofobi’nin bir nevi Avrupa’daki temellerini oluşturmuştur. 11 Eylül 2001 yılında Amerika’ya düzenlenen saldırılarla beraber İslamofobi yayılarak çok geniş kitlelere ulaştırılmaya çalışılmıştır. Huntington’un kitabında İslam dünyası bir tehlike olarak gösterilmiş ve Soğuk Savaş yıllarından sonra politikaların şekillenmesi sürecinde kimliklerin önemli olduğuna vurgu yapılmıştır. Bu nedenlerden ötürü günümüzdeki Batı paradigması içerisinde hala İslamofobi yer almaktadır.

11 Eylül 2001 tarihinde ABD’deki Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen bombalı saldırıları gerçekleştiren El Kaide terör örgütü, Cihad anlayışı adı altında binlerce insanın ölümüne neden olmuştur. Ayrıca aynı tarihte New York’taki İkiz Kulelere düzenlenen saldırılar sonrasında Amerika’da İslamofobi kavramı uyandırılmaya başlanmıştır. Amerika’da yaşanan bu saldırılar aynı zamanda Avrupa için de bir dönüm noktası olmuştur. Bu saldırılar nedeniyle İslam dini şiddet ve terörle anılmış ve Müslümanlığın kardeşlik imajına leke sürülmeye çalışılmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Nazi Nedir?

30 Eylül 2005 tarihine gelindiği zaman İslamofobi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmıştır. Kurt Westergaard tarafından Danimarka’nın Jyllands Posten isimli gazetesinde çizilen ve Hz. Muhammed’i terörist olarak göstererek karikatür krizi yaşanmıştır. Gazeteye destek vermek amacıyla İspanya, Almanya, İtalya, Hollanda ve Fransa’daki bazı gazeteler de çizilen nefret dolu karikatürlere yer vermiştir. Bununla beraber Norveç’te İslamofobi adına bir kriz daha yaşanmıştır. Ülkenin en çok okunan gazetelerinden olan Affenposten, Danimarka’daki karikatürleri yayınlamaya başlamıştır. Ardından yine Norveç gazetelerinden olan Dagbladet de sosyal paylaşım platformu üzerinden buna benzer karikatürleri yayına almıştır. Yaşanan bu durumlar neticesinde Danimarka karşıtı eylemler başlamış ve çıkan olaylarda 100’den fazla kişi yaşamını yitirmiştir.

İslamofobi ile ilgili atılan adımlar 2007 yılında da devam etmiştir. 27 Mart 2007 tarihinde PVV yani Hollanda Özgürlük Partisi başkanı ve aşırı sağ görüşlü Geert Wilders, İslam dinine hareket içeren ‘Fitne’ adlı kısa filmi internette paylaşmıştır. İslam dinini faşizme benzeten ve halkı nefrete teşvik eden bu film daha sonra Hollanda mahkemelerinde dava konusu olmuştur. Wilders’e açılan dava sonucunda mahkeme aşırı sağcı siyasetçi için beraat kararı vermiştir. 2010 yılına gelindiğinde ise Amerikalı bir rahip olan Terry Jones, 11 Eylül gününü ‘Kuran yakma günü’ ilan etmiştir. Ancak gelen tepkiler nedeniyle bu eyleminden vazgeçmiştir. Jones uzun bir süre sonra 20 Mart tarihinde Kuran yakma eylemini gerçekleştirmiş ve bu olaydan sonra Afganistan’da protestolar başlamıştır. Protestocular bu olaylarla beraber BM’in Afganistan’a yardım ofisine saldırmış ve BM çalışanlarından 8 kişiyi öldürmüştür.

İlgili Yazı

İslamofobi Nedir?

İlgili Yazı

Avrupa’da İslamofobi

İlgili Yazı

İslamofobide Medyanın Etkisi

İlgili Yazı

Politikacıların İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları

İlgili Yazı

Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir önceki yazımız olan İslamofobi Nedir? başlıklı makalemizde islamofobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap