İlginizi Çekebilir
sanat nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları

İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları

islamofibi tarihçesi nedir

1990’lı yıllardan sonra sürekli gündemde olmaya başlayan İslamofobi, bazı entelektüel çabalarla beraber çok daha ciddi bir sorun olarak gösterilmiştir. Gündemde yer almasına zemin hazırlayan Birleşik Krallık ve medyası, direkt olarak Avrupa toplumlarını etkilemiştir. Avrupa’da İslamofobi kavramının Runnymede Raporu’yla beraber tartışılmaya başlanması aynı zamanda İslamofobik davranışların somut bir başlangıcı olarak gösterilmektedir. Raporun paylaşımından yaklaşık 10 yıl önce Salman Rüşdi’nin ‘Şeytan Ayetleri’ adlı kitabının yayınlanması, bu süreci çok daha farklı bir hale getirmiştir. Kitaptan önce ise 1984 yılında Bradford’daki bir okul müdürü, kendine ait gazetede Müslüman göçmenleri kastederek topluma zarar verdiğini söylemesi İslamofobi kavramının entelektüel anlamdaki çabaları arasındadır.

Müslüman toplumların dini kimliği ön planda tutularak hedef haline getirilmesi tam olarak Şeytan Ayetleri adlı kitabın 1988 yılında yayınlanmasıyla başlamıştır. Salman Rüşdi’nin kitabı tüm İslam coğrafyasını rahatsız ederken aynı zamanda Avrupa ve Birleşik Krallık’taki Müslümanların eleştirisiyle karşılaşmıştır. Dünyadaki Müslümanlar kitaba olan tepkilerini tamamen demokratik çizgi içerisinde göstermiş ve oldukça ses getirmiştir. Sansasyonel bir içeriğe sahip olan kitabın kapak ismi de aynı şekilde Müslümanları rahatsız etmiştir.

Şeytan Ayetleri adlı kitap Müslümanların Avrupa değerleriyle ne şekilde uyumlu olduğu konusundaki tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu yüzden İslamofobi, Avrupa’da tam anlamıyla genişlik kazanmıştır. İslamofobi düşüncesine zemin hazırlayan bu kitaptan sonra çok sayıda provokatif olarak gündeme gelen makale ve köşe yazıları aynı şekilde İslam düşmanlığını ele almıştır. Aynı şekilde edebiyatçılar, sanatçılar, liberal ve sosyalistler de sınırlı bir çevreye etki yapmaya çalışmış ve İslamofobi ateşinin yayılmasına olanak sağlamıştır.

İlgili Yazı

İslamofobi Nedir?

İlgili Yazı

İslamofobi Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da İslamofobi

İlgili Yazı

İslamofobide Medyanın Etkisi

İlgili Yazı

Politikacıların İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir önceki yazımız olan Politikacıların İslamofobiye Etkisi başlıklı makalemizde islamofobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yörük Nedir?

Yorum Yap