İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İslamofobide Medyanın Etkisi

İslamofobide Medyanın Etkisi

islamofibi tarihçesi nedir

Avrupa’nın genel değerleri üzerinden gündeme getirilen İslam karşıtı tutumlar kısa bir zaman sonra İslamofobiye dönüşmüş ve yine Avrupa düzeyinde ciddi bir problem olarak ele alınmıştır. 11 Eylül 2001 saldırıları bu sürecin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Aynı şekilde Avrupa ülkeleri bu tarihten sonra da terör saldırılarına maruz kalmış ve İslamofobinin derinleşmesine sebep olmuştur. Söz konusu saldırıların etkileri farklı boyutlarda gerçekleşmiştir. 1990’lı yıllarda Avrupa’nın tamamen özgürlük kapsamlı değerleri veya farklı değerler İslamofobinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur.

2000’li yıllara gelindiği zaman artık bir güvenlik ve terör sorunu olarak ele alınmış ve Müslümanların durumu sosyo ekonomik olarak ele alınmaya başlanmıştır. Bu süreç Müslümanlar üzerinden güvenlik siyasetlerinin yapılmasına da neden olmuştur. Ayrıca Müslümanlara olan bakışın olumsuz duygularla artmasını sağlayanlar toplumları etkileyerek İslamofobiyi artık bir güvenlik endişesi olarak görmeye başlamıştır.

Avrupa’da medyanın gücü, 11 Eylül saldırılarından sonra toplumlar üzerinde etkisini göstermeye başlamıştır. Teknolojinin yeteri kadar gelişmesiyle beraber medyanın ciddi bir kapasiteye ulaştığı Avrupa’da 2000’li yıllarda İslamofobi daha geniş bir derinlik kazanmış ve yaygınlaştırılmaya çalışılmıştır. Günümüze kadar olan süreçte Müslümanlar ve İslam dini ile ilgili olumsuz yayınlara çokça yer veren Avrupa medya kuruluşları, Avrupa’daki Müslüman düşmanlığını artırmayı başarmıştır.

İslam düşmanlığını sürekli gündeme getiren haberler 2012 yılında ciddi bir hal almıştır. Birleşik Krallık üzerinden yayın yapan bazı medya kurumları bu topraklarda herhangi bir terör saldırısı olmamasına rağmen, “Müslümanların kesin olarak failleri sayılacağı terör saldırıları, Birleşik Krallık için daha yakın bir ihtimal görünüyor” şeklinde haberler yapıldığı bilinmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İkinci Öğretim (İÖ) Nedir?

Avrupa’da gösterime giren pek çok Hollywood filmi üzerinde yapılan araştırmalarda, Arapların bu filmlerde tecavüzcü, aptal, acımasız, katil ya da kadın istismarcısı gibi profillerde yer aldığı ortaya çıkmıştır. Sinema sektörünün yanı sıra çok sayıdaki Amerikan etiketli yayınlarda da aynı durum söz konusudur. Avrupa’da ise çizgi romanlar, eğlence şovları ya da çizgi filmlerde farklı yollarla Müslümanların kötü ve terörist bir kimlik taşıdığı mesajı verilmiştir.

İlgili Yazı

İslamofobi Nedir?

İlgili Yazı

İslamofobi Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da İslamofobi

İlgili Yazı

Politikacıların İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları

İlgili Yazı

Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir önceki yazımız olan Avrupa’da İslamofobi başlıklı makalemizde islamofobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap