İlginizi Çekebilir
şövale
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İyonlaşma Enerjisi Nedir?

İyonlaşma Enerjisi Nedir?

İyonlaşma enerjisi nedir? İyonlaşma enerjisi sıralaması nasıl yapılır? İyonlaşma enerjisine etki eden faktörler nelerdir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

İyonlaşma enerjisi, gaz halinde olan atomun sıradan enerji seviyesinde çekirdek sayesinde oldukça az kuvvetle çekilen elektronları koparmak adına vermesi gereken en az enerjilerdir. İyonlaşma enerjisi kısaca gaz halinde olan bir atomdan elektron uzaklaştırılması için verilmesi gereken enerjiye denir. İyonlaşma enerjisiyle bir elektron uzaklaştırılır. Uzaklaştırmak istenen enerji elektronun çekirdekten olan bağımsızlığına bağlıdır.

Elektron İlgisi

Gaz halinde nötr bir atom elektronların yakalanması sonucunda ortaya çıkan enerjiye elektron ilgisi denebilir. Elektron ilgisi atomun yarıçapı ve iyonlaşma enerjisinin sonucunda daha az periyodik olmasına rağmen yarıçaptaki değişim ile aynı düzlemde seyreder. Atomların yarıçapları küçüldükçe elektronların ilgisi aynı oranda artar.

  • Soldan sağa gidildikçe elektronun ilgisi artar.
  • Metal ve soygazın elektron ilgisi yoktur. Ametallerde ilgi bulunur.

Metaller, elektron sayısı az olduğu için iyonlaşma enerjileri oldukça düşüktür. Bu nedenle 1A grubundaki elementleri, 2A grubundaki elementler, B grubu elementleri ve 3A grubu metaldir. Periyodik tablo özelinde soldan sağa gidildikçe metalik özelliği azalır. Metallerden ametallere geçerken daima süreç yarı metaller ile başlamaktadır.

İyonlaşma Enerjisi Sıralaması Nasıl Yapılır?

İyonlaşma enerjisi, ikinci elektronu koparması verilen enerjiyle iyonlaşma enerjisi kopar. Bu duruma ikinci iyonlaşma enerjisi denir. Aynı durumlar üçüncü iyonlaşma enerjisi için de yapılır.

1.iyonlaşma enerjisi < 2. İyonlaşma enerjisi < 3.İyonlaşma enerjisi

Bu mantık ile yola çıkılacak olunursa iyonlaşma enerjisi her zaman daha fazla artmalıdır. İyonlaşma enerjisinin miktarı arttıkça bir sonraki elektron koparılır. Bunun yanı sıra periyot numarası da artar. Arttığı sürece iyonlaşma enerjisi azalma sürecine girer. Gruplar için sıralama;

1A < 3A < 2A < 4A < 6A < 5A < 7A < 8A şeklinde sıralaması mevcuttur.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Alfa Lipoik Asit Nedir?

İyonlaşma enerjisinin periyot değişimi düzensiz olur. Periyot tablosunda soldan sağa gidildikçe atomun yarıçapları küçüldüğü için çekirdeklerin yükü artmaktadır. Bu durum iyonlaşma enerjisinin artmasına vesile olur. Bazen iyonlaşma enerjisinde artışlar düzenli seyretmez ve bunun için sıralamalar bu şekilde olur.

İyonlaşma Enerjisine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Elektron sayısı
Enerji seviyesi
Elektron alışverişi
Elektronun ilgisi

Bir önceki yazımız olan Huri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap