İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İzolasyon Nedir, İzolasyon Ne Demek?

İzolasyon Nedir, İzolasyon Ne Demek?

İzolasyon nedir, ne demek, inşaatta ve biyolojide ne anlama gelir? İzolasyon hakkında bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz.

izalasyon

İzolasyon inşaat terimi olarak yaygın bir kullanım alanına sahiptir. İzolasyonun en temel anlamı yalıtımdır. Binaların dış cephesinin farklı tür yapı malzemeleri ile giydirilmesi sonucu ısı kaybının önlenmesi ve binanın yakıt açısından tasarruf sağlaması için bu uygulamaya başvurulmaktadır. Fransızca kökenli olan bu kelime, herhangi bir ortamdan dışarıya enerji çıkışının önlenmesi veya ortamın korunması olarak tanımlanabilir.

İzolasyon terimi farklı alanlarda da çok sık kullanılan bir kelimedir. İnşattan fen bilimlerine, biyolojiden, yapı ve dekorasyona kadar birçok farklı alanda izolasyon kelimesi teknik bir terim olarak kullanılmaktadır. İnşaat ve yapı alanlarının dışında fen bilimlerinde kullanım alanı oldukça geniştir. Özellikle biyolojide de izolasyon kelimesi günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnşaatta İzolasyon Ne Demek?

Yalıtım ne demek, izolasyon ile yalıtım arasındaki farklar nelerdir vb. sorular son yıllarda ülkemizde yaygın olarak merak edilen soruların başında gelmektedir. İzolasyon olarak ifade edilen terim temelde binanın dış cephesine yalıtkan bir takım köpük ve malzemelerin yerleştirilerek bina içinden dışarıya ısı geçişlerinin önlenmesi için uygulanan bir yapı yöntemidir.

Bina içinde yaşayan kişilerin; su, nem, ısı, ses vb. dış unsurlara karşı yaşam alanlarının korunması ve önlenmesidir. Yapı firmaları tarafından çok sık kullanılan bu yöntem için farklı tür malzemeler kullanılabilir. Yalıtkan malzemeler kullanılarak yapılan izolasyon işlemleri, hem çevre açısından hem de ev ekonomisi açısından daha az yakıt tüketimine neden olacağı için oldukça avantajlı ve gerekli bir uygulamadır.

Biyolojide İzolasyon Ne Demek?

Biyolojide izolasyon aynı popülasyon içindeki unsurların herhangi bir neden bağlı olarak birbirleri ile olan ilişkilerinin kesilmesi olarak ifade edilmektedir. Basit tabiriyle canlıların birbirinden ayrılması, yalıtılmasıdır. Farklı bir anlam olarak ise biyolojide izolasyon, iki farklı ortam arasında ses ve ısı unsurlarının geçişinin engellenmesi adına uygulanan yöntemlerin tümüdür.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Paradoks Nedir?

Kelime anlamına uygun olarak birçok farklı alanda izolasyon sözcüğü kullanılmaktadır. İzolasyon fen bilimleri ve inşaat alanlarında yaygın bir şekilde kullanılan bir kelimedir. İzolasyon kelimesi özellikle son yıllarda dış cephe yalıtımları ile birçok kişi tarafından kullanılan teknik terimler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Fenomenoloji Nedir? başlıklı makalemizde Fenomenoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap