İlginizi Çekebilir
müzakarenedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Jakuzi Nedir?

Jakuzi Nedir?

jakuzi nedir
1

Jakuzi Nedir: Daha çok yorgunluk ve stresten arınmak için tercih edilen jakuzi, sıcak su ile vücudu rahatlama uygulaması olarak kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişimiyle beraber küvetlerin yerini alan jakuziler basınçlı su prensibiyle çalışır.

Jakuzi Kelime Anlamı

Sağlık havuzu. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Jakuzinin Kullanım Amacı

Vücut kaslarının rahatlamasını ve gevşemesini sağlayan jakuzi, kas ağrılarını gidermek için tercih edilir. Bununla beraber vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır. Uyumadan önceki kullanımında ise uyku problemi olan kişilere fayda sağlar. Olumsuz düşüncelerden arınmak, stres ve kaygıyı önlemek için de jakuzinin kullanıldığı bilinmektedir.

Bu kullanım amaçları dışında doğal masaj etkisi yaratan jakuzi uygulaması ayrıca mutluluk hormonu salgılamaktadır. Bu sayede insanlar jakuziden sonra kendini daha mutlu hissedebilir. Son olarak terapi şeklinde tercih edildiğinde, yüksek tansiyon ve akut rahatsızlıkları için doğal tedavi işlevi görmektedir.

Jakuzi Tarihçesi

Roma dönemine kadar uzun bir tarihi geçmişe sahip olan jakuzi, bu dönemde tazyikli su uygulamalarıyla ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar gelişimini sürdüren bu uygulama artık banyolardaki yerini almış ve ticari işletmelerde de profesyonel bir şekilde müşterilere sunulmuştur. Pek çok otelde, spa merkezlerinde ve spor salonlarında jakuziye rastlamak, teknolojik gelişimle beraber mümkün hale gelmiştir.

Jakuzinin Çalışma Prensipleri

Jakuzi ’de basınçlı su sistemi vardır. Sıcak suyu vakumlayan sistem daha sonra bu suyu jakuzi ’ye aktarır. Belirli aralıklarla devam eden bu sistem sayesinde su, vücudun her bölgesine rahatlıkla ulaşabilmektedir. Ayrıca bu sular vücutta masaj görevi görür.

Birden fazla kişinin kullanılması için tasarlanan jakuziler, su kapasitesine göre sınıflandırılır. Bu kapasiteye uygun olarak elektrikli motorlar üretilir. Ayrıca motorların güç kaynakları, her jakuzide farklılık gösterebilmektedir. Küvette olduğu gibi durağan olmayan su önce emilir ve daha sonra tekrar jakuzi içerisine aktarılır. Su çıkışlarının yapıldığı bölümler hareketli olarak tasarlanmıştır ve bu yüzden basınçlı olarak jetlerden çıkan suyun yönü değişebilmektedir.

Jakuzi Nasıl Kullanılır?

Jakuziyi çalıştırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. İlk olarak içerisine sıcak su doldurulması gereken jakuzide suyun seviyesi emiş süzgecinin 3 santimetre kadar üzerinde olmalıdır. Motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için yeteri kadar sıcak suyun olması da gerekiyor.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Dijital Pazarlama Nedir?

Isıtıcı ya da termostat sistemi yardımıyla jakuzideki su, belirlenen bir sıcaklık seviyesinde bekletilebilir. Jakuziyi çalıştırmanızın ardından jetlerden çıkacak olan basınçlı su, kişilerde masaj etkisi yaratır. Bunun nedeni ise jetlerin önünde oturan kişilere direkt olarak suyun yönelmesidir. Kasların yeteri kadar yumuşamasını sağlayan jakuziyi kullanmak için en uygun pozisyonda oturmanız önemlidir.

Su basıncını istediğiniz şekilde ayarlayabilmeniz için jakuzilerde bir mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizma jakuziyi kullanacak kişiyi rahatsız etmeyecek seviyede ayarlanmalıdır.

Son olarak jakuzi kullanımının ardından içerisinde bulunan su mutlaka boşaltılmalıdır. Ayrıca boşaltımdan sonra tekrar su doldurulmalı ve yüksek basınçta kısa bir süre boş çalıştırılmalıdır. En son aşamada ise jakuzi durulanarak bir sonraki kullanım için temiz hale getirilmelidir.

Jakuzinin Vücuda Olası Zararları

Hidroterapi amacıyla kullanılan jakuzinin bazı gruplar açısından risk teşkil ettiği belirtilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak mikroorganizma riski taşıyan jakuziler, bakteri türlerinin oluşumuna neden olabilir. Sıcak suda daha rahat bir şekilde ortaya çıkabilen bakteriler, cilt üzerinde dökülmelere sebep olabileceği gibi saç diplerinde de alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu yüzden jakuzi kullanmadan önce suya dezenfektan atabilir ve daha sonra yararlanabilirsiniz.

Jakuzideki sıcak su, vücudu rahatlattığı için istemsiz olarak idrar çıkışlarına sebebiyet verebilir. Sıcak suda bulunan klor ile idrarın birleşmesi, solunum yollarında tahrişe neden olan kloramin maddesini oluşturur. Kloramin, vücut üzerinde kırmızı noktaların oluşumuna sebebiyet verebileceği için jakuzinin dikkatli kullanılmasında yarar var.

Yüksek tansiyon hastaları, jakuziyi sık sık kullanmamalıdır. Çünkü vücudun sıvı dengesini bozan jakuzi, kullanımının ardından kalp çarpıntısı ya da baş dönmesine neden olabilir.

Jakuzinin zararları konusunda son olarak, kalp ve damar sağlığına olumsuz etkilerde bulunabileceği belirtilmektedir. İçerisinde bulunan sıcak suyun vücuttaki damarları genişletmesinin ardından kan basıncı düşebilir. Jakuziden çıktıktan sonra soğuk bir ortama giriş yapıldığında damarlarda ani daralmalar görülebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşam Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    güzel emeğinize sağlık