İlginizi Çekebilir
kadın nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Jüpon Nedir?

Jüpon Nedir?

jüpon

Jüpon Nedir: Bayanların tercih ettiği günlük kıyafetle bütünlük sağlayan ve elbisenin bedene yapışmaması için tercih edilen iç giyim ürününe jüpon denir.

Jüpon Kelime Anlamı

İç etek. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Jüpon Tarihçesi

Fransızca bir kelime olan jüpon, Avrupa’da Orta Çağ’ın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. Farklı modelleriyle kadın giyimin en önemli parçalarından biri haline gelen bu ürün daha çok dış eteğin görünümünü vurgulamak için tercih edilmiştir. 20. yüzyıldan sonra ise sıradan bir iç giyim ürünü olarak kullanılmaya başlanmıştır.

1900’lü yılların modası haline gelen jüpon modelleri, bu dönemlerde kabarık eteklerin altında tercih edilmiştir. Ancak kısa etek modasına geçildiğinde önemini yitirmiştir. Yine de 1950’den sonra kabarık etek modasının yeniden yaşatılmaya başlanması, jüponların da tekrar gündeme gelmesini sağlamıştır.

Jüpon Ne İşe Yarar?

Jüpon, elbise ve eteklerin içine giyilerek toplanmasını engellediği gibi ışık altında kıyafet içinin görünmesini de engellemektedir. Kaygan ve ince kumaştan üretilmesi nedeniyle eteklerin bacaklara yapışmasını engeller.

Gelinliklerde de sıklıkla jüpon kullanıldığı bilinmektedir. Gelinliğin alt kısmının kabarık görünmesini sağlar ve daha estetik bir görünüm kazandırır. Ayrıca gelinliğe hacim kazandırmak için de kabarık iç etekler kullanılabilir. Kabarıklığın oluşması amacıyla sert tüllü jüponlar kullanılır.

Yaz günlerinde rahatlıkla giyilebilen jüponun teri emme özelliği vardır. Bu sayede rahat bir yürüyüş imkânı sunmaktadır. Daha ekonomik ve sağlıklı olması sebebiyle farklı modellerde tercih edilebilmektedir. Hafif ve şık yapıda oldukları için farklı büstiyer veya korselerle beraber kombin yapılabilir.

Vücut hatlarının belli olmasını engellemeye yarayan jüponlar, daha düzgün bir vücut görünümü sağlamaktadır. Elbisenin ya da eteklerin kabarık olmasını sağlayan bu ürünler ince kumaşlardan üretilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Pedikür Nedir?

Jüponların üretiminde astarlı kumaşlar kullanılmaktadır. Kıyafetin bir parçası olarak hazırlanabilen bu ürünler ayrıca kıyafetten ayrı olarak da dikilebilmektedir.

Jüpon Çeşitleri

Kullanım bakımından çok sayıda jüpon çeşidi bulunmaktadır. Elbiseler için rahat bir kullanım imkânı sunan jüponların askılı veya straplez modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca üst giyimler için de birbirinden farklı modeller sunulmaktadır. Alternatif olarak çok sayıda renk seçeneğinin olduğu da bilinmektedir.

Jüpon ve Kombinezon Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pek çok kişi jüpon ile kombinezonu aynı iç giyim ürünü olarak bilmektedir. Öncelikle kombinezon kıyafetle bütünleşir ve kıyafet astarı işlevi görür. Jüpon ise sadece vücudun bel bölgesi altında iç etek olarak kullanılır.

Tıpkı jüpon gibi vücut hatlarını düzenli gösteren kombinezonlar, hareket edilmesi gereken ortamlarda rahatlık sağlar. Bu yönüyle jüponlara benzerdir. Ayrıca şık ve hafif yapıları vardır. Gecelik şeklinde de kullanılabilirler. Oysa jüponlar farklı iç giyim ürünleriyle beraber tercih edilerek giyilebilmektedir.

Jüpon, aynı zamanda kombinezonun bir çeşididir. Fantezi iç giyim ürünü olarak da kullanılmaktadır. Günümüzde kombinezonun kullanımı azalmış olsa da jüponların hala tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan EDP EDT Parfüm Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap