İlginizi Çekebilir
Felsefe Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Kadınlarda ve Erkeklerde Libidoyu Sağlayan Hormon Hangisidir?

Kadınlarda ve Erkeklerde Libidoyu Sağlayan Hormon Hangisidir?

Kadınlarda ve Erkeklerde Libidoyu Sağlayan Hormon Hangisidir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Bedensel ve ruhsal problemlerin yanı sıra çevresel durumların libido üzerindeki etkisi oldukça azdır. Ancak hormonların daha çok çevresel durumlardan, ruhsal sorunlardan, heyecan ve sevinç gibi durumlardan etkilendiği bilinmektedir. Bu sürecin sonucu olarak insanların kendini iyi hissetmesi aslında libidonun yükseldiğini gösterir. Aynı durum üzüntülü anlarda libidonun düşmesiyle de ilgilidir.

Erkeklerde libidoyu sağlayan hormonlar, davranışsal dürtülerin açığa vurulması olarak yorumlanmaktadır. Bu sebepten ötürü saldırgan ve cinsel dürtünün hormonsal denetimi aynı testosterona bağlıdır. Erbezleri tarafından salgılanan bu hormonlar ayrıca böbreküstü bezler tarafından da salgılanmaktadır. Buna ek olarak erkeklerin hadım edilmesi süreci, insan kişiliği üzerinde ciddi bir etki yaratabilmektedir.

Erkeklerdeki erbezlerinin buluğ çağından önce çıkarılması, vücuttaki bazı değişimleri beraberinde getirir. Öncelikle ses değişmesine neden olan bu durum ayrıca cinsel özelliklerin gelişimini de önlemektedir. Yine buluğ çağından sonra hadım edilen bireyin cinsel ilişkilere ilgi gösterme durumu çok azdır. Erkeklerde erbezlerinin çıkarılması halinde meni fışkırması veya penis sertleşmesi bir süre daha görülebilir. Oldukça şaşırtıcı bir durum olarak görülse de bu durumun asıl nedeninin, böbreküstü bezlerinin salgıladığı testosteron hormonu olduğu düşünülmektedir.

Yaş ilerledikçe erkekteki seks hormonu seviyesi düşmektedir. Hormonlarda yaşanan bu değişiklik konsantrasyon kayıpları, cinsel isteksizlikler, yağlanma ve kas kitlelerinde azalma gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bununla beraber depresyon hali de sıkça görülen durumlar arasındadır.

Kadınlarda ise cinsel isteği yani libidoyu yöneten hormon, testosteron hormonudur. Libidonun artmasına neden olan bu hormonun yüksekliği, tam tersi durumlar için de geçerlidir. Erkeklere göre daha düşük düzeyde olan kadın cinsel hormonları az miktarda yumurtalıklardan salgılanır. Yapılan incelemelere göre kadınların libidosu erkeklere göre daha karışıktır. Çünkü erkekler cinsel durumlarda çok daha fazla ve kolayca tahrik olabilmektedir. Bu durum libidonun yükselmesine de neden olur.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Ümmetçilik Nedir?

Kadınlar ise sağlıklı bir zihin gücüne sahip oldukları için tahrik olma süreci biraz daha uzundur. Elbette sağlıklı vücut ve çevresel etkileşimler de bu durumların sonucudur. İkili ilişkilerde kadınlarda yaşanan depresyon hali, libido problemlerinin ortaya çıkmasına çok az oranda etki yapmaktadır.

İlgili Yazı

Sigmund Freud ve Libido Kavramı

İlgili Yazı

Libido Neden Düşer?

İlgili Yazı

Libido Nasıl Yükselir, Libido Yükseltme Tavsiyeleri

Bir önceki yazımız olan Mecelle Kitapları Nelerdir başlıklı makalemizde mecelle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap