1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kalsifikasyon Nedir?

Kalsifikasyon Nedir?

Kalsifikasyon nedir

Kalsifikasyon kemikte toplanan minerallerin yumuşak olan dokunda dolması sonucunda doku kalsifikasyonu olarak tanımlanır. İleri yaş kişilerde bu olay daha çok gözlemlenir. Tanısı ise radyografik sonucu tesadüfen öğrenilip konulabilir. Bu tür durumla karşılaşıldığı zaman öncelikle bu kalsifikasyonu iyice tanımak gerekir. Tanı koyup ciddi bir durum tespit edildiğinde gerekli tedaviye konan tanı sonrasında başlamak gerekir. Ciddi bir durum yoksa tedaviye gerek kalmayabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu gerekli tetkiklerin yapılarak kesin tanının konulmasıdır. Kalsifikasyon tanısı konulduktan sonra eğer tedaviye gerek duyulursa bu konuda uzman bir doktorun önerisi ile gerekli tedaviye vakit kaybetemeden hemen başlamak en doğrusudur.

Distrofik Kalsifikasyon

Distrofik kalsifikasyon ölü ya da hastalıklı dokularda gözlemlenen bu tür kalsifikasyonda fosfat düzeyleri normal kabul edilir. Bu durumun nedenleri çeşitli pek çok nedenden kaynaklı olabilir. Örneğin; travma geçirme durumu, yumuşak dokuda hasar bulunması, enflamasyon geçirme durumu, parazit varlığı gibi pek çok nedenler bu duruma neden olabilir. Klinik olarak özelliklerine baktığımızda ise yumuşak dokuda büyüme ya da ülserasyon durumu gözlemlenebilir. Bazı durumlarda sert bir kitle görülebilir. En çok görülen bölgeler ise dişm etleri, yumuşak damak kısımları, yanaklar, lenf nodları ve dildir. Bu kısımlarda distrofik kalsifikasyon görülme durumu yüksektir. Bu durumda küçük ve çok sayıda ince taneler halinde opasiteler görülebilir. Kalsifikasyon homojen de olabilir noktalı şekilde de olabilir.

Kalsifikasyonların Saptanması

 

Kalsifikasyonların saptanması ilk paragrafta belirttiğimiz gibi radyografik muayene sonucunda anlaşılabilir. Bu durumda uzman bir hekim bu konuda tanıyı koyabilecek yeterlilikte olmalıdır. Tedaviye başlama süreci için kesin tanının konulması önemlidir. Uzman hekim yumuşak doku kalsifikasyonunu iyice tanımalı ve bölgede bulunan diğer potolojik yapı ve anotomik yapılardan ayırt edebilmelidir. Bu durumdan çok anlamayan ve uzman olmayan doktor tanısına güvenmemeli. Bu konuda mutlaka bu işten iyi anlayan bir hekim olması kalsifikasyon tanısında çok önemlidir. Eğer tanı kesin olarak konuldu ise vakit kaybetmeden uzman hekimin önerileri doğrultusunda hemen gerekli tedavi yöntemlerine başlanılması gerekir. Çabuk ve hızlı iyileşme için tanı konduktan sonra uygun bir tedavi yöntemi çok etkili olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Omega-6 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

Bir önceki yazımız olan Klostrofobi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap