İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kanıksama Nedir?

Kanıksama Nedir?

Kaniksama

Türkçe dil bilgisinde karşımıza çıkan Kanıksama sözcüğü anlam sorularında duyduğumuz terimlerinden birisidir. Kanıksama; Bir konu ya da bir olay sonrasında yaşanan durumlara belli bir zaman sonra alışma durumudur. Buna tepki göstermeme, kabullenme de diyebiliriz. Yani bir olay ya da durum sonrasında yaşanan olumsuz ya da kötü durumlara belli bir zaman sonra alışılması ve artık tepki gösterilmemesi demektir. Yoğun tekrarlanan durum sonucunda artık tepki hali ortadan kalkmış ve duyarsızlaşma durumu hakim olmuştur. Örneğin yaşamda kişi pek çok olumsuz durumlarla karşılaşabilir. İlk başta doğal olarak bu durumlarda baş kaldırma, tepki gösterme, hakkını savunma gibi durumlar ortaya çıkar. Bunlar bir işe yaramadığında artık durumu kabullenir ve tepki göstermez hale geliriz.

Kanıksamanın Anlamı

Bir tür duyarsızlaşma hareketi olarak bilinen kanıksamanın anlamı geniş bir şekilde ifade edilmek gerekirse ve kelimenin anlamını daha iyi kavramanız için bazı örnekler verebiliriz. Örneğin dünyanın pek çok yerinde terör olayları, hırsızlık olayları, katliamlar gibi daha pek çok kötü olaylar olmaktadır. Bunları artık günümüzde çok sık duya duya bu olayları kanıksamaya bunun sonucunda alışmaya ve duyarsızlaşmaya başladık. İlk zamanlarda büyük duygu yoğunluğuyla tepki verdiğimiz üzüldüğümüz olaylar zaman içinde artık normal birşeymiş gibi kabullenmemizi sağladı. Bu şekilde duyarsız bir toplum olarak vicdanımızın da belki zaman içinde körelir hale gelmesine neden oldu duyarsızlığımız.

Bazı Kanıksama Cümleleri

Kanıksama kelimesini en iyi şekilde ifade eden bazı kanıksama cümleleri şunlardır;

Okulumuzdaki bulunan bu haylaz arkadaşımızın davranışlarını artık kanıksadık.

Enflasyonla başa çıkamayacağımız anlayınca durumu artık kanıksanır hale geldik.

Git gide manevi ve ahlaki değerlerimiz kaybeden ve bunu normal kabul eden bir millet haline geldik.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İslamofobi Nedir?

Yaptığı tüm haksızlıklar karşısında artık direncimi kaybeder hale geldim, durumu kabullenmekten başka çarem kalmadı.

Bu yıl da sınıfta en düşük notları o aldı, bu duruma artık alıştık.

Dayak yiye yiye arsızlaştı, artık bu durumu çok önemsemiyor.

Yine camdan çöp atan komşumuzun bu hareketi sanki normalmiş gibi hepimizce olağan bir hale geldi.

Bir önceki yazımız olan Meteor Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap