İlginizi Çekebilir
iyonlasma-enerjisi-5
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kantar Nedir?

Kantar Nedir?

Kantar nedir? Kantar nerede kullanılır? Kantar ne işe yarar? Kantar tarihi ve ölçü birimi nedir? Elektronik kantar nedir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

Kantar, ağırlığı tartmak amacıyla kullanılan bir çeşit terazidir. Kantar yatay kolun ucunda tartılacak maddeyi çengele ve kolun üstünde bulunan bir ağırlıkla çalışır. Kantar hem bir çeşit kaldıraç hem de terazidir. Kantar çok ağır bir alettir. Bu nedenle terazi yerine bazı durumlarda kullanılamaz. Kantar pratik bir yapıda olduğu için ağırlıklar tartılırken yalnızca tek ağırlık ile kullanım kolaylığı bulunmaktadır. Kantar oldukça eski bir tartı aletidir. Kantara eşit ağırlık birimi 44 okkadır.  Günümüzde isse kantarlar nakliye sektörleri ile birlikte kantar sistemleri geliştirilmiştir. Yeni kantar sistemlerinde tırlar, kamyonlar ve oldukça ağır olan işlemler için kantarlar kullanılır

Kantar Nerede Kullanılır?

Kantar günümüzde elektronik ve mekanik olmak üzere 2 adet kantar bulunmaktadır. Yaklaşık 70 – 80 tonluk ağırlıklar kantar yardımı ile ölçülür. Bu nedenle kantarlar kamyonlar ve tırların ağırlıklarını ölçmeye yardımcı olur. Günümüzde kantarları yapan birçok firma bulunur.

Kantar Ne İşe Yarar?

Kantar ağırlıkları ölçer ve elektronik veya mekanik olarak çıkan sonuçları gösterir.

Kantar Tarihi ve Ölçü Birimi Nedir?

Eskiden Osmanlı Devleti zamanında kullanılan bir tartı birimi ile kantar ölçüsü yapılırdı. Ancak bunun gibi kantar ölçme birimleri ve aletlerinin dünyada hiçbir geçerliliği yoktu. Osmanlı Devleti, Avrupa’nın sömürgesi altında kaldığında ticaret olarak Osmanlı aletlerini kullanarak Osmanlı’nın iş sahiplerine zarar vermekteydi. Kantar aletleri o dönem çok geçerliliği olmadığı için kantar içerisinde hileler yaparak kantarın ölçüleriyle oynamalar yapılarak haksız bir tartma işlemi uygulanıyordu. Kantarın ölçüsüyle oynayarak bu şekilde haksız bir kazanç elde edilmiş oldu. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından yasa çıkartıldı ve uluslararası geçerliliği olan ölçü aletleri kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle kantar ile ticaret geliştirilmiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Termal Enerji Nedir?

Elektronik Kantar Nedir?

Elektronik kantar gerek basınç gerekse ağırlık ölçümlerinde kullanılır. Elektronik kantar ile ölçülen ağırlıklar LCD yardımı alınarak dijital bir ekrana yansıtılır. Bu sisteme elektronik veya dijital kantar denir. Elektronik kantar herhangi bir kabloya gerek kalmadan kablosuz olarak kullanım sağlar ve içerisinde bağlantı noktaları bulunmaktadır. Elektronik kantar kendi kalibrasyonunu kendisi otomatik olarak sağlar.

Bir önceki yazımız olan Rüzgar Nedir? başlıklı makalemizde rüzgar nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap