İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Karbonat Nedir?

Karbonat Nedir?

Karbonat

Mutfağımızda sık kullandığımız besinlerden birisi olan ve genelde kabartma özelliği ile bilinen karbonat sodyum bikarbonat bileşinden oluşan 2 birim sodyum ve 3 birim karbonun birleşmesiyle oluşan bir maddedir. Karbonat genelde malzemeyi kabartma amacıyla mutfaklarda kullanılsa da karbonatın mucizevi faydaları onu başka alanlarda kullanılmasını sağlamaktadır. Kişisel bakım ve güzellik ürünü olarak cilt bakımında, diş beyazlatmada ve hatta temizlik yaparken bile karbonattan yararlanılmaktadır. Karbonat bazik bir tuzdur. Bu açıdan karbonatın en sevilmeyen özelliği tadının acımsı kıvamda olmasıdır. Bunun için özellikle mutfak kek ya da başka bir amaçla karbonatı kullanacaksanız karbonat miktarının çok olmamasına özen gösterin. Fazla miktarda karbonat katmak tadı bozar.

Karbonatın Kullanılabileceği Alanlar,

Günlük yaşamda pek çok açıdan faydalar sağladığını düşündüğümüz karbonat kimyasal bir maddedir. Karbonatın kullanılabileceği alanlar olarak şunları sayabiliriz:

 • Kek ve hamur işlerinde karbonatı kullanmak istiyorsanız 1 çay kaşığı kadar karbonat yeterli gelecektir.
 • Karbonatı peeling olarak kullanmak isteyen kişiler karbonatın çözülmesi için suya katmalıdırlar.
 • Yüzünün ışıl ışıl bir görünümde olmasının isteyen kişiler karbonatı yoğurtla karıştırarak kullabilirler.
 • Diş beyazlığında da etkili bir ürün olarak bilinen karbonatı diş beyazlatmada kullanılabilir. Ancak takma yan da porselen dişlere fazla kullanılması zararlı olabilir.
 • Temizlik esnasında kullanacağınız ve temizleyeceğiniz yerler için bir miktar karbonat kullanmanız temizliğin etkisini iyi bir şekilde arttırmaktadır.
 • Halı silerken halının üstüne karbonat serpmeniz halınızın daha temiz olmasını sağlayacaktır.
 • Yağlı lekeler en zor çıkan lekeler arasındadır. Karbonatın mucizevi etkisini yağlı lekeler içinde etkilidir. Herhangi bir çamaşırınızda yağ lekesi olduğunda yağ lekesinin üzerine suyla karbonatı karıştırıp lekeden kurtulmanız mümkün olabilir.
 • Lavoba açmak için de karbonattan yararlanılabilir. Tıkanan lavabonuzu açmak için yapmanız gereken karbonat ile bir miktar suyu karıştırmak ve lavabo içine dökmektir. Kaynamış bir litre suyu karışımın üzerine dökerek lavabonuzu açabilirsiniz.
 • Halılar da evlerde en çok kullanılan eşyalardan birisidir. En çok temas halinde bulunduğumuz halıların zamanla kokma ihtimali olabilir. Halı kokusundan şikayet eden kişiler bu sorundan kurtulmak için karbonat ile bu sorunu çözebilir.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Blucin Nedir?

Bir önceki yazımız olan Kanıksama Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap