İlginizi Çekebilir
fenomen
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Karikatür Nedir?

Karikatür Nedir?

Karikatür nedir, nasıl yapılır ve tarihçesi nasıldır? Karikatürü kimler yapabilir? Karikatür bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

karikatur-nedir

Karikatür, ele aldığı her türlü konuyu iğneleyici ve komik bir biçimde abartarak ve çarpıcı bir şekilde farklı çizim teknikleri ile insanlara aktarma sanatı olarak tanımlanabilir. Bir olayın, bir kişinin, bir nesnenin alaylı bir şekilde, güldürerek ve aynı zamanda düşünmeye sevk ederek abartılı bir şekilde çizilmesi karikatürün en net tanımdır.

Bir tür çizim tekniği ve sanat dalı olarak da tanımlana bilen karikatür çoğunlukla birçok toplumda siyasi eleştiriler için kullanılan etkili bir araç olmuştur. Basında sıklıkla politik hiciv için kullanılan bu yöntem tarih içinde birçok farklı toplumda insanların çeşitli cezalara çarptırıldığı bilinmektedir. Dergi ve gazetelerde yer alan bu çizimler günümüzde dijital ortamlarda da çok geniş bir kitleye ulaşmayı başaran popüler bir çizim sanatıdır.

Karikatürün Ortaya Çıkışı ve Tarihçesi

Tarihi süreç içinde modern anlamda ilk defa Leonardo da Davinci tarafından karikatürler bugünkü anlamıyla olmasa da ortaya çıkmıştır. Çeşitli kusurların modele aktarılması için insanları gözlemleyen ve özgün bir şekilde eserlerine bu kusurları eklemek için çizim yapan Davinci, karikatürün ilk temsilcisi sayılabilir.

1598 – 1680 yılları arasında Gian Lorenzı Bernini bir insanı basit çizgiler ile mizahi olarak ele alan ve betimleyen önemli kişiler arasında sayılabilir. Zaman için özellikle Fransa ve İtalya’da halktan uzak aristokrat kesimi içinde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Dünyada ilk defa Mary Darly’nin A Book of Caricaturas (1762) adıyla yayımlanan eseri karikatür kitabı olarak tanımlanmıştır. Takip eden dönemlerde 18. Yüzyılda Thomas Rowlandson, James Gillray bu alanda önemli temsilciler olarak sayılabilir.

Türkiye’de Karikatür Kültürü

Ülkemizde karikatürler oldukça köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen modern anlamda ilk defa 19. Yüzyılda geniş kitlelere ulaşmayı başarmış, gazete ve dergiler ile ülke genelinde yaygınlaşmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Molibden Nedir?

Kültürümüz içinde Tanzimat dönemi ile başlayan gazete ve dergicilik faaliyetlerine bağlı olarak gelişen karikatür kültürü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle siyasi eleştiriler ve mizah için kullanılmıştır. Günümüzde hala Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılan karikatürle günümüzde dijital ortam üzerinden çizilerek yayımlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hera Nedir, Hera Ne Demek? başlıklı makalemizde hera hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap