İlginizi Çekebilir
Uzay
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim
 3. Kauçuk Çeşitleri ve Özellikleri

Kauçuk Çeşitleri ve Özellikleri

Kauçuk çeşitleri

Kauçuk üretimi yapan sanayiciler, hammaddeleri yarı işlenmiş olarak kullanıma hazır hale getirmektedir. Bununla beraber tüketicilerin ihtiyacı doğrultusunda farklı kauçuk türleri sunulmaya devam edilmektedir. Aşağıda, kauçuk türleri ve özellikleri alt başlıklar halinde paylaşılmıştır.

Stiren Butadien Kauçuk: Alkole, asit ve bazlara ve glikol esaslı fren yağlarına dirençli ve dayanıklı olan SBR kauçuk, -50 derece ile 100 derece arasında kullanılmaktadır. Petrol esaslı ve yakıtlara dayanıklı olmamakla beraber kullanımı tavsiye edilmez.

Slikon Kauçuk: -60 derece ile 200 derecelik sıcaklıklar arasında kullanılan silikon kauçuk bazen 250 dereceye kadar dayanıklılık göstermektedir. Keçelerde kullanılan bu kauçuk türü, hava dirençli olmakla beraber esneklik özelliğine sahiptir. Aynı zamanda ozona karşı dayanıklıdır. EP katkılı yağlarda ve yakıtlarda mekanik özellikler gerektiren durumlar için kullanımı uygun değildir.

Tabii Kauçuk: Bu kauçuk türünün kullanma sıcaklığı aralığı -60 derece ile 90 derecedir. SBR ile benzer özellikleri olan tabii kauçuk, mekanik özellikler gerektiren yerlerde ve yüksek esnekliğe sahip alanlarda kullanılabilir.

Termoplastik Poliüretan: Etkin bir şekilde kullanılabilen mekanik özelliklere sahip olan termoplastik poliüretan, aşınmaya karşı yüksek direnç sağlamaktadır. Ayrıca geniş sıcaklık aralığı olmakla beraber greslere ve yağlara karşı da dirençlidir.

Poliamid: Naylon olarak bilinen poliamid, -20 ile 90 derece arasındaki sıcaklıklarda kullanılır. Özel kullanımlara dayalı olan üretimlerde 140 dereceye kadar kullanım yapılabilir. Aşınma ve sürtünme özelliğinde olduğu için ketonlara, esterlere ve yakıtlara karşı dayanıklıdır.

Politetrafloroetilen: Kimyasal maddelere dayanıklı olan bu plastik malzeme, sanayide kullanılır. Kullanım dayanıklığı -260 derece ile 260 derece arasındadır. Yapışma özelliği bulunmamakla beraber yağlama yapılmadan yatak malzemesi üretiminde tercih edilir. Ayrıca elektrik yalıtkanlığı özelliği de bulunmaktadır. Uygulama alanına göre karbonlu, saf, cam elyaflı ve bronzlu şeklinde tercih edilebilir.

Poliakrilik Kauçuk: EP katkılı ve yüksek sıcaklıklarda dayanıklıdır. Daha çok 150 dereceye kadar kullanılabilir. Düşük sıcaklık ve yakıt direnci dayanımı zayıf olmakla beraber ozon direnci başarılıdır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Atom Nedir?

Florokarbon Kauçuk: Genelde -40 derece ile 150 derece arasında kullanılmaktadır. Su buharına, ozona ve glikol esaslı fren yağlarına karşı dirençlidir. Ancak petrol esaslı yağlar ve yakıtlar için kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Etilen – Propilen Kauçuk: İlk kez 1963 yılında üretilmiştir. Oksijen ve ozona karşı dayanıklıdır. Aşırı miktarda dolgu malzemesi, yağ emme kapasitesinden ötürü düşük maliyetli karışımlar meydana getirir. Buna rağmen asit ve bazlara karşı dayanıklı olduğu bilinmektedir.

Nitril Kauçuk: Genel amaçlı bir malzemedir. Yağ ve greslere karşı dayanıklıdır. Bununla beraber sanayi ve yakıt sıvıları için farklı karışımlarla işlenerek üretilir. Fren yağlarına ve EP katkılı yağlara karşı direnci zayıf olduğu için kullanımı önerilmez. Genel olarak -40 derece ve 105 derece arasında kullanılır. Bazen 120 dereceye kadar dayanıklı olduğu da bilinmektedir. Mantar dolgulu nitril karışımlar, conta üretimlerinde kullanılır. Oldukça dayanıklıdır ve statik uygulamalarda da kullanım alanına sahiptir.

Hidrojene Nitril Kauçuk: Nitril kauçuk polimerlerinden üretilen hidrojene nitril kauçuk, aşınmaya karşı dayanıklıdır. Yine nitril kauçuk gibi aynı sıcaklık derecelerinde kullanılır. Genel kullanım sınırı ise 150 derecedir.

Kauçuk maddesinin genel özellikleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Esnek bir maddedir.
 • Isıtılınca yumuşamaktadır.
 • 180 derecede yapışkan kıvama gelir.
 • 220 derecede erir.
 • 220 dereceden sonra kauçuk damıtılması işlemi yapılabilir.
 • Havadan oksijen alabilir.
 • Plastik halini alabilir.
 • Elektrik yalıtkanlığı özelliği vardır.
 • Keton ve alkol, kauçuğa etki etmez.
 • Anilin, piridin, eter ve terebentin, kauğuçu çözer.
İlgili Yazı

Kauçuk Nedir?

İlgili Yazı

Kauçuk Tarihçesi

İlgili Yazı

Kauçuk Üretimi Nasıl Yapılır?

İlgili Yazı

Kauçuk Kullanım Alanları Nelerdir

İlgili Yazı

Dünya Kauçuk Ürünleri Üretimi

Bir önceki yazımız olan Kauçuk Üretimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap