İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Kauçuk Nedir?

Kauçuk Nedir?

Kauçuk nedir ne demektir

Tropikal bitkilerin özsuyundan elde edilen ve doğal gaz ya da petrolden imal edilen esnek maddeye kauçuk denir. Petrol ürünleri kullanılarak üretilenlere sentetik kauçuk, ağaç özsuyundan üretilenlere ise doğal kauçuk adı verilir. Dünyanın genelinde yıllık olarak 15 milyon tondan fazla kauçuk üretimi yapılmaktadır. Bu üretimin üçte biri doğal kauçuktur. Bu esnek maddelerin kullanım alanı, maddenin gelişmeye başlamasıyla birlikte artmıştır.

Bitkilerin kauçuk bulunduran özsuyuna lateks denir. Ağaç kabuklarının iç kısmında yer aldığı için kabuklar ‘V’ çizilerek yarılır ve daha sonra sıvı akıtılır. Akıtılan sıvı daha sonra ise bir kap içerisinde formik asitle karıştırılır. Yarım saat kadar sonra pıhtılaşma süreci başlar ve kalan suyun dışarı atılmasını sağlamak amacıyla bazı maddeler ilave edilir. Formik asidin bu maddeden çıkarılması için detaylı bir durulama yapılır ve kurutma sürecine geçilir. Birkaç saat beklemenin ardından lateks tekrar kurutulur ve sert bir yapıya ulaşmış olur. Tuğla fırınlarda 45 gün kadar bekletilir ve presleme yapılarak depolarda muhafaza edilir.

Kauçuk Kelime Anlamı

  1. Gövdesi odunsu, öz suyu yapışkan, süt kıvamında, yaprakları oval biçimli, parlak ve kalın, sıcak ülke bitkisi, lastik ağacı, kauçuk.
  2. Amerika, Afrika ve Asya’nın farklı ağaçlarından özellikle lastik ağacından ya da bazı petrol atıklarının birleşiminden elde edilen, dayanıklı ve esnek madde.
  3. Bu maddelerden yapılmış olan. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Örnek Cümle: “Kış ortasında halâ kauçuk atlı bez ayakkabılar vardı ayağında.” – N. Cumalı (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

İlgili Yazı

Kauçuk Tarihçesi

İlgili Yazı

Kauçuk Üretimi Nasıl Yapılır?

İlgili Yazı

Kauçuk Çeşitleri ve Özellikleri

İlgili Yazı

Kauçuk Kullanım Alanları Nelerdir

İlgili Yazı

Dünya Kauçuk Ürünleri Üretimi

Bir önceki yazımız olan Türkiye’deki Bor Yatakları Nerelerde? başlıklı makalemizde bor minerali hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Fizik Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap