İlginizi Çekebilir
Radyasyon
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Kauçuk Üretimi Nasıl Yapılır?

Kauçuk Üretimi Nasıl Yapılır?

Kauçuk üretimi

İnce ve uzun bir ağaç olan kauçuk ağacı, bol yağışlı ve sıcak bölgelerde yetişmektedir. Daha çok tropik bölgelerde yetiştiği belirtilen bu ağacın aslında bu bölgelerde esen sert rüzgarlardan etkilendiği bilinmektedir. Bununla beraber ağacın gövdesi düzdür ve açık renklidir. Ortalama uzunluğu ise 20 ya da 25 metre olmaktadır. Gövde çevresi 75 ile 100 santim arasında değişir. Temmuz ve ağustos aylarında çiçeklenen kauçuk ağacının çiçekleri açık yeşil renklidir.

Sıvı halde bulunan kauçuk sütü, ağacın kabuğu ile gövdesi arasında yer alır. Süte benzemesinden dolayı Latincede ‘latex’ anlamına gelen süt olarak tanımlanır. 5 yaşına kadar az miktarda kauçuk elde edilirken 7 ile 12 yaş arasında en verimli üretimi gerçekleşebilir. Kauçuk alabilmek için öncelikle ağacın kabuğu yarılmaktadır. Bu kısımdan alınan sütler saklanabilmek amacıyla soydum fosfat ve amonyak ile işleme tabii tutulur. Saf kauçuğun ayrıştırılması için bol duman gereklidir. Bu nedenle duman çıkarmak için ateş yakılır ve levhalara yapıştırılan kauçuklar dumana tutulmaktadır. Levhada biriken kauçuk 30 grama ulaşınca levhadan alınır ve kuruma sürecine bırakılır. Daha sonra farklı hızlarda dönen demir silindirlere kauçuklar bırakılır ve suyla yıkanır. Bu sayede krep kauçuk elde edilir.

Kauçuk üretimi aşamasında ilk olarak esnek bir cisim şeklinde olan bu madde ısıtıldığı zaman 180 derecede yapışkan hale gelir. 220 derecede ise erir. Damıtılma süreci bu dereceden sonra başlatılır. Yine bu süreçte elde edilen madde yağlı ve akıcı bir görünüme sahip olur. Ortaya çıkan maddeye ise kauçuk yağı adı verilir.

Sentetik Kauçuk Üretimi: Kömür, petrol ya da diğer hidrokarbonların rafine edilmesiyle sentetik kauçuk üretim süreci başlar. Ayrıca üretim sırasında nafta adı verilen madde açığa çıkmaktadır. Sentetik kauçuk üretiminde isoprene ve styrene adı verilen monomerlerin elde edilmesi için nafta, doğal gaz ile karıştırılmaktadır. Daha sonra genel emülsiyon polimerize işlemi ya da solüsyon polimerize işlemleri yapılır. Bu uygulamaların kullanılmasındaki amaç, lateks oluşturabilecek polimer zincirleri üretebilmektedir. Daha sonra kauçuklar vulkanize işlemine alınarak bazı mühendislik uygulamalarıyla kullanılabilir hale getirilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kauçuk Tarihçesi

Doğal Kauçuk Üretimi: Tabii kauçuk olarak da adlandırılan doğal kauçuk üretimi, ağaçların ekimiyle başlamaktadır. Hasat için elverişli hale gelmesi 7 yılı bulabilir. Ağaçların olgunluğa erişmesi halinde gövdelerinden delik açılır ve alınan maddeler işlenmeye başlar. Ağacın delinen bölgeleri yeniden 7 yıl sonra kullanılabilir. Asit ile karıştırılan kauçuk maddesi daha sonra kurutulur ve kullanıma hazır hale getirilir.

İlgili Yazı

Kauçuk Nedir?

İlgili Yazı

Kauçuk Tarihçesi

İlgili Yazı

Kauçuk Çeşitleri ve Özellikleri

İlgili Yazı

Kauçuk Kullanım Alanları Nelerdir

İlgili Yazı

Dünya Kauçuk Ürünleri Üretimi

Bir önceki yazımız olan Kauçuk Tarihçesi başlıklı makalemizde kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap