İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Kaynaştırma Eğitimi Gören Çocukların Ortak Özellikleri

Kaynaştırma Eğitimi Gören Çocukların Ortak Özellikleri

kaynaştırma eğitiminin tarihçesi nedir

Kaynaştırma eğitimine başlamadan önce sürece dahil olacak personeller, engelli bireylerin hangi özelliklere sahip olduğunu bilmek zorundadır. Bu anlamda bireyler sosyal, fiziksel, kişilik, akademik, iş ve çalışma ile aile ve çevre bakımından bazı özelliklere sahiptir. Kaynaştırma eğitimi gören çocukların bu kategorilerdeki ortak özellikleri, aşağıdaki alt başlıklarla tanımlanmıştır.

Sosyal Özellikler: Kaynaştırma eğitimi gören bireylerin konuşmada yetersizlikleri vardır. Bununla beraber yeni durumlara uyum sağlama sürecinde zorluk çekerler. Ayrıca sosyal ilişkileri de zayıf olduğu için sorumluluk alma ve çeşitli etkinliklere katılım bakımından olumsuz sonuçlarla karşılaşırlar. Ek olarak duygu ve düşüncelerini bağımsız olarak ifade edememekle beraber alıngandırlar. Ancak görme ve işitme bellekleri bir hayli güçlüdür.

Fiziksel Özellikler: Eğitim sürecinde engelli bireylerin fiziksel özellikleri de dikkat çekmektedir. Dengede durma konusunda bozukluk yaşayan bireyler yürüme ve durma gibi fiziksel aktivitelerinde de zorluk yaşamaktadır. Harekette yetersiz oldukları için genel bir durgunluk hali söz konusudur. Beden gelişimleri yavaş olduğundan dolayı vücutlarında bazı oransızlıklar dikkat çekebilmektedir.

Kişilik Özellikleri: Engelli bireyler çabuk incinmektedir. Pasif saldırganlık özellikleri olduğu için aşırı duyarlıdırlar. Bunlara ek olarak herhangi bir amaca ulaşmak için istekli değildirler. Bu yüzden kendilerine güvenleri zayıftır ve bağımsız hareket edemezler. Genelde sorumluluk almaktan çekinen bu bireyler karamsar bir yapıdadır.

Akademik Özellikleri: Görsel ve işitsel bellekleri güçlü olan kaynaştırma eğitimi öğrencilerinin ilgi alanları sınırlıdır. Soyut kavramları güç öğrendikleri için sürekli desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Akademik özellikler arasında ayrıca bireylerde başarısızlık durumunda yılgınlık durumu da hakimdir. Ek olarak grup çalışmaları zayıftır ve dikkat süreleri de kısıtlıdır. Bu yüzden de ancak konuları parçalara ayırarak öğrenmede başarı sağlayabilmektedirler.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Tarih Nedir?

Aile ve Çevre Özellikleri: Bu tür çocukların ailelerinde ekonomik sorunlar söz konusu olabilir. Ayrıca ailenin eğitim düzeyi de genelde düşüktür. Aile içi ilişkileri gergin olan engelli bireyler geleceklerine dair yoğun kaygı yaşamaktadır.

İş ve Çalışma Özellikleri: Kaynaştırma eğitimine dahil olan bireyler monoton işlere ilgilidirler. Sözel açıklamalardan kaçınan bu bireyler bağımsız çalışmayı sevmez.

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Nedir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Tarihçesi

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Genel İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Sınıfında Olması Gereken Özellikler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Rol Oynayan Ekipler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde İşbirliği Modelinin Yararları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Hazırlık Aşamaları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Öğrenciler Hangi Becerileri Kazanır?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar

Bir önceki yazımız olan Kaynaştırma Eğitiminin Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde kaynaştırma eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap