İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Kaynaştırma Eğitimi Hazırlık Aşamaları

Kaynaştırma Eğitimi Hazırlık Aşamaları

kaynaştırma eğitiminin ilkeleri

Kaynaştırma eğitimi için gerekli çalışmalara başlamadan önce eğitimin temel amaçlarına yönelik hazırlıklar yapılmalıdır. Bu süreçte eğitimin verileceği ortamların düzenlenmesi gerekir. Öğrenciyi eğitime hazırlama aşamasıyla başlayan süreç daha sonra uygun programı hazırlama, normal öğrencilerin eğitimi, öğretmenlerin eğitimi, ailenin eğitimi ve eğitim ortamının düzenlenmesi gibi aşamaları kapsamaktadır.

Eğitime Hazırlık Süreci

Söz konusu eğitime alınacak olan bireyin özür türü ve derecesi ile beraber her türlü özelliği belirlenmelidir. Buna ek olarak dış görünümü ya da duyu organ eksikliğinin olması halinde gerekli rehabilitasyon sürecine dahil edilmelidir. Eğitim boyunca kullanılacak ekipmanların seçilmesinin ardından eğitimin amacı ve yaşanabilecek tüm sorunlar öğrencilere aktarılmalıdır.

Program Hazırlama Süreci

Eğitime dahil edilecek olan engelli bireyin tüm ihtiyaçları belirlenmelidir. Daha sonra ise engel durumuna uygun olan model seçilerek program hazırlık sürecine geçilmelidir. Elbette ilgili programlarda ders ve etkinlikler hazırlanmalı ve destek eğitimi verilip verilmeyeceğine karar verilmelidir.

Öğrencilerin engel durumu farklı olabilir. Örneğin işitme engelli bir öğrenci kaynaştırma sürecine dahil edilecekse, sınıf içerisinde kendine uygun bir yer belirlenmelidir. Araç ve gereç desteğinin artırılmasıyla beraber dudaktan okuma ile ilgili ortam hazırlanmalıdır. Normal öğrencilere verilen eğitimlerin tamamı işitme engelli bireye de aktarılmalıdır.

Kaynaştırma eğitimi için program hazırlanırken elbette akademik eğitimlerle ilgili de hazırlık yapılmalıdır. Yani bireylerin okul ortamına uyum sağlaması için gerekli alıştırmaların nasıl yapılması gerektiği bilinmelidir. Bununla beraber sosyal becerilerin gelişmesi adına gözlem, gezi, oyun ve inceleme etkinliklerinin yanı sıra kutlama ve kültürel çalışmalara yer verilmelidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kaynaştırma Eğitiminde Öğrenciler Hangi Becerileri Kazanır?

Öğretmenlerin Eğitim Süreci

Eğitici personellerin kaynaştırma eğitimi sürecinde büyük rolü vardır. Çünkü sabırlı, yardımsever, istekli ve özverili çalışması gereken öğretmenlere önceden eğitim verilmelidir. Öğretmenlerdeki isteklilik ve ilgiyi oluşturmak adına hizmet içi eğitimlere katılım önemlidir.

Normal Öğrencilerin Eğitim Süreci

Engelli bireyin eğitim alacağı normal sınıf ortamındaki öğrencilerin bilgilendirilmesi bu aşamada çok önemlidir. Engelli bireylere olumlu tutum sergilenmesi adına normal öğrencilere eğitim vermeleri ve bu tür çocuklara nasıl davranmaları gerektiği anlatılmalıdır.

Ailenin Eğitim Süreci

Engelli bireyler aile ortamından edindiği hataların giderilmesi konusunda zorluk yaşayabilmektedir. Engelli bireyin ebeveynleri aslında çocuğunu yeteri kadar tanımadığı için farklı yöntemlere başvurmuş olabilir. Bu yüzden engelli çocuğa karşı beklenti içerisinde olmadıkları söylenebilir. Fakat verilecek eğitimler sayesinde sosyal çevre edinen engelli bireylerin aslında temel davranışları nasıl kazanacağı anlatılabilmektedir. Ayrıca ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunda çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği de bu eğitim sürecinde ailelere aktarılır. Tüm bu nedenlerden ötürü aileye dönük bazı çalışmalar yapılabilir ve engelli çocuklarının her yönüyle kabul edilmesi sağlanır.

Eğitim Ortamlarının Düzenlenmesi Süreci

Kaynaştırmanın başarılı bir şekilde yapılması için eğitim ortamları düzenlenmelidir. Bu aşamada beslenme, oyun, bahçe ve dinlenme alanlarına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca sınıfların mevcudu sınırlı tutulmalı ve sınıflarda yeteri kadar ışık ve ısı ölçüleri hazırlanmalıdır.

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Nedir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Tarihçesi

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Genel İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Sınıfında Olması Gereken Özellikler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Rol Oynayan Ekipler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde İşbirliği Modelinin Yararları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Gören Çocukların Ortak Özellikleri

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Öğrenciler Hangi Becerileri Kazanır?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar

Bir önceki yazımız olan Kaynaştırma Eğitimi Gören Çocukların Ortak Özellikleri başlıklı makalemizde kaynaştırma eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap