İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar

Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar

kaynaştırma eğitimi ekipleri

Kaynaştırma eğitiminde öğretmenlerin karşılaştıkları bazı sorunlar vardır. Bu sorunlar tamamen öğrencilerin birtakım yoksunlukları nedeniyle ortaya çıkar. Bireylerin normal gelişimlerini engelleyebilen ve daha çok duygusal olan bu problemler uzmanlar tarafından ele alınmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar ise okul başarısının yaklaşık %20’sini duygusal faktörlerin etkilediği açıklanmıştır. Eğitim sürecinde öğrencilerin yaşadığı temel problemler yalan söyleme, tırnak yeme, tikler, saldırganlık, korkular, dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik olarak sıralanabilir.

Aşırı Hareketlilik Durumu: Hiperaktiflik hali daha çok aşırı merak ve itaatsizlik durumuyla kendini belli eder. Organik sebeplerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi genetik olarak da bireyleri etkilemektedir. Bu tür durumlarda tıbbi müdahalelerin yapılması ve gerekiyorsa reçeteli olarak sakinleştirici ilaçların kullandırılması önemlidir. Kaynaştırma eğitimindeki bazı bireylerde ortaya çıkabilecek aşırı hareketlilik durumunda öğrencinin boş zaman etkinlikleriyle beraber dinlenme ve hobi çalışmalarına yönlendirilmesi gerekir.

Saldırganlık Durumu: Aşırı güven, umutsuzluk, nefret, öfke, sevgiden yoksunluk ve buna benzer durumlar bireylerin saldırgan olmasına neden olmaktadır. Bu tür davranışların önlenmesi amacıyla öğrenciye eleştirici davranışlar gösterilmemelidir. Ayrıca sosyal ilişkilerini geliştirecek paylaşımlar yapılmalı ve maddi cezalandırma yollarına gidilmemelidir.

Yalan Söyleme Hali: İlgi eksikliği ve ebeveynlerin yanlış tutumları nedeniyle bazı bireyler sürekli yalan söyleyebilir. Bu tür durumlarda bireylere baskı yapmamak ve farklı öğrencilerle karşılaştırmamak önemlidir. İyi bir model oluşturarak bireyi ödüllendirmek de yalan söyleme halinin önüne geçebilir.

Tikler: Bireylerdeki kas gruplarının irade dışında kasılmalarına tik denir. Öğrencilerin bu tür durumlarıyla karşılaşıldığı zaman gerekli eğitimlerin verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kaynaştırma Eğitiminin Genel İlkeleri Nelerdir?

Korku: Bazı öğrenciler sürekli korku hali yaşar. Genelde geleceğe dair endişeler, aşırı duyarlılık ve hatalı eğitimler sonucunda ortaya çıkar. Bu tür durumları engellemek adına bireylerin sağlıklı bir şekilde bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı: Daha çok aşırı baskı ve gerilimden kaynaklanan tırnak yeme alışkanlığına parmak emme eylemi de eşlik edebilir. Boş zaman etkinlikleriyle ortadan kaldırılabilen bu durumla ilgili aileye de ciddi görevler düşebilir. Bu yüzden sosyal ve eğitsel anlamdaki çalışmalara her zaman önem gösterilmelidir.

Bazen okul ortamında cinsel sapmalar da gözlemlenebilir. Bireylere psikolojik ve sosyal destek sağlanarak bu tür problemlerin önüne geçilebilir. Ayrıca cinsel sapma problemlerinde gerekli bilgiler de öğrencilerle paylaşılmalıdır. O halde cinsel eğitim verilirken dikkat edilmesi gereken durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Cinsel eğitimler ihtiyaca yönelik olarak veriliyorsa, cevaplandırma seçeneği ile sorular yanıtlanmalıdır.
  • Cinsel eğitimler bir ihtiyaç haline geldiği zaman verilmelidir.
  • Ahlaki ve sosyal gelişime katkıda bulunan bu eğitimler bilimsel ve gerçekçi olmalıdır.
  • Çocuğun cinsel anlamdaki gelişim aşamasına uygun planlanması gereken cinsel eğitim, toplumun değer yargıları göz önüne alınarak verilmelidir.
  • Toplum tarafından benimsenmeyen durumlar cinsel eğitimde de benimsenmemesi gereken davranışlar olarak çocuklarla paylaşılmalıdır.
İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Nedir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Tarihçesi

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Genel İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Sınıfında Olması Gereken Özellikler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Rol Oynayan Ekipler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde İşbirliği Modelinin Yararları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Gören Çocukların Ortak Özellikleri

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Hazırlık Aşamaları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Öğrenciler Hangi Becerileri Kazanır?

Bir önceki yazımız olan Kaynaştırma Eğitiminde Öğrenciler Hangi Becerileri Kazanır? başlıklı makalemizde kaynaştırma eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap