İlginizi Çekebilir
ütopya nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Kaynaştırma Eğitiminde Rol Oynayan Ekipler

Kaynaştırma Eğitiminde Rol Oynayan Ekipler

kaynaştırma eğitimi ekipleri

Kaynaştırma eğitiminde birden çok uzmanın birlikte çalışması önemlidir. Uzmanlar aynı zamanda bu eğitimin bir parçasıdır. Bu yüzden görev ve sorumluluklar belirlenerek kaynaştırma kapsamında gerekli süreçler başarılı bir şekilde yönetilmelidir. Bu nedenle kaynaştırma eğitiminde rol oynayan ekipler anne ve baba, öğretmenler, öğrenciler, öğretmen yardımcıları, destek hizmet uzmanları ve okul yöneticileri olarak sıralanmaktadır.

1.Okul Yöneticileri

Kaynaştırmanın en önemli grup çalışanları olan okul yöneticileri, öğretmenlerle iş birliği yaparak öğrencilerin ders planlarını ayarlayabilmektedir. Bununla beraber ihtiyaç duyulan hizmet içi eğitimler ve gerekli olan araç ve gereçlerin sağlanması gibi durumlar yine okul yöneticileri tarafından sağlanır. Ayrıca yöneticilerin kaynaştırma öğrencilerine karşı tutumu da çok önemlidir. Hizmet içi eğitimler düzenleyen yöneticiler buna ek olarak sınıf öğretmenlerinin de gereksinimlerini karşılayabilir.

2.Öğretmen Yardımcıları

Kaynaştırma eğitim sürecinde özel eğitim hizmeti sunan ekiplerden biri de öğretmen yardımcılarıdır. Kaynaştırma eğitimine verilen öğrencilere sınıf içinde destek sağlamakla beraber bu öğrencilerin sınıfın bir parçası haline gelmelerini sağlamaktadırlar. Öğretmen yardımcıları kaynaştırma eğitimi veren okullarda iş birliği alanında sorumluluklar üstlenerek öğrencilere öğretim yapmak ve akran desteği sağlamak amacındadır.

3.Destek Hizmet Sağlayıcıları

İş birliğinin önemli parçalarından olan destek hizmet sağlayıcıları, yetersizliği olan öğrencilerin farklı ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Eğitim toplantılarının yanı sıra aile toplantılarında ve öğrencilerin ara değerlendirmelerinde yer alan bu grup, öğrencilerin günlük yaşantısındaki süreçler açısından da önemlidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kaynaştırma Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

4.Öğretmenler

Öğrencilerin özel eğitim süreçleriyle ilgilenen öğretmenler aslında kaynaştırma eğitiminin en önemli parçasıdır. Bununla beraber okullardaki sınıf öğretmenlerinin yanı sıra diğer branşlarda hizmet veren öğretmenler de kendi alanlarıyla ilgili öğrencilere destek olmaktadır.

5.Anne ve Baba

Kaynaştırma eğitiminde öğrencilerin ebeveynleri öğretmenler kadar sorumluluk üstlenmektedir. Çünkü anne ve babalar öğretmenlerin işini kolaylaştırmakla beraber öğrencinin başarı düzeyini de artıracaktır. Okulda sunulan hizmetlerin ne şekilde gerçekleştiğini öğrenen ebeveynler bu bilgileri evde de çocuklarına uygulamaktadır. Bu sayede öğrencinin başarısı ciddi anlamda artmaktadır.

6.Öğrenciler

Eğitim sürecinde öğrenciler de ekibin bir çalışanı olabilmektedir. Ekip çalışmalarında normal öğrencilerin özel eğitim gören bireylere olan desteği aynı zamanda etkili öğrenmenin temel parçalarından biridir.

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Nedir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Tarihçesi

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Genel İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Sınıfında Olması Gereken Özellikler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde İşbirliği Modelinin Yararları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Gören Çocukların Ortak Özellikleri

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Hazırlık Aşamaları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Öğrenciler Hangi Becerileri Kazanır?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar

Bir önceki yazımız olan Kaynaştırma Sınıfında Olması Gereken Özellikler başlıklı makalemizde kaynaştırma eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap