İlginizi Çekebilir
Lale Devri Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal
 3. Kaynaştırma Eğitiminin Tarihçesi

Kaynaştırma Eğitiminin Tarihçesi

Kaynaştırma Eğitiminin Tarihçesi
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Tarihte ilk defa 1975 yılında ABD’de yürürlüğe girmiş olan ‘Tüm Engelliler için Eğitim Yasası’ ile beraber ortaya çıkan bu kavram 1977 ile 1978 öğretim yılında ilk defa uygulanmaya başlanmıştır. Başlangıçta en az kısıtlayıcı eğitim ortamı olarak adlandırılan bu eğitim daha sonra kaynaştırma adı ile anılmaya başlanmıştır. Öğrencilerin bireysel özellikleri göz önüne alınarak kendi akranları ve yakınlarıyla fazla sürede bir arada olması amaçlanırken aynı zamanda eğitsel anlamdaki gereksinimleri de karşılanmaya başlanmıştır. Ayrıca kaynaştırma eğitiminde sınıf öğretmeninin yetersiz kaldığı durumlarda öğrenciye destek olan diğer hizmetler de sağlanmaktadır.

Amerika’da 1975 yılında yerel yönetimlere bağlanan kaynaştırma eğitimi, 3 ile 21 yaş arasında yetersizliği bulunan çocuklara ücretsiz olarak verilmeye başlanmıştır. 1990 yılında ise bu eğitimde birtakım değişikliklere gidilmiş ve ‘Özürlülerin Eğitim Yasası’ olarak adlandırılmıştır. Yeni yasaya göre özelliği ve yeterlilik derecesi ne olursa olsun okullar tüm çocuklara ücretsiz eğitim vermek zorundadır. Yine yasaya göre engelli çocukların kendi akranlarıyla beraber normal okullarda eğitim alması sağlanmıştır.

Türkiye’de kaynaştırma eğitimi 1983 yılında gündeme gelmiştir. Daha sonra yürürlüğe alınan ‘Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Kanunu’ ile beraber eğitim yasal hale gelmiştir. İlgili kanunun 4. maddesinde yer alan hükümde, “Özelliği ve durumu eğitime uygun ancak yetersizliği olan çocukların, normal gelişim hizmeti veren okul ve kurumlarda yine normal akranlarıyla beraber eğitilmesi amacıyla gerekli olan tedbirler alınır” ibaresi yer almaktadır. Bu konunun ardından 1985 yılında yayımlanmış olan Özel Eğitim Okulları Yönetmeliği’nin 70. maddesinde ise “Herhangi bir yatılı eğitim okuluna alınmayı gerektirmeyen ancak özel eğitim alması gereken çocuklar için şehir içinde yer alan diğer okullarda özel eğitim tedbirleri alını” ibaresi bulunur. Aynı yönetmeliğin 71. maddesinde, “Özel ya da resmi ilkokul, ortaokullar, lise ve dengi okullarda özel sınıfın açılamaması halinde öğrencilerin standart yani normal sınıflarda eğitime devam ettirilmesi” hükmü yer almaktadır.

Ülkemizde kaynaştırma eğitimi bu kanundan sonra 1997 yılında KHK ile gündeme gelmiştir. 30.05.1997 tarihli Kanun Hükmünde Kararname’nin 12. maddesinde, “Özel eğitim alması gereken bireylerin eğitim süreçleri, hazırlanmış olan bireysel eğitim planları sayesinde akranlarıyla beraber tüm kademelerdeki kurum ve okullarda uygun olan teknikler kullanılarak sürdürülür” denilmiştir.

2000 yılının ocak ayında yürürlüğe alınan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde ise kaynaştırma eğitimiyle ilgili olarak çok daha anlaşılır ifadelere yer verilmekle beraber genel hükümler de yer almıştır. Bu yönetmeliğin ilkeleri aşağıdaki gibidir;

 • Tüm bireyler öğretilebilir özelliktedir.
 • Tüm bireyler öğrenebilir.
 • Sunulan hizmetler okul merkezlidir.
 • Özel eğitim alması gereken bireylerin akranlarıyla beraber aynı kurumlarda eğitim görme hakkı bulunmaktadır.
 • Sunulan hizmetler bireylerin yetersizliğine göre değil, eğitim gereksinimlerine göre planlanmalıdır.
 • Karar verme sürecinde izleme, okul-eğitsel ve aile tanımlama gibi süreçler, ekip dayanışmasıyla sürdürülür.
 • Kaynaştırma eğitimi özel bir programla beraber sunulan özel eğitim uygulamasıdır.
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Kaynaştırma Eğitiminin Faydaları Nelerdir

Bu eğitimle ilgili en son 2006 yılında yeni bir yönetmelik yürürlüğe girmiştir. Bu süreçte kaynaştırma eğitimi uygulamalarına başvurmadan önce dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekilde paylaşılmıştır;

 • Kaynaştırma uygulamasıyla eğitim sürecine devam edenler, akranlarıyla birlikte aynı sınıfta eğitim görüyorsa, okuldaki eğitim programlarına göre sürece dahil olurlar.
 • Eğitim hizmetleri, yetersizliği bulunan bireylerin ihtiyaçlarına ve eğitim performansına göre planlanmalıdır.
 • Kaynaştırma uygulamasına devam eden okul ve kurumlarda, öğrencilerin yetersizliğine uygun olan sosyal, psikolojik ve fiziksel ortam düzenlemeleri yapılmalıdır.
 • Öğrenciye sunulan eğitimlerin başarılı bir şekilde yürütülmesi için ilgili araç ve gereçlerin sağlanması gerekir.
 • Kaynaştırma eğitimi alacak olan bireyler, kurum ve okullarda eşit olarak dağıtılır.
İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Genel İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Sınıfında Olması Gereken Özellikler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Rol Oynayan Ekipler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde İşbirliği Modelinin Yararları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Gören Çocukların Ortak Özellikleri

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Hazırlık Aşamaları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Öğrenciler Hangi Becerileri Kazanır?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar

Bir önceki yazımız olan Kaynaştırma Eğitimi Nedir? başlıklı makalemizde kaynaştırma eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap