1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Kaynaştırma Sınıfında Olması Gereken Özellikler

Kaynaştırma Sınıfında Olması Gereken Özellikler

kaynaştırma sınıfı nasıl olmalı

Kaynaştırma eğitimi verilen sınıflarda, engelli öğrenci kendisini mevcut ortamın bir parçası olarak hissetmelidir. Bununla beraber kendini değerli hissetmesi için birtakım gereksinimlerin karşılanması önemlidir. Ya da uygulanan programların engelli öğrencinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi gerekmektedir. Son olarak etkili bir öğretim sürecinin başlatılması için gereken her türlü tekniğin kaynaştırma sınıflarında kullanılması gerekmektedir.

Başarılı bir kaynaştırma eğitiminde etkili olabilecek faktörler vardır. İlk olarak öğrencinin ihtiyaçlarının farkına varılmalıdır. Bununla beraber öğrencinin ilgili programa dayalı olan gereksinimlerinin belirlenmesi, sosyal ve toplumsal kabul ve personel desteği, bu faktörler arasındadır.

1.Öğrencinin İhtiyaçlarının Farkına Varılması

Eğitimin verdiği sınıfta öğrenim sürecini en üst düzeyde tutmak amacıyla sınıf öğretmeni ilk olarak öğrencileri yakından tanımalıdır. Bununla beraber sınıftaki her bir öğrencinin aslında farklı özelliklere sahip olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bireysel ihtiyaçların da farkında olunması gerekir. Öğrencileri sınıftaki başarılarının sağlanması için öğretmenin çeşitli etkinliklerle bu ihtiyaçları öğrenmesi her zaman önemlidir. Öğrencilerin genel özelliklerinin yanı sıra aile ve kültürel anlamda da farklı olduğu bilinerek özel etkinliklerle eğitimin verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

2.Sosyal ve Toplumsal Kabul

Kaynaştırma eğitimi doğru bir şekilde uygulandığı zaman her öğrencinin kendini değerli hissettiği bir ortam ortaya çıkar. Bireyler eşit olarak muamele gördüğü gibi öğrencilerin sunacağı katkılar da önem arz eder. Engelli öğrencilerin bu anlamda eğitim gördüğü sınıfın bir parçası olması sağlandığında öğrencilerin gerçek bir kaynaştırma eğitiminden geçtiği anlaşılabilir. Ayrıca sadece akademik olarak değil sosyal ihtiyaçların da karşılanması sayesinde bu uygulama başarıya ulaşabilir.

Kaynaştırma eğitimi verilen sınıflarda olumlu bir atmosferin oluşması ayrıca sınıf öğretmeninin desteğiyle sağlanır. Öğretmenlerin bu öğrencilere karşı tutumu, eğitimden beklentileri ve öğrenciye eğitime katılım oranı oldukça önemlidir. Elbette normal öğrenciler için model oluşturabilecek engelli öğrencilerin davranışları kontrol edilerek sosyal ve toplumsal anlamda kabul görmeleri sağlanmalıdır.

3.Öğrencinin Programa Dayalı İhtiyaçlarının Belirlenmesi

Eğitimin başarılı bir şekilde sürmesi için öğrencinin program kapsamındaki ihtiyaçları belirlenmelidir. Öğretmenler bu konuda ders yılı başlangıcında düzenli olarak okul programını hazırlamalı ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre sunmalıdır. Kaynaştırma eğitimine tabii tutulan öğrenciler okulda işledikleri program kapsamında değerlendirildikten sonra gereksinim duyduğu alanlar belirlenmelidir. Fakat öğrencinin eğitim boyunca bilmediği bazı bilgiler olabileceği için bu süreci işlevsel olarak sürdürmek önemlidir. O halde sınıf öğretmenleri ilk olarak engelli öğrenciler için program belirledikten sonra bu programa dayalı genel ihtiyaçları belirleyerek öğretim sürecini sürdürmelidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kaynaştırma Eğitimi Hazırlık Aşamaları

4.Etkili Öğretim ve Yönetim Sürecinin Sunulması

Kaynaştırma uygulamasının en önemli unsurlarından olan öğretmenin etkili bir öğretim ve yönetim süreci sunabilmesi aslında farklı tekniklerin uygulanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Etkili öğretim teknikleri başta olmak üzere etkili sınıf yönetimi, başarılı sınıf yönetimi, öğretimde esneklik ve etkili uyarlamalar söz konusu olmadığı zaman başarılı bir kaynaştırmadan söz edilememektedir.

Etkili sınıf yönetiminde sınıf öğretmenleri öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamakla beraber etkili öğretim tekniklerini kullanmak durumundadır. Öğrencilerin sınıf içerisindeki başarısını sağlamak adına bu tekniklerden daha çok faydalanmaları önemlidir. Başarılı sınıf yönetiminde ise sınıf içerisinde davranışsal ve öğretimsel yönetim başta olmak üzere fiziksel süreç ve buna benzer uygulamalar yer alır. Aynı şekilde sınıftaki tüm farklılıkları göz önünde bulundurarak başarılı bir sınıf yönetiminin sağlanması önemlidir.

Öğretimde esneklik sürecine bakıldığı zaman, kaynaştırma ortamlarında mutlaka olması gereken bir süreç olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü özel gereksinimli öğrencilerin mutlaka desteklenmesi gereken bu uygulamalarda gün içinde ortaya çıkabilecek sorunlarla mücadele edilmeli ve öğretim sırasında gerekli destek sağlanmalıdır. Aynı zamanda engelli öğrencilerin sosyal etkileşimini artıracak önlemler de alınmalıdır.

Bu süreçlerle ilgili son olarak personel desteği ve iş birliği önemlidir. Öğrencilerin yerleştirildikleri ortamda başarıya ulaşmalarını sağlamak için yalnızca öğretimsel destek yeterli değildir. Aynı zamanda personel desteği de şarttır. Bu yüzden yardımcı öğretmenler, destek hizmet uzmanları ve eğitim öğretmenleri gibi personellerden de destek alınmalıdır.

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Nedir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Tarihçesi

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Genel İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Rol Oynayan Ekipler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde İşbirliği Modelinin Yararları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminin Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Gören Çocukların Ortak Özellikleri

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitimi Hazırlık Aşamaları

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Öğrenciler Hangi Becerileri Kazanır?

İlgili Yazı

Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar

Bir önceki yazımız olan Kaynaştırma Eğitiminin Genel İlkeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde kaynaştırma eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap