İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Kemik Kırılması Nedir?

Kemik Kırılması Nedir?

Kemik kırılması nedir, tedavisi nasıl yapılır ve kaç günde iyileşir? Kemik kırılması hakkında ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

kemik-kirilmasi

Kemik kırığı insan vücudunun herhangi bir bölgesine ağır darbe alması, aşırı güce maruz kalması veya farklı nedenlere bağlı olarak kemiklerde yaşanan deformasyondur. Kemik kırılmalarının birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenler arasında en yaygını kazalar ve yaralanmalardır. İnsan vücudunun hemen hemen tüm bölgelerini kaplayan kemikler çeşitli hastalıklara bağlı olarak zayıf düşebilir ve en basit darbelerde bile kırılabilir.

Kırılan kemiklerin en hızlı şekilde iyileşmesi ve kayna sürecinin hızlandırılması için kırılmadan sonraki ilk müdahale ve sonrasında sağlıklı beslenme en önemli iki faktördür. Herhangi bir nedene bağlı olarak kırılan kemiklerin vücutta kalıcı hasarlar bırakmaması için doğru ve uygun müdahale oldukça önemlidir. Kemik kırılması tedavisi için günümüzde alçı uygulaması bilinen en yaygın yöntemdir.

Kemik Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşa göre kemik kaynama süresi değişiklik gösterebileceği gibi kişinin tedavi sürecinde yaşam kalitesi de tedavi için oldukça önemlidir. Kemik kırığı kendiliğinden iyileştiği için çoğu zaman kırıklar için tıbbi müdahale kırık kemiğin doğru kaynaması için destek tedavileridir. Çeşitli durumlarda cerrahi müdahaleye de başvurulabilir.

İmmobilizasyon ile kemiklerin en iyi şekilde yönlendirilmesi ve ideal iyileşmenin (kaynamanın) sağlanması tedavinin temel amacıdır. Çoğu kırık için kapalı redüksiyon tedavi yönteminin uygulanması yeterlidir. Tedavi sonrası kırık durumuna ve hasta özelliklerine göre fizik tedavi uygulamaları yapılabilir. İyileşme için:

 • Kan akışının ideal şekilde sağlanması,
 • Kas dokularının korunması,
 • Sertlik ve kan pıhtılaşmasının engellenmesi,
 • Yaşam kalitesinin arttırılması,
 • Doğru ve dengeli beslenme yapılması,
 • Fizik tedavi uygulamalarına başvurulması vb.

Birçok farklı unsurun dikkate alınması gerekmektedir.

Kırılan Kemik Kaç Günce İyileşir?

Kırık kemik kaç günde kaynar sorusu için farklı cevaplar vermek mümkündür. Genellikle kırılan kemikler için üç farklı iyileşme süreci yaşanır. Bunlar:

 • Reaktif evre
 • Onarım evresi ve
 • Yeniden gelişme
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Florürlü Vernik Nedir?

Olarak sınıflandırılabilir. Reaktif evrede iyileşme için gerekli hücrelere kırık bölgesine toplanarak bölgede morluk oluşturur. 2 haftalık süre için onarım aşaması başlar. Kemiğin yeniden gelişmesi ve kemik kırılması için tam iyileşme aylarca devam edebilir. Yaşa, fiziksel özelliklere ve hasarın boyutuna göre iyileşme süreleri değişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Steroidin Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde steroid hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap