İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kil Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Kil Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

kil

Kil bir toprak çeşididir. Kilin içinde çinko, silisyum, demir, kalsiyum, alüminyum, magnezyum gibi birçok mineral bulunmaktadır. Bu da mineral bakımından zengin olan kilin maske olarak kullanılıp bir güzellik malzemesi olmasına olanak tanımaktadır. Vücuda hiçbir zararı olmayan fakat cildin pürüzsüz ve güzel bir görüntü kazanması için kullanılabilecek hem doğal hem de hazırlanışı kolay bir maske malzemesidir. Kil sadece cilde değil saça da birçok fayda göstermektedir.

Kilin Faydaları

Yüzündeki yağdan şikâyet eden kişilerin kil maskesi kullanmaları fazla yağın ciltten arındırılarak giderilmesine yardımcı olacaktır. Sivilceler veya diğer akne çeşitlerini, iltihapların giderilmesi için kil maskesi mucizevî bir etki yapmaktadır.
Kil maskesi saçlarının beyazladığını gözlemleyen kişiler için bir çözüm sunabilmektedir. Saç diplerini uygulanarak bekletilip ardından durulanır. Saçın hem doğal bir görüntü kazanmasına hem de yüksek derecede beslenmesine olanak tanımaktadır. Doğal bir peeling etkisi yapmaktadır.

Ciltteki Ölü Hücrelerin Giderilmesi

Cildin daha taze ve doğal bir deriye sahip olmasına yardımcı olur.
Sadece bakım amaçlı değil sedef ve egzama gibi deri rahatsızlıklarında da etkili olduğu bilinmektedir. Kil sayesinde rahatlamış olan deri daha çok fazla oksijen alarak yenilenmeyi daha hızlı yapmaktadır. Cilde katmış olduğu yumuşak ve pürüzsüz görüntüsü ilk kullanımda bile gözle görülür bir faydalıdır.

Kil Maske Çeşitleri

Birçok renge sahip olan kil maskeleri kırmızı, sarı, beyaz, yeşil gibi birçok çeşitliliğe sahiptir. Bu renkler kişinin cilt tipine göre alması gereken kil çeşidi ile ilgilidir. Örneğin yüzü çok yağlı birisinin yeşil kil maskesini kullanması uygunken, yağsız bir cilde sahip olan birisinin yeşil kil kullanması çok da önerilmez. Yüzün kurumasına neden olabilir. Ciltleri hassas olan kişilerin beyaz kil maskeleri kullanmaları özellikle tavsiye edilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Toksik Sinovit Nedir?

Kil Maskesi Nasıl Kullanılır? Ve Nasıl Hazırlanır?

  • Bir miktar kil bir kabın içine alınarak üzerine az bir miktarda su ilave edilir.
  • Bu suyun miktarı ise kilin çok yoğun olmayacak ya da çok akışkan olmayacak bir forma yani tam çamur kıvamında olması gerekmektedir.
  • Ardından yıkanmış ve kurulanmış olan cilde kil sürülerek 10 dakika kadar beklenilmesinin ardından ılık su ile yıkama yapılarak durulama işlemi ile temizlenir.

Kil Maskesi Kullanacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kilin vücuttan temizlendiği sırada herhangi bir sabun veya deterjan malzemenin kullanılmaması gerektiğidir. Kil maskesi nasıl kullanılır? Sorusuna da cevap verdikten sonra kil maskesine ilave edilebilecek malzemelerinde olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin birkaç damla gül suyu cildi çok yağlı kişiler birkaç damla limon sıkabilir. Yüzünün yumuşak olmasını isteyenler ise karışımın içine çok az miktarda besleyici yağlar koyabilir.

Bir önceki yazımız olan İshal Nedir? Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap