İlginizi Çekebilir
Kaligrafi Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kızıl Elma Nedir?

Kızıl Elma Nedir?

Kızıl Elma Doktrini ve Amaçları

Kızıl Elma Nedir: Türkler için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan hedef ve amaçları simgeleyen ülküye Kızıl Elma denir. Türk mitolojisinde farklı şekillerle tasvir edilen bu kavram, ulaşılması gereken bir bölgeyi ya da fethedilmesi gereken bir alanı ifade eder. Bununla birlikte bazı zamanlarda cihan hakimiyeti idealini, bazen de Türk birliğini amaçlamaktadır.

Kızıl Elma İmgesi ve Tarihçesi

Kızıl Elma ülküsünün ilk olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktığı bilinmemektedir. Fakat yaygın anlayışa göre Osmanlı Devleti’nin varlığıyla birlikte kullanılmaya başlanmış ve daha sonra edebi ve tarihi eserlerde yer edinmiştir. Osmanlı döneminde ayrıca Batılı bölgelere doğru devam ettirilen bir cihat anlayışının sembolü olduğu belirtilmektedir. Özellikle de yeniçeriler arasında yaygınlaştırılan bu kavram, yeniçerilerin savaşma azmini yüksek tutmak amacıyla kullanılmıştır. Ziya Gökalp ise Kızıl Elma ülküsünü, Turan ülküsü ile birleştirerek düşünülmesi gerektiğini savunmuştur.

Kızıl rengi, Türk kültüründe değerli bir renk olarak bilinir. Elma ise bereket, bolluk ve şifa kaynağı olarak görülmektedir. Kızıl Elma’nın bir sembol haline gelmesinin, eski Türklerde Ay ve Güneş’i anlatan kızıl topa benzetildiğinden dolayı olduğu görüşü de hakimdir. Kızıl Elma’nın ayrıca ilk defa Orta Asya Türkleri arasında doğduğu da günümüzdeki geçerliliğini koruyan düşünceler arasındadır.

Osmanlı Devleti’nde Kızıl Elma

Osmanlı Devleti’nin Avrupa’da fethetmek istediği önemli kentler, Kızıl Elma olarak nitelendirilmiştir. Bazı kaynaklarda, Fatih Sultan Mehmet döneminden başlayarak 3. Selim dönemine kadar Türk askerlerinin Kızıl Elma ile ilgili düşüncelerinden bahsettiği belirtilir. Ayrıca 1521 yılında Belgrad’ın Osmanlı tarafından alınması ve I. Viyana Kuşatmasının ardından Osmanlı eserlerinde Kızıl Elma’ya ulaşıldığından bahsedilmiştir. Eserlere konu olan padişah ise Kanuni Sultan Süleyman’dır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hava Kirliliği Nedir?

Kızıl Elma Doktrini ve Amaçları

Kızıl Elma doktrini, üç farklı başlık altında incelenir. Bunlar Türkiye’deki Türk varlığı, Dünyadaki Türk varlığı ve Kızıl Elma’dır. Türkçü ideolojide Atatürk tarafından hayata geçirildiği belirtilen Kızıl Elma doktrininin özellikleri ve savunulan düşünceleri aşağıdaki maddelerle özetlenmiştir;

  • Atatürk, Kızıl Elma hedefine varmak için gerekli olan tüm politikaları üretmiştir.
  • Emperyalizmden kurtulmuş olan Türklerin yönettiği bir Türk Devleti kurmak, Kızıl Elma’nın amaçlarındandır.
  • Güçlü devlet ilk olarak Anadolu’da ortaya çıkmıştır.
  • Türkçü olarak adlandırılan bir devlet, diğer Türk devletleri ile her türlü ilişkisini Kızıl Elma’ya ulaşacak şekilde planlamalıdır.

Kızıl Elma doktrininin asıl amacı, Türkler tarafından tüm halkların kardeşçe ve adilce yönetildiği bir dünya düzeni kurmaktır.

Kızıl Elma Ne Zaman Gündeme Gelmiştir?

Kızıl Elma imgesi son olarak 20 Ocak 2018 tarihinde TSK tarafından başlatılan Afrin Operasyonu ile gündeme gelmiştir. Zeytin Dalı Harekâtından önce bir Türk askerine ‘istikamet neresi’ şeklinde yöneltilen soruya askerin ‘Kızıl Elma’ yanıtını vermesiyle beraber gündeme gelen bu kavram, Türk devletlerinin ana amaçlarından biri olarak bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çernobil Kazası Faciası Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap