İlginizi Çekebilir
Otizm Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Klostrofobi nedir?

Klostrofobi nedir?

klostrofobi

Klostrofobi sahibi olan kişiler dar alanlarda, asansörlerde nefes alma güçlükleri çekerek hemen oradan kaçma eğilimleri gösteren bir yapıya sahiptirler. Bu tarz alanlarda büyük bir panik ve korku duymaları kaçınılmazdır. Dünyada yüzlerce ya da binlerce fobi çeşidine sahip olan insanlar bulunmaktadır ve bunların arasında en çok bilindik olan fobi çeşitlerinden birisidir klostrofobidir. Bu fobiye sahi olan kişiler daha çok bir nesneye ya da bir duygu durumuna karşı kendisine baskı altında hissedip aşırı derecede tepki verdiği korkuları olarak nitelendirilebilir. Fobilerin olma sebepleri nesnelerin ya da duyguların tehlikeli olmasından kaynaklanmaktadır. Bu hissedilen korkular kendiliğinden gelişmektedir. Fobileri olan kişiler uzman psikologlardan yardım alarak gerekli eğitimleri tamamladıklarında büyük ölçüde fobilerine karşı gösterecekleri tepkileri ölçebilme eğilimi göstermektedirler.

Dar alanlarda kalmak herkese endişelendirir. Nefessiz kalacağınızı hatta bir zarar görebileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat yinede göstereceğiniz tepkiler olgun ve soğukkanlı olabilir. Fakat klostrofobileri olan kişiler tepkilerinde inanılmaz derecede panik ve endişe içerikli hareketler gözlenebilmektedir. Fobisi olan kişiler bu göstermiş olduğu tepkiler sayesinde kolaylıkla diğer insanlardan ayrıt edilebilmektedir.

Klostrofobiye Ne Sebep Olur

Bütün psikolojik rahatsızlıkların nedenleri kişilere hayatlarında daha önceden yaşamış oldukları vakalar ile bağdaştırılmaktadır. Bu sebepten dolayı klostrofobi de kişinin daha önce dramatik bir olayı ile karşılaşmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çocukken yaşanılan olaylar ileride vücudun savunma mekanizmasını işleyerek aşırı tepki verme gibi eylemler gerçekleştirilmesine neden olabilmektedir. Geçmişte yaşamında dramatik bir olayda kişi büyük ölçüde etki yaşamış ise şimdiki olaylara vereceği tepki kesinlikle tuhaf olacaktır. anksiyete miktarı vücutta aniden artış gösterdiği için huzursuzluk seviyesi hat safhalara gelmektedir.

Klostrofobi Tedavi Edilebilir Mi?

Bu tedavide bilişsel davranışçı terapi yöntemi kullanılarak büyük ölçüde verim alınmaktadır. Bu tedavi sayesinde kişi hissettiği korkuların gerçek dışı korkular ile arasındaki farklılıkları anlayabilmesine olanak tanımaktadır. Birçok uzman klostrofobi tedavisini hipnoz yöntemi önerilmektedir. Klostrofobi rahatsızlığı sürekli olarak tekrar ediyor ise anksiyete ilaçları önerilmektedir. Bu tarz tedavilerin uygulanması hayatındaki bilinçsiz olarak verdiği tepkilerden kurtulmasına ve normal bir hayat döngüsüne uyum sağlaması için gereklidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Çiçek Hastalığı Nedir?

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap