İlginizi Çekebilir
spiral
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Kombinezon Nedir?

Kombinezon Nedir?

Kombinezon

Kombinezon Nedir: Kıyafetlerin vücutta daha düzgün bir şekilde durmasına yardımcı olan ve astar görevi gören iç çamaşırına kombinezon denir. Kıyafetlerin altına giyilen bu iç çamaşırın farklı tarz ve çeşitleri bulunmaktadır. İlk kombinezonlar Avrupa’da 1940’lı yıllarda naylondan yapılarak kullanılmış ve 1960’dan sonra farklı renk ve modellerle tercih edilmeye başlanmıştır.

Kombinezon Kelime Anlamı

  1. Bir işi başarıya ulaştırmak için alınan önlemler, düzenleme.
  2. Kadınların giydiği kısa ve kolsuz iç çamaşırı.(Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Not: Biz bu yazımızda ikinci anlamı üzerinde durarak detaylandırma yapmaya çalışacağız.

Kombinezon Çeşitleri

Kombinezonlar kamisole ve jüpon olarak iki farklı şekilde tercih edilir. Komisole çamaşır sadece üst etek, jüponlar ise alt etek olarak kullanılır. Askılı veya straplez olarak uzun saten kumaştan imal edilen bu ürünler daha çok fantezi iç giyim kıyafetleri olarak kullanılabilir.

Çeşidine göre farklı renk seçenekleriyle üretilen bu kıyafetler siyah, beyaz veya sade renklerle sunulmaktadır. Farklı renklerdeki kombinezon modellerine de rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Kıyafetlerin uyumuna göre yapılacak renk seçimleriyle beraber sezon kombinezon modelleri de bayanlar tarafından kullanılmaya devam edilmektedir.

Kombinezon Ne İşe Yarar?

Daha çok etek kullanmayı seven bayanların kullanması gereken kombinezon, kaygan kumaşlardan üretilmektedir. Vücut ile kıyafet arasında yer alan bu iç çamaşırı, kıyafetin vücuda yapışmasını engeller. Ayrıca daha rahat bir şekilde kıyafetin kaymasını sağlamaktadır. Bu özellikleri nedeniyle pratik bir kullanım elde edilebilmektedir.

Kombinezon, eteklerin bacağa yapışmasını engeller. Bununla beraber bacak ile etkileşim sonucunda elektriklenme gibi durumların ortaya çıkmasına mani olmaktadır. Öte yandan kombinezon, tercih edilen kıyafetin yukarı doğru kaymasına da mâni olur. Bu kıyafet türü ışık altında vücut hatlarının görünmemesini de sağlamaktadır. Bu nedenle etek giyen bayanlar için son derece kullanışlı ve gerekli bir kıyafet türüdür. Son olarak bayanların daha çekici görünmelerini sağlayan bu kıyafet türünün fantezi gecelik şeklinde de kullanımı yapılabilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Argan Yağı Nedir?

Kombinezon Nasıl Seçilmeli?

Vücutta astar vazifesi gören ve kısa bir iç giyim ürünü olan kombinezon, ince elbiselerin altında daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Kıyafetlerin bacaklarda toplanmasını engelleyen bu iç giyim ürünü jüponlarla aynı mantıkla kullanılmaktadır. Saten, ipek ve pamuklu olarak farklı kumaşlardan elde edilen kombinezonların nasıl giyinmesi gerektiği de önemlidir.

Saten ve ipek kombinezonlar oldukça hafiftir ve pratik bir şekilde giyilebilmektedir. Pamuklu olanları ise gündelik kullanımlar için uygundur. Vücuttaki teri çekebildiği için oldukça sağlıklıdır.

Bu tarz kıyafetlerin hangi elbiselerle giyileceğine karar verirken gündelik mi yoksa sadece özel günler için mi tercih edileceğine karar verilmelidir. Gündelik kullanımlarda ve sıcak havalarda saten kombinezonlar giyilmemeli ve pamuklu modeller kullanılmalıdır. Ayrıca tercih edilecek dış kıyafetin göğüs kısmında dekolte bulunuyorsa, giyilecek iç çamaşırın dışarıdan belli olmaması gerekir. Bu tür durumlarda jüpon giyilerek çamaşırın görünme ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Dış kıyafetin yırtmaçlı olması durumunda ise yine jüponlar ya da yırtmaçlı kombinezonlar giyilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Afrodizyak Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Okuduğum bölüm moda ile alakalı, geçtiğimiz günler de siteniz de gezinirken ilgimi çekmişti açıp okudum ve Bilgi sahibi oldum ve iki gün önce ki sınavda kombinezon hakkında iki soru geldi ve kolayca yaptım bu tarz bilgiler bazen hayat kurtarabiliyor 😄 gerçekten çok teşekkür ederim en kısa zamanda yeni bilgi verici yazılarınızı bekliyorum