İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kompakt Nedir, Kompakt Ne Demek?

Kompakt Nedir, Kompakt Ne Demek?

Kompakt nedir, ne demek? Kompakt yapı ve fotoğrafçılıkta kompakt hangi anlamlarda kullanılır? Yazımız içerisinden inceleyebilirsiniz.

kompakt

Kompakt kelime anlamı itibari ile yoğun, sıkı, katı, derli toplu vb. anlamlara sahiptir. Günümüzde birçok farklı alanda kullanılan bu kelime özellikle inşaat alanında son yıllarda duyulan yaygın bir teknik ifadedir. Temelde derli toplu ve mevcut işlevine göre daha az hacimli olarak ifade edilen kompakt, gazetecilik başta olmak üzere birçok farklı alanda benzer anlamlara sahiptir.

Yapı ve dekorasyon terimi olarak yine aynı anlamlara sahip olan kompakt, sıkı, katı ve yoğun olmak üzere üç temel anlama sahiptir. Bu anlamlarının bir türevi olarak farklı sektör ve alanlar için kompakt ifadesinin kullanımı oldukça yaygındır. Tüm dünyada kompakt kelimesinin yaygınlaşmasında kompakt fotoğraf makineleri etkili olmuştur. Diğer makinelerinden daha hafif ve kolay taşınabilir olması kompakt kelimesinin tanımı açısından da benzer ipuçlarını vermektedir.

Kompakt Yapı Ne Demek?

Kompakt mimari veya yapı, inşaat alanında çok sık kullanılan terimlerden biridir. Yoğun, sıkı, katı ve derli toplu anlamına gelen kompakt, sağlamlık açısından yapıları ifade etmek için kullanılabilir. Birçok farklı alanda kullanımı yaygın olan bu terim, genişlik oranına uygun olarak belirlenen sınırlar içinde kalan unsurlardır. Başka bir ifadeyle:

  • Tuvalet,
  • Duş,
  • Soyunma kabinleri,
  • Pisuar,
  • Mutfak tezgahları vb.

Değişik kullanım alanlarına sahip olan ve fenol esaslı Kraft kağıtların, dekor amaçlı olarak belirli sıcaklık ve kiloda basınç altına alınarak oluşturulan paneller, yapı sektörü için kompakt laminat panelleri ifade etmektedir. Sudan etkilenmediği için yapı sırasında özellikle ıslak alanlarda bu ürünler tercih edilmektedir.

Fotoğrafçılıkta Kompakt Nedir?

Kompakt fotoğraf makinesi basit, kolay taşınabilir, küçük boyutlu ve hafif fotoğraf makineleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile bu özelliklere sahip makinelerin yüksek çözünürlükte fotoğraf verdiği görülmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Geri Dönüşüm Nedir?

Kompakt makinelerin en belirgin özellikleri arasında objektifin ve flaşın makinenin gövdeleri içine yerleştirilmiş olmasıdır. Çeşitli boyutlarda üretilen bazı modeller cepte taşınacak kadar portatiftir. Detaylı teknik ayarlamalara ihtiyaç duymadan rahatlıkla bu makinler ile çekim yapılabilmektedir. Kompakt makinler piyasada diğer fotoğraf makinelerine göre daha uygun fiyatlı ve ekonomiktir.

Bir önceki yazımız olan Fenomenoloji Nedir? başlıklı makalemizde Fenomenoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap