İlginizi Çekebilir
devalüasyon
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

kredi notu

Kredi Notu Nedir: Bankaların tüketiciler için sunduğu her türlü hizmette kredi notuna bakılarak işlem yapılmaktadır. Kredi notu bu anlamda, tüketicilerin bankalardan alacağı hizmetlerde kontrol edilen bir çeşit puanlama sistemidir. Bu hizmetler ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi olabileceği gibi kredi kartı talepleri için de geçerlidir.

Türkiye’deki tüm finans kurumları, düzenli bir şekilde KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’na tüketicilerin finansal geçmişlerini göndermektedir. KKB’de bu geçmişleri kayıt altına alarak kredi notunu hesaplar. Tüketiciler bankalardan hizmet almak için başvuru yaptıklarında sadece bu puanlama sistemine bakılarak işlemleri onaylanır ya da reddedilir. Kredi notu ne kadar yüksek olursa, bankalardan alınacak kredi limiti ya da kredi kartı limiti de o kadar yüksek olabilmektedir.

KKB Nedir?

Kredi kayıt bürosu, 1995’te kurulan bir kurum olmakla beraber Türkiye’deki finans sektörünün verimliliğini artırmak amacıyla hizmet vermektedir. Bu kurum, tüm banka müşterilerinin geçmiş dönemlerdeki ödemelerini, güncel borç durumlarını ve kredi sıklığı gibi bilgilerini derler ve buna göre bir puanlama oluşturur. Daha önceleri sadece bankalardan öğrenilebilen kredi puanı artık ücretli uygulamalarla beraber KKB’nin verilerine göre tüketicilere sunulmaktadır.

Kredi Notu Neye Göre Oluşturulur?

Kredi puanı 4 temel kritere göre oluşturulmaktadır. Bunlar;

 • Tüketicilerin mevcut hesap ve borç durumları
 • Bireysel kredi ve kredi kartı borç ödeme durumları
 • Yeni kredi arayışları
 • Kredi kartının kullanım yoğunluğu şeklinde sıralanabilir.

Mevcut hesap ve borç durumu, bankalar için önemli bir kriterdir. Daha önceden tüketicinin kullandığı kredilerin araştırıldığı bu kriterde ayrıca teminatsız veya teminatlı krediler hakkında da bilgi sahibi olunmaktadır. Ayrıca yeni bir kredi talebi için başvuran tüketicilerin mevcut borç durumları kontrol edildikten sonra hizmet sunulabilmektedir.

Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları da çok önemlidir. Bu kriterde bireysel anlamda kredi taksitleriyle beraber var ise kredi kartının asgari ödemelerinin yapılıp yapılmadığına bakılır. Bu süreçte kullanıcıların borçlarını zamanında ödemesi gerektiğinden, hizmet alabilmek adına buna çok dikkat edilmelidir.

Yeni kredi arayışlarına baktığımızda, tüketicilerin belirli aralıklarla kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi talebinde bulunmuş olması gerekiyor. Yani sık sık kredi başvurusunda bulunan tüketicilerin kredi notu düşük olacağı için hizmet alma süreçlerinde sorunlar yaşanabilmektedir.

Tüketicilerin sayı olarak kaç defa kredi kullandığı da araştırılmaktadır. Bu süreçte kredilerin düzenli ödeme kriterine göre hareket edilip edilmediği araştırılır ve ardından hizmet sürecine geçilir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bireyler, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kredi hizmetlerinden yararlanmak isterler. Ancak bu konuda belirttiğimiz üzere kredi puanlamasının önemine değinilmelidir. Bankalara gelen tüm taleplerde kişilerin kredi puanına bakılarak hizmet verilmektedir. Bu konuda kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtı da net olarak bilinmelidir.

Kredi notu, çeşitli risk gruplarıyla beraber incelenir. Bu inceleme ile beraber aşağıdaki puanlama sistemi ortaya çıkmaktadır;

 • 0 ile 699 arası en riskli gruptur.
 • 700 ile 1099 arasında kredi puanı bulunanlar orta riskli gruptadır.
 • 1100 ile 1499 arasındaki puana sahip olanlar az riskli grupta yer almaktadır.
 • 1500 ile 1699 aralığında yer alan tüketiciler iyi bir puana sahiptir ve bu tüketiciler için herhangi bir risk bulunmamaktadır.
 • 1700 ile 1900 aralığındaki tüketiciler ise çok iyi puana sahiptir ve yine risk grubu dışında yer aldıkları için finansal kuruluşlardan rahatlıkla hizmet talep edebilirler.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Distribütör Perakende ve Satıcı İlişkisi

Genel olarak kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olan kullanıcılar rahatlıkla kredi alabilir ve kredi kartına başvuru yapabilir. Bu skor 0 ile 1099 arasında olduğunda kredi talepleri anında reddedilir ancak bankanın uygulayacağı bazı prosedürlerle hizmet alma şansı vardır. 1100 ile 1499 arasındaki grup ise bankaların en tereddütte kaldığı gruptur ve yine birtakım prosedürlere göre hizmet şansı doğabilir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu pek çok duruma bağlı olarak düşebilmektedir. Düzensiz ödeme alışkanlıkları, fatura borçları ve sık sık kredi başvurusu yapmak, bu puanın düşmesine neden olan durumlar arasındadır.

Düzensiz ödeme, tüketicilerin en sık karşılaştığı durumlardan biridir. Kredi kartı ya da kredi borcunu belirli zamanlarda ödeyen kullanıcıların kredi puanı düşmektedir. Ayrıca toplamda 3 ay asgari ödeme tutarı üzerinden işlem yapan kullanıcılar, 4. ay itibariyle asgari ödeme yapamaz ve idari takibe düşer. Ardından banka tarafından yapılan uyarılarla beraber yasal takip sürecine gidilebilir. Bu durumlarla ilgili tüketicilere genel bir süre tanınır ancak bu süre boyunca kredi puanı düşmeye devam eder. Yasal takibe alınan bir tüketicinin banka sicil kaydı, tüm borcun ödenmesinin ardından 5 yıl sonra silinir ve bu süre içerisinde talep edilen tüm hizmetlerden olumsuz yanıt alınır.

Kredilere kefil olunması da kredi puanının düşmesine neden olabilmektedir. Bir krediye kefil olduğunuzda, kredi borcu olan kişi düzensiz ödemeler gerçekleştirirse, bu durum sizi de etkileyebilir ve finansal kurumlardan hizmet alamayabilirsiniz.

Sık sık kredi başvurusu yaptığınızda, puanlamanızda ciddi sorunlar yaşanabilir. Örneğin, 1 hafta içerisinde 2 defa kredi kartı veya ihtiyaç kredisi başvurusu yaparsanız, yanlış bir yöntem uygulamış olursunuz. Bankalar bu talepleri takip ettiği için kredi puanınız olumsuz etkilenir. Ayrıca bu başvurularınız onaylanmadığı sürece başvuru yapmaya devam ederseniz, bankaların riskli gördüğü gruplar arasına girmiş olursunuz.

Son olarak fatura borçlarına dikkat edilmelidir. Faturalarınızı ne şekilde ödediğiniz de kredi puanınıza direkt olarak etki eder. Fatura ödemelerinin yanı sıra resmi ödemelerin gecikmesi halinde bankalara yaptığınız tüm başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun yükselmesi için tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı süreçler vardır. Bu süreçlerden en önemlisi, tüm borçların tek seferde kapatılmasıdır. Var olan borçların tek seferde kapatılması durumunda bankalardaki kredi notunuz yükselebilir. Bu borçlar hem bankalarda biriken hem de faturalarınızda biriken borçlar olabilir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonra genel ödeme alışkanlıklarınızı da düzenli bir hale getirdiğinizde puanınız artmaya başlayacaktır.

Borçlarınızın tamamını ödedikten sonra düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz. Bu kredi kartının ekstrelerini zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ancak kredi kartı kullanımlarında aylık asgari borcunu ödemek yerine aylık düzenli olarak ödeme yapmalısınız. Borç faturasının kesilmesinden önce ödeyeceğiniz borçlar da kredi puanınızı yükseltebilir.

Kredi notunun yükseltilmesi aşamasında düşük tutarlı krediler kullanmanız da önemlidir. Çekeceğiniz düşük tutarlı kredinin borcunu gününden önce ödeyerek puanınızı yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemleri için tüketiciler farklı yöntemler kullanabilir. Konuyla ilgili olarak öncelikle bankalardan hizmet alınabilir. Herhangi bir bankaya ya da daha önceden hizmet aldığınız bir bankanın yetkilisiyle görüşerek kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Findeks İle Kredi Notu Öğrenme

Bu notun öğrenilmesi için günümüzde kullanılan bir diğer yöntem, Findeks kredi puanı sorgulama işlemidir. Türkiye’deki tüm finansal kuruluşlardan elde edilen verilere göre tüketicilerin puan aralıkları Findeks’ten rahatlıkla öğrenilebilmektedir. Ücretli olan bu uygulama ile beraber tarafınıza ait olan tüm risk raporuna sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İban Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 1 sene önce

  Bütün bankalara olan borcumu şimdiye kadar hep zamanında ödedim. Sadece bir kredi kartımın ödemesi geçmiş diye bankalar kredi vermiyor. İyi de zaten ben o krediyi kredi kartımın borcunu ödemek için çekeceğim. Sizin mantığınıza ne diyeyim ben