İlginizi Çekebilir
Barista
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Krep Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Krep Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

krep kumaş

Moda dünyasına damgasını vuran kumaş çeşitlerinden bir tanesi krep kumaş olduğu doğru bir kanıdır. Hem şık hem de kaliteli bir kumaş niteliğine sahip olması kullanıcıları cezbeden özelliklerinden bir tanesidir. Krep kumaş genel olarak abiye, tesettür ya da yazlık kıyafet çeşitlerinde kullanılan bir tür kumaştır. Yaz aylarında giyilen kıyafetlerin sıcaklardan kaynaklı olarak üzerinize yapışmaması için krep kumaş kullanılan kıyafetlerin tercih edilmesinde de büyük fayda bulunmaktadır. Krep kumaş genel olarak gün, İpek yada viskozdan olarak üretilen kumaş çeşidi olarak nitelendirilebilir. Tekstil sektöründe de polyester kumaş olarak da tercih edilebilmektedir. Bir polyester kumaş kullanılmak istendiği zaman tamamen polyester olması yerine karışık kumaşlarda kullanılabilmektedir. Kumaş ile pamuklu kumaşları karıştırılması gibi uygulamalar yapılabilmektedir.

Krep Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Genel olarak İpek, yün ya da viskoz kumaş olacak şekilde üretilmektedir.
  • Polyester ya da pamuk gibi kumaşların birbirine karıştırılması sonucunda da üretilebilmektedir.
  • Terleme yapmadığı için ve hafif bir özelliğe sahip olduğundan yaz aylarında oldukça tercih edilen bir kumaş çeşididir.
  • Salaş bir kumaş çeşidi olarak nitelendirilebilir.
  • Kumaşın yapımında kullanılan malzeme den kaynaklı olarak şık bir görüntüsü bulunmaktadır.
  • Bu kumaş üretilirken daha çok karıştırılan ürün olarak pamuk kullanıldığı için bulunması bir hayli zor olan bir kumaştır.

Krep kumaşın özelliklerinden olan hafif olma yapısı bu kumaşın öne çıkmasına neden olan niteliklerinden bir tanesidir. Krep kumaş tesettür giyimde de çokça kullanılan bir malzemedir. Bu malzeme birçok avantaj sağladığından dolayı günümüzde birçok kıyafetin üretilmesinde de kullanılabilmektedir. Genel olarak krep kumaş yazlık olan kıyafetler de kullanılmaktadır. Abiye, yelek, etek ve ceketler dede bu kişilerin sağlam olması için bu kumaş çeşidi tercih edilmektedir. Kıyafetin salaş bir yapıya sahip olması çok fazla ütü yapma ihtiyacını da ortadan kaldırmaktadır. Bu malzemenin kullanıldığı birçok kıyafet ütülemeden geldiğinde herhangi bir kırışıklık belirtisi bulunmamaktadır. Kumaş oldukça rahat bir yapıda olduğu için salaş giymeyi sevmeyen bir çok kişi krep kumaş ile üretilen kıyafetleri seçerek daha rahat giyinebilir. Krep kumaş ile üretilmiş olan kıyafetlerin yıkanması da kolay olması tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Cadılar Bayramı Nedir?

Bir önceki yazımız olan Küresel Isınma Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap