1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Kripto Paraların Özellikleri ve Avantajları

Kripto Paraların Özellikleri ve Avantajları

Kripto paraların özellikleri

Kripto paralar artık bir teori olmaktan çok, hayatımızın içerisine girmiş ve pratik olarak birçok alanda kullanılan norm haline gelmiştir. Ancak dijital dünyanın ve yazılım teknolojisinin zor anlaşılabilir yapısından dolayı hala birçok insan kripto paraların çalışma prensibini anlayabilmiş değil. Yine de temel konsepti kavrayabilmeniz için bu yazıda, kripto dünyasının özelliklerinden ve insanlara ne gibi kolaylıklar sağladığından bahsedeceğiz.

1.Bağımsızlık

Birçok yatırımcı, geleneksel para birimlerinin belli otoriteler altında olduğundan ve kolayca manipüle edilebilmesinden şikayet eder. Örnek olarak bu otoritelerin sarsılması, paranın değeri üzerinde doğrudan negatif etki doğurur. Ancak kripto paraların çoğu, belli bir otorite altında değildir. Başka hiçbir geleneksel para birimi, kriptoların bu bağımsızlık niteliğini taşıyamaz.

2.Komisyon

Herhangi bir üçüncü şahıs, kurum, noter gibi zaman ve ücret kaybı yaşatan etkenlerden muafsınız. Kriptolarda para transferi yalnızca iki kişi arasında yapılır ve komisyon oranları çok düşüktür veya hiç yoktur.

3.Uluslararası Geçerlilik

Kriptoların belki de en önemli niteliğidir. Şu an için birçok kripto paranın değer çizelgesi yüksek dalgalı olsa da uzmanlar zaman geçtikçe bu değerin daha stabil hale geleceğini söylemektedir. Dolayısıyla bu durumda, kur kaynaklı değer kayıpları, devletlerin çeşitli vergilendirmeleri gibi engellere takılmadan uluslararası düzeyde kullanılabilir.

4.Güvenlik

Güvenlik standartlarını tam olarak sağladığınız takdirde, kripto sisteminden daha güvenli bir para saklama yöntemi yoktur. Burada yaptığınız tüm işlemler şifrelenir. Sizin izniniz olmadan hiç kimse hesabınıza erişim sağlayamaz. Bununla birlikte geleneksel paralarda olduğu gibi “sahtecilik” kripto dünyasında mümkün değildir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Antalya’ya Gittiğinizde Görmeden Geri Dönmemeniz Gereken Yerler

5.Hız

Yine para transferi işleminde kripto paralardan daha hızlı bir sistem yoktur. Dünyanın neresinde olduğunuzun, saatin kaç olduğu veya gönderdiğiniz miktarın ne kadar olduğunun hiçbir önemi yoktur.

6.Taşınabilirlik

Bir çanta parayla sorgusuz sualsiz yurtdışına çıkabilir misiniz? Peki çantanın güvenliği? Geleneksel bankalarda bir hesabınız olsa bile ülkeden başka bir ülkeye para aktarmak zorlu bir iştir. Ancak kripto hesabınız ile hiçbir prosedürü yerine getirmeye gerek kalmadan dünyanın her yerinde geçerli bir varlığa sahip olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Gün İçinde Daha Enerjik Olmak İçin 14 Tavsiye başlıklı makalemizde enerjik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap