İlginizi Çekebilir
OrtodoksNedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kronoloji Nedir?

Kronoloji Nedir?

Kronoloji Nedir? Sorusunun ayrıntılı cevabını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

kronoloji

Kronoloji, kısa bir tarım olarak tarih bilimi demektir. Kronoloji bilimi tarihi olayların yaşandığı tarihe göre sıralanmasını ve böylece kafa karışıklığının ortaya çıkmamasını sağlar. Kronoloji, tarihi olayların yaşanma zamanını tespit eder ve buna göre sıralamasını yapar. Bu sistem tarih bilimine büyük oranda yardımcı olur. Kronoloji bilimi tarihi olayları belli bir sıraya göre gösterir ve farklı bölümlerde incelendiği için öğrenmek daha kolay olur.

Tarihi bir olayın yaşanma zamanını ve bu olayın diğer zamanlara olan etkisini görmek de kronoloji sayesinde mümkün olmaktadır. Bununla birlikte farklı zamanlarda meydana gelen gelişmelerin olumlu etkilerini görmek de kronoloji sayesinde gerçekleşmektedir. Kronoloji farklı zamanlarda kullanılan yabancı terimleri de günümüze çevirerek anlamaya yardımcı olmaktadır.

Ansiklopedilerde Kronoloji Nedir?

Kronoloji sayesinde tarihte yaşanan olaylar farklı bölümlerde incelenerek olayları belli bir zaman aralığına göre sıralar ve incelemesini de buna göre yapar. Kronoloji pek çok bilim dalı ile birlikte çalışmaktadır. Bu bilim dallarından bazıları; coğrafya, paleontoloji, arkeoloji ve tarih bilimidir. Bu bilim dalları tarihte yaşanan olayların kalıntılarını inceler ve kronoloji bilimi de sıralamasını yapar. Dünyada belli başlı kronolojiler bulunmaktadır. Mısır kronolojisi, Yahudi kronolojisi, Hint kronolojisi ve daha fazlası mevcuttur.

Mısır kronolojisi Mısır’da yaşanan olayların krallar ile ilgili olduğunu tespit etmiştir. Buna yönelik Mısır krallarının kalıntılarımı incelemeye almıştır. Babil kronolojisi Sümer ve Akkadların tarihinde Hammurabi’nin kalıntılarını ele almıştır.  Hint kronolojisinde güneş yılı esas alınmıştır. Çin kronolojisinde ise ay senesi esas alınmakta ve bunlara yönelik zaman sıralaması ya da araştırma yapılmaktadır.

Kronoloji ve Kendi Hayatınız

Tarih bilimi olarak kronoloji bir yana kendi hayatımızda da kronoloji sıralaması yapabiliriz. Örnek vermek gerekirse doğmak, yürümek, okula gitmek, üniversiteye gitmek, çalışmak, evlenmek gibi yaşanan klasik olaylar da kronoloji işe sıralamaya alınabilir. Kronoloji tarih bilimine çok yardımcı olduğu için ortaokul derslerinde işlenmekte hatta tarih kitaplarının son sayfalarında müfredatta işlenen olayların zaman sırası belirtilmektedir. Genelde yıl ve yaşanan olay şeklinde örnekler gösterilir. Örneğin 1938= Atatürk’ün ölüm yılı gibi gösterilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Barometre nedir?

Bir önceki yazımız olan Elektronegatiflik Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap